Ārsts Pēteris Kļava: ”60 – 70 % vecāku ir stulbi.” Latvijas pediatra atklāsmes.

Advertisement
Advertisement

Lūk, jau 25 gadus pazīstamais visā pasaulē latviešu pediatrs Pēteris Kļava glābj bērnus, bet dažus pavada pēdējā gaitā. `Bet viss tādēļ, ka 60–70 % vecāku ir stulbi`, - saka ārsts.

Raksta turpinājums
To, ar kādām fiziskām un psihiskām traumām bērni iestājas slimnīcas nodaļās, tiešām satriec. Mēs padalīsimies ar tevi ar Pētera Kļavas atklātu interviju, kurā viņš pastāstīja par vecāku muļķību un par to, kas bērniem sagādā lielākās ciešanas.

Bet, galvenais, kā ar to cīnīties.
Vecāku atbildība

1. Traumas, kuras bērni gūst visbiežāk

Pirmo vietu bērnu nogalināšanā ieņem ceļu satiksmes negadījumi. Satriecoši, kā vecāki iereibuši sēžas pie stūres, kad mašīnā atrodas bērns. Vēl viena milzīgākā problēma: tēvi bez kādām citām domām ļauj bērniem 10-12 gadu vecumā vizināties pa pilsētu ar motorolleriem un kvadracikliem. Tāda atļautība kļūst par iemeslu nopietnu traumu gūšanai.

Otrā vieta pieder ūdenskrātuvēm. Visbiežāk bērni slīkst, kad viņus laiž peldēties patstāvīgi vai vecākā bērna uzraudzībā, kuram knapi 11 gadu. Nu, vai tā nav muļķība? Daudzi nelaimes gadījumi saistīti ar medikamentiem un ķīmiskiem šķīdumiem un, protams, ar apdegumiem, kad bērni iekrīt ugunskurā vai aplejas ar degošu šķidrumu.
2. Tāda šausminoša saraksta iemesls

Galvenais iemesls tāds: Latvijā, kā arī visā pasaulē, 60–70 % vecāku ir stulbi. Tas ir piemērotākais vārds. Pēc slimnīcas apsarga novērojumiem, tieši tik daudz vecāku atved savus bērnus priekšējā sēdeklī, pat nepiesprādzējot viņus, vai atgādā kā pagadās, pat nesnieguši pirmo palīdzību.

Visas bērnu ciešanas un traumas izraisa vecāku nevērība. Piemēram, meitenīte izdzēra baigu ķīmisku šķīdumu kanalizācijas tīrīšanai. Un kuru šeit vainot, ja tas stāvēja zem izlietnes, pārliets limonādes pudelē. Eiropā par 200 000 eiro viņai pārstādīja aknas.
Tāpat nav saprotams, kādēļ ņemt līdzi mazu, kustīgu bērnu pie upes uz maija svētkiem, ja taisies lietot alkoholu un pilnīgi viņu nepieskatīt. Bet pēc tam vaino visus un visu par to, ka viņš noslīka vai apdedzinājies ugunskurā.
3. Vecāki visu laiku gaida atbalstu no valsts

No bada mirst daudzi bērni, no smagām slimībām arī. Tas ir savdabīgs neatgriešanās punkts, jo, ja visi dzīvotu labi un civilizēti, tad kari un nāves sāktos no tā, ka visiem nepietiek vietas un resursu. Dzīvot labi visiem nav lemts.

Aicinājums iedzīvotāju samazināšanai liekas briesmīgi no pūļa emociju viedokļa, bet no saprāta puses – nepieciešami. Tādēļ pasaulē neviens īpaši nerūpēsies par katra bērna izdzīvošanu. Tas, kāds viņš izaugs, ar kādu veselību un psihisko stāvokli, ir atkarīgs tikai no vecākiem. Laiku var atrast vienmēr, upurējot telešova skatīšanos vai soctīklu joslas šķirstīšanu.
4. Labākais līdzeklis piespiest vecākus domāt – izmaiņas likumā

Kad redzi nosalušus vai izsalkušus bērnus, bet reizēm piekautus, vienkārši nesaproti, kādēļ viņu vecākiem ļauj vairoties arī turpmāk, nosaucot to par cilvēka tiesībām. Ir nepieciešama dzimstības kontrole. Dažādās valstīs savā laikā tika veikta sterilizācija, turklāt tas attiecās ne tikai uz pedofīliem, bet arī uz amorāliem, dzīvnieku līmenī esošiem cilvēkiem.
Tādēļ, ka citādi šie bērni drausmīgi cieš no slimībām, slikta uztura un aprūpes. Cilvēks ir tik neattīstīts dzīvnieks, ka pakļaujas bailēm. Tikai tās viņu notur normas robežās.
Vecāki bieži pilnīgi neapzinās savu vainu. Gadījumā ar meitenīti, kura iedzēra indi, māte pēc operācijas pinkšķēja un lādēja meiteni par to, ka viņa ir tik stulba. Viņai pat prātā neienāca, ka šķidrumu limonādes pudelē ielēja viņa pati. Vai tēvs, kura dēls guva liela apjoma ķermeņa apdegumus, kamēr pieaugušie saskandināja maija svētkos, mācīja ķirurgus un vainoja medicīnu bezpalīdzībā.

Pēteris Kļava vēlas, lai bērni nāktu pasaulē tiem vecākiem, kuri spēj par viņiem būt atbildīgi. Vācijā veica jaunu cilvēku aptauju par prioritātēm: 70 % pirmajā vietā lika izglītību, darbu, ienākumus, mājokli, kultūras līmeni. Bērni pēdējā vietā. Tas ir, bērnus var gādāt, kad pats esi nobriedis un esi spējīgs uzņemties atbildību. Bet, kad cilvēki vairojas kā mencas, tā jau ir bezatbildība.
5. Kuram no vecākiem jākļūst par līderi un kā izglītības līmenis ietekmē pēcnācējus?

Ģimenē viss sākas ar tēvu. Bet bieži vien bērnus audzina vientuļās mātes, kuras pameta vai kuru vīri nodzērās. Tāda mamma reti spēj izaudzināt pienācīgu dēlu. Viņu iekompleksētie dēliņi nevar izveidot ģimeni, aizsargāt valsti.
Vīriešu kompleksi ir cilvēces lāsts. Eiropā 8 miljoni izglītotu jaunu vīriešu nestrādā. Nevēlas, viņiem grūti. Grib visu dabūt ātri un viegli.
Un, starp citu, ir vecākiem zinātniskais grāds vai nē – nepavisam nav svarīgi. Ir cilvēki, nabadzīgi vai pat ar kriminālu pagātni, kuri izturās pret saviem bērniem ar mīlestību, gādību un cieņu.Viņi cenšas bērniem iedot visu nepieciešamo, pat upurējot karjeru. Viņiem atbildības sajūtas ir pat vairāk nekā cilvēkiem augstos posteņos vai akadēmiķiem.
Lūk, tāds stingrs, bet taisnīgs Pētera Kļavas viedoklis. Galvenā cilvēka īpašība - atbildība par bērniem, darbu, sevi…

Mēs vēlam, lai tavi bērni vienmēr būtu veseli! Padalies ar noderīgo informāciju ar saviem draugiem soctīklos!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024