Vīrs pamanīja, ka esmu sākusi daudz runāt... Draudzene psihiatre atvēra man acis patiesībai.

Advertisement
Advertisement

Neatkarīgi no tā, cik labi mūsu valstī attīstās veselības aprūpes sistēma, garīgās slimības tēma joprojām ir aizliegta. Vienmēr šķiet, ka personai, kas šķērso garīgās veselības līniju, nav nekāda sakara ar veseliem cilvēkiem un nekad nav bijusi. Iespējams, ka šī attieksme pret psihiatriem un psihologiem rodas padomju medicīnas attīstības periodā, kad klīnikās bija ne tikai veselības kūrorti, bet arī labošanas iestādes.

 

 

 

Raksta turpinājums
Laiki mainās, pirms vairākiem desmitiem gadu parādījās datori un kopš tā laika dzīve turpinās un tās temps pieaug. Tiek uzlabota reklamēšana, tiek izstrādāti kinofilmu rediģēšanas paņēmieni, paātrināta transporta darbība. Tas viss ietekmē cilvēku - viņa garīgo veselību, prātu un tiesības izvēlēties ir zem pārmērīga spiediena.

Pareiza organisma reakcija, kas pārcieš stresu, kļūst par funkcionēšanas sabrukumiem. Cilvēkam parādās nervu sabrukumi, viņš zaudē produktivitāti un lielisko garastāvokli. Šodien mūsu redakcija ir savākusi vairākas pazīmes, kas liecina, ka tu tuvojies garīgiem traucējumiem, kurus var atpazīt patstāvīgi.
Brīdinot par skeptisko attieksmi, mēs tevi brīdinām, ka par to nav jākaunas. Personas garīgajai veselībai nepieciešama palīdzība un korekcija tāpat kā fiziskajai. Profesionāļu palīdzība, sarunas ar draugiem -kaut kas no tā varēs tev palīdzēt. Varbūt tu nolemsi uz nedēļu visu pamest un pastaigāt pa pilsētas parkiem vienatnē. Katrs pats sev atrod pareizo metodi.
1. Pacelt garastāvokli

Mēs nerunājam par priecīgu garastāvokli. Drīzāk neveselīgu satraukumu, kas nepāriet. Tu jau iegāji dušā, devies gulēt, bet uztraukums neļauj aizmigt vai atpūsties.
2. Bezmiegs pie maza noguruma

Pastāvīgā spriedze neļauj tev izgulēties, bet tu nejūties ne noguris ne izsmelts. Tu vienmēr gribi kaut kur aizskriet un kaut ko izdarīt, bet bezmiega naktis īsini ar grāmatām vai virtuvē.
3. Bezgalīga domu plūsma

Tavā galvā ir mūžīgs karuselis. Un tās nemaz nav produktīvas idejas, par kuru pieplūdumu sapņo dizaineri un rakstnieki. Tevi burtiski rauj un velk no visām pusēm neorganizētu domu daudzums, no kurām nevar aizbēgt pat naktī.
4. Pastāvīga runāšana

Tu daudz runā un vispār nevari apstāties. Tu karājies uz draugu un kolēģu ausīm, tu esi noslīcinājusi vīru, kaimiņu un pat viesmīli kafejnīcā. Tajā pašā laikā tu saproti, ka monologi tavā dzīvē ir kļuvuši par daudz, bet telefona rēķini pieaug ar katru mēnesi, un tu neko nevari darīt.
5. Vēlme riskēt

Agrāk tu biji piesardzīga un uzmanīga, bet pēdējā laikā viss notiek kaut kā nepareizi. Ar nepazīstamiem cilvēkiem tu kontaktējies daudz brīvāk, tu esi atvērtāka un daļēji gatava gadījuma sakariem. Pieņem neapdomīgus lēmumus, kuri ietekmē tavu dzīvi, karjeru, savukārt attiecības ģimenē tevi neuztrauc, bet drīzāk uzbudina - tev ir interesanti darīt un skatīties, kas notiks.
6. Palielināta pašapziņa

Ne vienmēr augsts pašnovērtējuma faktors tiek uzskatīts par pozitīvu. Ja pēdējā laikā tu pārāk intensīvi domā un novērtē sevi, savu izskatu, prasmes un garīgās spējas, tas ir nopietns iemesls brīdinājumam. Mēs nerunājam par tiem gadījumiem, kad patiešām ir, par ko priecāties. Šeit iet runa par nepamatoti paaugstinātu garastāvokli.
7. Iedzimta pretpozīcija

Ir ģimenes, kurās pastāv garīgās slimības un piesardzības pasākumi pret tām. Tādas lietas kā mānijas un depresijas psihoze, bipolāri traucējumi un citas garīgās slimības tiek nodotas gan pa mātes, gan tēva līniju. Pievērs uzmanību slimību vēsturei savā ģimenē.
Dažreiz bez ārējas palīdzības un vienkāršiem psiholoģiskiem testiem, kas palīdz noteikt traucējumu klātbūtni, gandrīz neiespējami saprast, ka ar tevi kaut kas nav kārtībā. Tu dzīvo savā ķermenī un prātā un mainies katru dienu, nepievēršot uzmanību šīm nelielajām izmaiņām. Bet laiks iet un nostrādā uzkrāšanās efekts - cilvēki, kuri tevi pietiekoši ilgi nav redzējuši, nevar pierast pie tavas jaunās uzvedības.
Redakcijas ieteikums

Nekad nevilcinies lūgt palīdzību, ja tev šķiet, ka tā ir nepieciešama. Vienmēr ir iespējams pierakstīties uz tikšanos ar psihologu vai nolikt sev priekšā tukšu papīra lapu un sīki uzrakstīt visas pārmaiņas, kuras ar tevi ir notikušas pēdējā mēneša laikā. Mūsu satraukuma laikos sev ir jāpievērš īpaša uzmanība un pirmkārt jārūpējas par savu veselību.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024