-
- 1075 x
-
https://torno.lv/xqErZT0
“Vai esat kādreiz dzirdējuši, ka kāds lielītos ar to, ka nelasa grāmatas? Bet teikt, ka jūs nesaprotat matemātiku, ir normāli, ” - saka psiholoģe Šiana Beiloka. Sieviete ir pārliecināta, ka nezin kādu iemeslu dēļ sabiedrībā ir vispārpieņemts, ka spēju trūkums matemātikā ir normāli. Tomēr tā ir kļūda.
Raksta turpinājums
Saskaņā ar statistiku, aptuveni 93% pieaugušo baidās no matemātikas, un apmēram trešdaļa skolēnu ir satraukti, risinot matemātikas uzdevumus. Turklāt lielākā daļa no šiem cilvēkiem var viegli tikt galā ar piemēriem vai dažādas sarežģītības uzdevumiem.
1953. gadā Mērija de Lellis Gofa ieviesa terminu “matemātofobija”, atzīmējot, ka daudzi viņas studenti, risinot matemātiku, ir stresā un satraukumā. Mūsdienu psiholoģijā šis termins nav iesakņojies, jo pētnieki labprātāk to sauc par vispārējām bailēm no zinātņu karalienes.
Beiloka kopā ar kolēģiem noteica, ka bailes no matemātikas rodas bērnībā un lielu lomu tajā ieņem pieaugušie un sabiedrībā valdošie stereotipi. Arī saskaņā ar Ņūfaundlendas Memoriāla institūta pētījumiem matemātisko satraukumu rada dusmīgi vai neapmierināti skolotāji.
Tas ir, katram no mums ir spējas matemātikā, bet bērnībā iegūtās bailes traucē koncentrēties uz uzdevumiem. Tas noved pie tā, ka mēs sākam no tās vienkārši izvairīties, pierādījums tam ir fakts, ka visā pasaulē akūti trūkst cilvēku, kas iesaistīti dabaszinātnēs.
Tāpēc arvien asāk rodas jautājums par to, kā palīdzēt bērniem pārvarēt šīs bailes. Protams, galvenā loma tiek piešķirta vecākiem, kuriem ar savu piemēru vajadzētu parādīt bērnam, ka matemātika nav tik biedējoša, kā šķiet. Mācīt viņiem mīlestību pret zinātni, izmantojot kopīgas spēles vai aktivitātes.
Arī daudzi pētnieki ir vienisprātis, ka skolām ir jārada vide, kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta mācībām nevis vērtēšanai. Ir svarīgi skolēniem skaidri pateikt, ka kļūda nav spriedums un nevis par to sodīt, bet palīdzēt pārvarēt.
Protams, neatkarīgi no ieguldītajiem centieniem paliks cilvēki, kurus matemātika šausminās, taču tas nenozīmē, ka viņiem nav spēju. Un kā gan citādi, ja matemātika ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts