-
- 1504 x
-
https://torno.lv/xWgmgod
Ņirgāšanās darba vietā ir nelabvēlīga situācija, bet tā tomēr notiek. Iespējams, ka jūsu “ņirgāšanās gadījumi darba vietā” patiesībā ir kāda kolēģa vai priekšnieka narcisma izpausme. Kā rīkoties šajā gadījumā, lai noliktu pie vietas aizvainotāju un saglabātu savu godu, lasiet rakstā. Raksta turpinājums
Toksiski cilvēki darbā
Nevienam nepatīk ideja par uzmākšanos darba vietā, ideālā pasaulē visi sadzīvos viens ar otru un nevajadzēs risināt konfliktus darba vietā. Tomēr diezgan bieži viss notiek gluži pretēji un mums jāzina, kā to novērst.
Ļoti svarīgi ir iemācīties efektīvi komunicēt darba vietā ar darba kolēģiem. Ir jāsaprot atšķirība starp tikai sliktu izturēšanos un faktiskajām narcisma pazīmēm darba vietā. Tas palīdzēs jums noteikt, vai situācija prasa kaut ko radikālāku nekā “saruna” ar potenciālo aizvainotāju par šo lietu.
Ir atzīts, ka zināšanas ir spēks, tāpēc vislabāk ir sākt ar jūsu izpratnes palielināšanu par “huligāna” raksturu un to, kāda loma narcismam ir darbavietā.
Kas ir narcisms?
Kas tas ir un kā jūs varat noteikt atšķirību starp vienkāršu neizteikšanos, nedraudzīgumu un narcisma izpausmi pret jums? Tiešām, pēdējā gadījumā tas var izraisīt ņirgāšanos darba vietā.
Saskaņā ar Amerikas Psihiatru asociācijas datiem, narcisms ir personības traucējumi, kam raksturīgas šādas pazīmes:
• Pārspīlēta pašvērtības izjūta; • Narciss uzskata, ka viņš ir īpašs un gaida, ka cilvēki viņam pakļausies; • Gaida atzīšanu bez sasniegumiem, kas to prasa; • Pārliecināts, ka viņš ir pārāks par pārējiem un viņu var saprast tikai tādi paši īpašie kā viņš; • Nepieciešama pastāvīga apbrīna; • Pārliecināts, ka viņam ir tiesības uz visu, ko vien vēlas; • Nav spēju vai vēlmes atzīt citu vajadzības vai jūtas; • Komunikācijā demonstrē augstprātīgu izturēšanos.
Lai arī viņi rada iespaidu kā snobiskas un pašpārliecinātas personības, patiesībā viņi pastāvīgi cīnās ar savu trauslo pašnovērtējumu. Viņu reakcija uz viņiem adresēto kritiku pārsniedz parasto cilvēka reakciju. Viņi reaģē ļoti vardarbīgi un skarbi, mēdz atriebties. Viņi personificē sakāmvārdu: tu esi vai nu ar mani, vai pret mani.
Ļoti svarīgi, lai jūs saprastu narcisa slepeno ieroci. Viņiem var būt lielāks par vidējo IQ un parasti viņi ir ļoti prasmīgi savā lietā. Viņi cer padarīt sevi par neaizstājamu, tāpēc jūs neuzdrošināsieties no viņiem atvadīties pavisam, jo viņu zināšanas un prasmes var būt ļoti vērtīgas uzņēmumam.
Sanāk nūja ar diviem galiem: ar šādu cilvēku ir vienkārši neiespējami labi sadzīvot darba vietā, taču viņa darbs ir ļoti vērtīgs komandai.
Viņi informāciju uzskata par spēku. Tāpēc parasti viņi ir labi informēti un vēlas brīvprātīgi piedalīties komiteju darbā, kuru viņi uzskata par ietekmīgu vai atrodas notikumu centrā.
Iespējams, visvairāk satraucošais līdzeklis narcisa arsenālā ir tas, ka tam ir šādas plēsēja īpašības:
• pievilcīgs • burvīgs (kad viņš jūt, ka tas viņam ir izdevīgi) • vilinošs, glaimojošs un juteklīgs (viņš spēj pateikt jums to, ko vēlaties dzirdēt un liek jums noticēt, ka viņš patiesi vēlas “rīkoties pareizi”, ja jūs viņam dodat vēl vienu iespēju).
Salīdzinājumam - hroniski necivilizētas personas īpašības var būt kaitinošas, nenobriedušas un destruktīvas, taču viņu uzvedības mērķis nav: draudi, pazemošana, atriebība vai jūsu neaizsargātības un nedrošības sajūtas provocēšana.
Hroniski necivilizētas uzvedības piemēri ietver, bet neierobežojas:
• Periodiski kavē darbu, ziņo par citu cilvēku kavēšanos; • Šaura robeža starp darbu un personīgo dzīvi ar problēmām; • Hronisks sūdzībnieks neatkarīgi no jautājuma; • Neatbilstoša ķermeņa valoda cilvēkos un satiekoties; • Hroniska sanāksmju ignorēšana; • Ierasts iejaukties sarunā ar kādu personu.
Tomēr, ja jūsu kolēģis patiesībā ir narciss, viņš bieži izlaidīs augstākstāvošos pa karjeras kāpnēm, lai iepazīstinātu ar savu ideju vai iesniegtu sūdzību pret kādu no saviem kolēģiem. Viņš neuzskata cilvēkus, kas atrodas augstāk par viņiem, par īpašiem vai cienīgiem, lai novērtētu viņu ieguldījumu. Parasti viņi dod priekšroku vērsties tieši pie paša augstākā, neatkarīgi no situācijas nozīmīguma.
Diemžēl viņi jūs uztvers nopietni tikai tad, kad jūs viņiem piemērosiet disciplināro procesu. Nezinošs darbinieks dažreiz var pārlekt pār vadības posmiem, bet viņš apstāsies, ja atbilstošā struktūra tiks pārskatīta.
Personai, kas nodarbojas ar destruktīvu narcistisku rīcību, sevis korekcija bez vadības iejaukšanās ir neparasta. Treneris un apmācība, lai ietekmētu un izlabotu izturēšanos, prasa laiku un pacietību.
Tomēr ilgtermiņa izmaiņas nenotiks, ja pārkāpējs faktiski nevarēs atzīt, ka viņa rīcība ir neatbilstoša un potenciāli kaitīga. Turklāt šiem apgalvojumiem jāseko skaidriem pierādījumiem, ka vēlamās izmaiņas uzvedībā būs pastāvīgas un nemainīgas. Viņam ir jālabojas.
Nezinošiem cilvēkiem ir iespēja atzīt trūkumus un aktīvi rīkoties, lai izvēlētos labāko izturēšanās veidu darbā. Izmaiņas var nenotikt uzreiz, bet tas var notikt.
Narcisi, iespējams, nespēj mainīt sevi un savu izturēšanos, kā arī vienkārši nevēlas to darīt, jo viņus sevī viss apmierina un viņi vienkārši nav spējīgi mainīties. Viņi apstrīd jebkuras robežas un ir spiesti atkāpties nevis atzīt savu vainu.
Tā kā viņiem trūkst izpratnes, kas vajadzīgs, lai noteiktu pārmaiņu nepieciešamību, viņi nevar izpildīt nevienu prasību, ko viņiem izvirza un izvēlēties pareizo ceļu. Huligāna uzvedība ir paredzama un cikliska un ir svarīgi noteikt, vai viņi nopietni mēģina mainīties, vai ir apņēmušies palikt tādi, kādi viņi ir.
Ja cilvēks nav noskaņots mainīties, tad nekādi treneri vai psihologi nepalīdzēs. Ja šāda persona nedod jums miera darbā, tad vadībai vajadzētu detalizēti zināt problēmu un patstāvīgi mēģināt to risināt, ja tas iespējams.
Narcisam ir jānosaka skaidras robežas tam, kas ir pieļaujams viņu uzvedībā un, ja tas netiek ievērosi, ir jāveic stingri pasākumi. Pretējā gadījumā tas vienkārši nedarbosies.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|