Padomi lielu gaļas gabalu pagatavošanā

Advertisement
Advertisement

Kopš tiem laikiem, kad mūsu senču izdzīvošana pilnībā bija atkarīga no medību rezultāta, liels gaļas gabals simbolizēja labklājību, turību un pārliecību par pārtikušu nākotni. Jaungada naktī tas ir īpaši aktuāli, jo – kā sagaidīsi Jauno gadu, tā to pavadīsi.

 

Izcepts vesels cūkas šķiņķis, teļa lāpstiņa vai aitas kāja uz svētku galda izskatīsies ļoti efektīgi, bet šie iespaidīgie gaļas gabali, diemžēl, ne vienmēr sanāk sulīgi un mīksti.

Raksta turpinājums
Pārcepās, piedega, neizcepās līdz galam – ar tādām problēmām ir saskāries katrs, kurš mēģinājis izcept lielus gaļas gabalus. Mēs lasītājiem piedāvājam 5 noderīgus padomus, kuri palīdzēs izvairīties no nepatīkamām kļūdām un ļaus pagatavot garšīgu, sulīgu un vienmērīgi izcepušos gaļu.
Kā garšīgi izcept gaļu

Gaļas cepšana sākas ar pareiza gaļas gabala izvēli. Ideāli derēs gaļas gabali bez kauliem: fileja vai šķiņķis. Gabalam, kuru gribat izcept, jābūt ne smagākam par 2 – 2,5 kg. Pārāk liels apdegs no virsas, bet vidū tā arī neizcepsies.
Jebkura veida gaļu sulīgumam var papildus piepildīt ar speķi vai ķiplokiem. Liesu gaļu mīkstu un sulīgu padarīs marināde. Cūkgaļai lieliski piemērotas sinepes un medus, liellopu gaļa brīnišķīgi sader ar saldskābām mērcēm un provansas garšaugiem.

Cepam lielu gaļas gabalu

1. Savlaicīgi pievieno garšvielas

Lai garšvielas un garšaugi lieliem liemeņa gabaliem paspētu piedot savu aromātu, gaļa ar tiem jāierīvē jau iepriekš, gatavošanas priekšvakarā. Ar garšvielām sagatavotā gaļa neietīta jāuzliek uz plāts un ledusskapī jānotur līdz nākamai dienai. Nakts būs pilnīgi pietiekoši, lai gaļā iesūktos garšvielu aromāts.
2. Ļauj gaļai sasilt līdz istabas temperatūrai

Bieži vien gaļu liek cepeškrāsnī pa taisno no ledusskapja. Ar lieliem gaļas gabaliem tāda steiga nav pieļaujama. Izņem to no ledusskapja iepriekš un ļauj pastāvēt 2 – 3 stundas, lai virsmas temperatūra izlīdzinātos ar gaļas gabala iekšējo temperatūru. Tāda viltība gaļai ļaus izcepties vienmērīgi.
3. Brūna garoziņa pati par sevi neveidosies

Vairākums saimnieču vienkārši ieliek gaļu cepeškrāsnī un gaida, kad tā izcepsies. Rezultātā sanāk pelēka, gumijai līdzīga gaļa, kura nepatīk nevienam.

Lai iegūtu brūnu garoziņu, cepšanas taktiku nāksies pilnībā izmainīt. Ja to atļauj gaļas izmēri, tad gaļa pirms likšanas cepeškrāsnī jāapcep uz pannas brūna.

Lielu gaļas gabalu liec sakarsētā līdz 220 – 250 grādiem cepeškrāsnī un cep, kamēr tā pārklāsies ar zeltainu garoziņu, pēc tam samazini temperatūru līdz 160 – 180 grādiem un turpini cept, kamēr tā gatava.
4. Arī gaļai nepieciešama atpūta

Nedomā, ka ar gaļas izcepšanu cepeškrāsnī gatavošanas procesu var uzskatīt par pabeigtu. Jebkuram gaļas ēdienam pēc pagatavošanas jāļauj atpūsties, lai tajā esošā sula vienmērīgi izdalītos gabala iekšienē.

Tādam nolūkam steikiem pietiek ar 10 – 15 minūtēm, bet lieliem gabaliem būs vajadzīgs vairāk laika. Pirms sagriešanas un pasniegšanas galdā, gaļu apklāj ar foliju vai dvieli, noliec siltā vietā un ļauj tai atpūsties 15 – 30 minūtes.
5. Pareiza sagriešana gaļu padarīs mīkstāku

Gaļas sagriešanā nav nekā sarežģīta. Taču daudziem tieši šis moments kļūst par klupšanas akmeni: gaļu sagriež kā pagadās un šķiet, ka garšīgais gabals pārvēršas par pazoli, kuru grūti sakošļāt.

Pirms taisies gaļu sagriezt, uzmanīgi paskaties uz to. Tuvāk to apskatot, tu ieraudzīsi līnijas, kuras stiepjas pa gaļas gabala virsu. Tās ir šķiedras. Sagriežot gaļu šķērsām šķiedrai, tu padarīsi gaļas šķēles mīkstākas un sulīgākas.
Тagad tu zini, kā pagatavot lielu gaļas gabalu. Daudzi ir pārliecināti, ka gaļa – tā ir tikai vīriešu pārtika. Tā stiprajam dzimumam dāvā izturību un dod labu sātu. Taču arī trauslajām sievietēm bez gaļas neiztikt.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024