Kā uzņem filmas: 13 nelieli triki filmēšanas laukumā

Advertisement
Advertisement

Ne reizi un ne divas reizes mēs rakstījām par to, cik daudz datorgrafika ir mainījusi mūsdienu kino. Jā, šodien speciālisti var uzzīmēt visu ko, bet daudzi režisori joprojām izvēlas vecās pārbaudītās metodes. Un kāpēc CGI izmantot visur, ja ir vairāk budžeta metožu.

 

Lai padarītu attēlu patiesi dzīvīgu un reālistisku, bet filmēšana vienlaicīgi nekaitētu aktieru vai personāla veselībai, filmu veidotāji dažkārt izdomā pilnīgi neprātīgus variantus. Tagad mēs tev pastāstīsim par dažiem noslēpumiem, kas joprojām ir aktuāli Holivudā.

Raksta turpinājums
Sasists stikls

Būs grūti atrast kādu kases grāvēju, kur galvenais varonis nelektu caur logu, laužot stiklu ar sava ķermeņa svaru. Protams, ja stikls būtu īsts, tas būtu ļoti bīstami, bet tādās ainās to jau sen sāka aizstāt ar caurspīdīgām rafinētā cukura plāksnēm.
Filmā šādu plāksni būs grūti atšķirt no parastā stikla, bet tā ir daudz trauslāka, kas ļauj aktieriem bezbailīgi izlekt pa jebkuru logu. Lai gan šodien cukura plāksnes bieži tiek aizstātas ar plastikāta plāksnēm.
Bērni šausmu filmās

Kā bērnu piespiest filmēties ne bērnišķīgā filmā? Protams, viņam par to nestāstīt. Režisori lūdz bērnus veikt noteiktas darbības, piemēram, izbīties vai kaut ko uz sienas krāsot, nepaskaidrojot, kāpēc bērniem tas jādara. Rezultātā bērni visbiežāk pat nezin, kādā filmā viņi tiek uzņemti.
Spilgts piemērs ir Denijs Louds, kurš nospēlēja Deniju Torensu filmā ‘Mirdzums’. Kubriks darīja visu, lai zēns nezinātu, ka viņš darbojas šausmu filmā. Loids par to uzzināja tikai 16 gadu vecumā, kad viņš pirmo reizi pilnībā noskatījās filmu.
Dārzeņi

Pusdienojoša zombija, lauztu locekļu, šļācošu asiņu un visa tamlīdzīga skaņas iegūst no manipulācijām ar dārzeņiem. Protams, reizēm izmanto arī citu ēdamo, bet skaņu operatoru biežākie viesi ir kāposti un arbūzs.
Paurbināja arbūzu - ieguva plēstas gaļas skaņu. Pasita kāpostu ar nazi - ieguva asins šļakstīšanos atklātā brūcē. Salauza seleriju – locekļu lūšanas skaņa un tā tālāk, tā tālāk. Šeit ir lielisks klips, kas veltīts šim filmas aspektam.
Маsu skati

Milzīgi masu skati maksā milzīgas naudas summas, tādēļ bieži vien jāpielieto dažādi triki. Agrāk visbiežāk tika izmantoti manekeni, bet kameras fokusēšanas dēļ šķita, ka, piemēram, laukums ir piepildīts ar cilvēkiem.
Šodien lieta tiek atrisināta vēl vieglāk, visbiežāk ar parasto datorgrafiku. Spilgts piemērs ir nesenais HBO klips par īpašu efektu radīšanu `Troņu spēlei`, kur var redzēt, ka lielākā daļa milzīgo armiju ir datorgrafika.
Gultas scēnas

Protams, ir režisori tādi kā, piemēram, Lars fon Trīers vai Gaspars Noe, kas filmē dzīvās erotiskās ainas, bet lielākā daļa cenšas ievērot ētikas principu. Vīriešiem ir tā sauktā kautrīguma soma, kas nedaudz atgādina miesas krāsas zeķi, kas aizsedz aktiera dzimumorgānus.

Bet sievietēm ir izdomāta miesas krāsas veļa, kas izpilda tās pašas funkcijas. Ja scēna ir atklātāka, tad bieži nākas izmantot protēzes.
Ēdiens

Droši vien katrs bērnībā apskauda aktierus, jo viņi bieži parādās kadrā, ēdot kaut ko garšīgu. Šķiet, ka var speciāli atkārtot dubli, lai pieēstos līdz ūkai, bet īstenībā viss ir krietni vienkāršāk.
Dubli tiešām mēdz būt daudz, bet vēderā vieta ir ierobežota. Tāpēc bieži pēc nofilmēta skata pie aktieriem pieiet cilvēki ar speciālām urnām, kurās aktieri izspļauj sakošļāto ēdienu.
Cigaretes, alkohols, narkotikas

Protams, ka uzņemšanas laukumā neviens neizmanto nosauktās lietas. Cigaretes parasti tiek aizstātas ar augu maisījumiem, lai gan tas viss ir atkarīgs no režisora un pašiem aktieriem. Tā, ‘Gaisa maršalā’ Liams Nisons kūpināja margrietiņu, bet “Konstantīnā” Kianu bija īstas cigaretes un pēc filmēšanās aktierim radās atkarība.
Аlkoholu parasti aizvieto ar jebkuru citu šķidrumu piemērotā krāsā. Reizēm, ja aktierim noteikti vajag saviebties, ūdens vietā var paņemt, piemēram, ābolu etiķi, lai nenāktos tēlot riebumu.
Tāpat narkotikas aizvieto ar dažādām vielām, kas ir piemērotas pēc izskata un nav kaitīgas organismam. Inozitols bieži spēlē balto pulveru lomu un mannīts var būt šļircēs. Tālāk gājuši ‘Uz adatas’ veidotāji, viņiem bija protēze, kuras iekšpusē cirkulēja sarkans šķidrums, kas ļāva precīzi reproducēt narkotiku lietošanas ainas.
Spilgtākais izņēmums var būt Oskarotā filma `Amerikāņu skaistums`. Vienā no skatiem Kevina Speisija varonis smēķē visīstāko zālīti.
Vemšana

Te viss ir atkarīgs no katastrofas mēroga. Ja ir nepieciešama neliela aina, aktierim mutē ievieto nelielu porciju biezeņa vai auzu putru. Ja nepieciešams simulēt milzīgu plūsmu, pie aktiera sejas otrā pusē piestiprina īpašu cauruli, no kuras zem spiediena izšļācas tā pati auzu putra.
Draudīgi mākoņi

Šodien tas gandrīz vienmēr ir CGI, bet agrāk bija tāda mašīnīte Cloud Tank. Tā filmēja visu notiekošo akvārijā, kurā iepludināja tinti. Un, atklāti sakot, tas bija daudz skaistāk nekā pašreizējā pieeja.
Starp citu, meistarīgākais darbs ar tinti ūdenī pieder Stenlijam Kubrikam. Tādā veidā tika uzņemti daudzi leģendārās scēnas segmenti `Kosmiskajā odisejā`.
Naksnīgie ceļi

Vai esi ievērojis, ka gandrīz visās nakts ainās ceļi vienmēr ir slapji? Lieta tāda, ka, pirmkārt, mitrs asfalts izskatās daudz estētiskāk un, otrkārt, slapjš ceļš labāk atspoguļo gaismu, kas ietekmē vispārējo attēla uztveri.
Sarunas fonā

29, 341, 45, 119, 1311, 9 – tieši šos skaitļus izrunā pūļa dalībnieki, lai modelētu dzīvu sarunu fonā. Jau sen viens britu zinātnieks atklāja, ka šo skaitļu izrunāšana vairāk līdzinās apzinātai runai. Tāpēc pūlis parasti vai nu klusi izrunā šos skaitļus, vai vienkārši kustina lūpas tā, lai viņu runas neapslāpētu galveno varoņu vārdus.
Sniegs

Filmu veidotājiem, vai, kā nepatīk sniegs. Jo aktieri izmirkst līdz pēdējai vīlei vienas ainas laikā, bet var vēl saaukstēties. Šādos apstākļos arī tehnikai ir grūti laiki. Un bieži vien sniega vienkārši nav. Šādās situācijās agrāk bija jābrauc uz turieni, kur tas ir.
Šodien pasaulē ir daudz rūpnīcu, kas ražo mākslīgo sniegu, kuru izgatavo no visa, ko tik var par to uzskatīt. Piemēram, viena no lielākajām Holivudas sniega ražošanas rūpnīcām Snow Business studijām piegādā smalki sagrieztu, presētu papīru.
Lielas miniatūras

Šī metode agrāk tika izmantota visur, bet šodien tā ir aizstāta ar to pašu CGI. Tomēr, pateicoties augstajām izmaksām vai dabiskuma trūkumam, daudzi turpina veidot īstākās miniatūras, bet nepavisam ne miniatūras. Tās sauc par bigiatūrām.

Ņemot vērā, ka pēc filmēšanas bigiatūras parasti tiek glabātas studijas noliktavās, mēs varam teikt, ka Cūkkārpas vai Minas Tirīts eksistē mūsu pasaulē. Kristofers Nolans arī izmantoja šo tehniku `Sākumā` un Vess Andersons ‘Viesnīcā `Diženā Budapešta`.
Un mēs te esam uzskaitījuši tikai nedaudzus universālus trikus, bet katram režisoram ir savas metodes. Kāds samazina budžetu, kāds šādā veidā dod reālismu, bet kāds tikai principa pēc nevēlas sadarboties ar datoriem. Žēl, ka visbiežāk tas paliek aiz kadra, bet mums nākas izbaudīt jau gala produktu.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024