“Esmu ārsts, tāpēc ļaušu savam bērnam nomirt!” Briesmīgais ārstes Aleksejevas padoms saviļņoja...

Advertisement
Advertisement

Katrs no mums baidās no nāves un ne tikai no savas, bet arī tuvinieku nāves. Starp vēsts saņemšanu par neizārstējamu slimību un pēdējo izelpu parasti atrodas vairāk vai mazāk ilgstošs laika periods, kuru kā slimnieki, tā viņu tuvinieki pārdzīvo dažādi: atlikušos gadus, mēnešus vai nedēļas nelaimīgais var pavadīt, cenšoties pieķerties dzīvei visos iespējamos veidos vai vienkārši pieņemt sev nolemto, saņemot tuvu cilvēku atbalstu un aprūpi.

Raksta turpinājums
Mēs padalīsimies ar tevi ar atklātu ārstes Margaritas Aleksejevas ierakstu, kura saprātīgi spriež par smagi slimo un mirstošu pacientu tēmu. Lai arī šī tēma nav no vieglajām un katrs lemj pats, mēs esam pārliecināti, ka viņas viedoklim ir tiesības pastāvēt.

Smagi slimais pacients

“Mācoties universitātē, es nepārstāju brīnīties, cik daudz slimību un nepatikšanu piemeklē cilvēku un apbrīnojami, kā ar tādu slimību daudzumu cilvēciskā būtne pamanās nodzīvot līdz saviem gadiem un vēl veselus bērnus piedzemdēt.
Katram, kas lasa šīs rindiņas, velnišķīgi paveicies. Bet ir arī cita iedzīvotāju kategorija, samērā daudzskaitlīga, kurai paveicies krietni mazāk – viņi cieš no briesmīgām un neizārstējamām kaitēm, kuras viņus piemeklējušas vēl mātes miesās, pēc dzimšanas vai vēlākos gados.
Taču starp šiem nelaimīgajiem ir tādi, kuriem paveicies vairāk, bet kādam – mazākā mērā. Ir tāds, kurš pilnībā apzinās savu neizārstējamību, iziet visas bēdu un miršanas stadijas un, galu galā, mokoši nomirst. Tādam cilvēkam, lai cik dīvaini, ir paveicies.

Bet ir arī citi, kuriem paveicies daudz mazāk un ar kuriem mēs ar jums laiku pa laikam sastopamies: no televizora ekrāna, plakāta sabiedriskā transportā vai sociālo tīklu lapas uz mums skatās viņu skumjās un lūguma pilnās acis.
Saprotams, vairākums no viņiem – nevainīgi bērni un viņi, diemžēl, diezin vai saprot, kas ar viņiem notiek patiesībā. Toties to saprot viņu vecāki, tantes un vecmāmiņas. “Mazajai Alīnai ar 4. stadijas neiroblastomu ar metastāzēm visur steidzami nepieciešama operācija Izraēlā.” “Palīdzēsim Dimam ar ļaundabīgu smadzeņu cilmes audzēju iziet ārstēšanās kursu Šveicē.”

Dažādi cilvēki, dažādas ģimenes, līdzīgas diagnozes, bet beigas vienmēr vienādas – nāve. Tuvinieki iziet tās pašas bēdu un miršanas stadijas kā paši mirstošie. Un to, ko mēs redzam – trešdaļa no piecām.
Iespējams, es izietu tās pašas stadijas, ko viņi. Pārdotu dzīvokli, izliktu kastītes līdzekļu vākšanai lielos tirdzniecības centros, rakstītu asarainus postus par trakiem tūkstošiem eiro, par kuriem mūs piekrita ārstēt vienīgā klīnika Vācijas dienvidos, bet… Tā nu ir sanācis, ka es esmu ārsts.

Un es, kā ārsts, lieliski saprotu, ka vēzis ielaistā formā – tas ir spriedums. Un mirst no tā visur: gan Krievijā, gan ASV, gan Telavivā. Vēzis pēdējā stadijā – tā vienmēr ir nāve, vienmēr sāpes un vienmēr ciešanas. Un man patiesi ir žēl tos, kuri lolo ilūzijas, ka Izraēlā nāve pēkšņi pārstās būt par nāvi.
Slimību terminālās stadijas – tie ir drīza zemes ceļa beigšanās marķieri. Un visi ārsti katrā pasaules malā to saprot. Un, ja mirstošs pacients pēkšņi tiek uzaicināts ārstēties kaut kur aiz kalniem, tad tikai tāpēc, ka bēdas un cerība – divi biedri, kuri vienmēr ir bijuši labs bizness. Tāpēc labākais, ko jūs varat izdarīt mirstoša tuva cilvēka labā – ir ļaut viņam nomirt.
Apmāti ar gandrīz neeksistējošu iespēju, cilvēki aizmirst, ka viņu smagi slimais tuvinieks nomirs, bet viņiem nāksies dzīvot tālāk. Kur dzīvot, ja mājoklis pārdots Šveices klīnikas vārdā.

Par ko dzīvot, ja tuvākos desmit – divdesmit gadus viņiem nāksies strādāt tikai parādu dzēšanai? Par to netiek domāts, nedrīkst. Bet vai tādu likteni mīļie mirstošie viņiem novēlētu?
Viss, ko jūs varat – ir būt blakus, kamēr tuvie mirst. Viss, kam jums vajadzētu tērēt naudu – tas ir adekvātai sāpju mazināšanai. Aizvediet mirstošo bērnu pie jūras, pasūtiet savai mirstošai mātei viņas iemīļotās mūzikas koncertu, piepildiet sapņus, kurus izpildīt ir pa spēkam.

Ļaujiet mirstošajam redzēt jūs, lai arī nelaimīgus, bet ne uz izputēšanas robežas. Ļaujiet viņiem saprast, ka viņi jūs atstāj ne pašā smagākajā situācijā. Un, visu svēto vārdā, ļaujiet viņiem nomirt. Šīs tiesības ir tikpat neaizskaramas kā tiesības uz dzīvi…”
Tie, kuri nekad nav pārdzīvojuši līdzīgas situācijas, diezin vai var atļauties spriest un dot padomus. Bet, varbūt tiešām nevajag pārvērst pēdējos gadus, mēnešus vai pat nedēļas par īstu elli un pārdzīvojumiem?

Palīdzi slimajam izdzīvot visas miršanas stadijas ar cieņu, ar lepni paceltu galvu, lai pēdējie mirkļi būtu gaiši un mīlestības pilni, neskatoties uz nesaudzīgā likteņa pavērsieniem. Mēs visi kaut kad satiksimies, bet jau pavisam citā pasaulē!

Оbligāti padalies ar savu viedokli par šo rakstu komentāros.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024