-
- 11604 x
-
https://torno.lv/xRIlXxM
Parasti cilvēka ķermenim nav izteiktas smaržas. Tā rodas baktēriju darbības, paaugstinātas sviedru dziedzeru aktivitātes, bet reizēm slimību rezultātā. Sviedru aromāts var pastāstīt ne tikai to, ka cilvēkam laiks iet dušā vai nopirkt jaunu dezodorantu. Reizēm tas signalizē par nepareizu dzīvesveidu un liekiem pārdzīvojumiem. Mēs iesakām rūpīgi sevi saost, lai nepalaistu garām svarīgas izmaiņas organismā.
Raksta turpinājums
1. Lipīgi sviedri ar asu smaržu uz plaukstām
Stress jūsu ķermenim liek svīst savādāk nekā nodarbības ar sportu vai tveice. Cilvēka ādā ir divu veidu sviedru dziedzeri: ekrīnie, kas dzesē ķermeni, novēršot pārkaršanu un gandrīz bez smaržas, kā arī apokrīnie, kas reaģē uz stresa situācijām.
Sviedriem, kurus izdala apokrīnie dziedzeri, ir asa smarža un bieza konsistence olbaltumvielu un lipīdu satura dēļ. Ja jūsu plaukstas un paduses svīst pirms svarīgas darba intervijas vai eksāmena, tas ir pilngi normāli. Tātad, simpātiskā nervu sistēma darbojas kā pienākas.
Tomēr, ja jūs svīstat bez redzamiem iemesliem, ir vērts pārbaudīt vairogdziedzera hormonu līmeni. Vairogdziedzera nepareizas darbības rezultātā nervu sistēma sūta aplamus signālus un sviedri sāk pastiprināti izdalīties.
2. Zivju smarža vielmaiņas produktu uzkrāšanās dēļ.
Reizēm ķermeņa smarža mēdz būt tik spēcīga, ka bojā dzīvi. Piemēram, trimetilaminūrijas gadījumā no cilvēka izgaro spēcīga zivju smarža, kuru ne ar ko nevar nomākt.
“Zivju smaržas sindroms” (otrs slimības nosaukums) rodas cilvēkiem ar retu ģenētisku mutāciju. Veselu cilvēku organismā olbaltumvielas sašķeļas un tiek izvadītas caur zarnām, bet trimetilaminūrijas slimniekiem daži pārstrādes produkti paliek ķermenī, uzkrājas un izraisa drausmīgo zivju smaku. Ārsti pagaidām vēl neprot pilnībā izārstēt šo kaiti, tāpēc iesaka pacientiem ar “zivju smaržas sindromu” ieturēt stingru diētu. Ir arī cita slimība, kas liek ķermenim smaržot pēc zivīm – bakteriālā vaginoze. Vagīnas mikrofloras traucējumu dēļ sievietes sūdzas par specifisku aromātu. Šīs stāvoklis arī prasa ārsta konsultāciju.
3. Ķermenis smaržo tā, it kā jūs visu dienu būtu strādājis smagu, fizisku darbu (pat ja tas neatbilst īstenībai)
Reizēm pat mazgāšanās dušā trīs reizes dienā nepaglābj no asā aromāta. Ārsti to sauc par bromgidrozi (“smirdīgie sviedri”). Tas rodas tāpēc, ka baktērijas un sēnītes sadala sviedru dziedzeru sekrēciju, un tas var ļoti sarežģīt cilvēka sociālo dzīvi.Tā ir individuāla organisma īpatnība un nepastāv nekādas īpašas ārstēšanas.
Speciālisti tikai iesaka lietot antibakteriālas ziepes, antiseptiskos krēmus un izmainīt uzturu. Tādi produkti kā sīpoli, ķiploki un alkohols pastiprina nepatīkamās ķermeņa smaržas.
4. Izelpā jūtama pūstošu ābolu saldenais aromāts
Starp citu, ne visas slimības nepatīkami ož. Reizēm ķermenis sāk izdalīt saldu, it kā augļu smaržu. Un tas ir satraucošs simptoms.
Cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu, organismā ir insulīna – hormona, kas palīdz glikozei nokļūt organisma šūnās, trūkums. Kad nepietiek hormona, organisms enerģiju iegūst nevis no glikozes, bet no taukiem. Šis process izraisa ketonu uzkrāšanos. Tie ķermenim un elpai piešķir saldenu aromātu.
Jums steidzami jāvēršas pie ārsta, ja ķermeņa saldeno aromātu pavada stipras slāpes, bieža urinēšana, slikta dūša, vemšana un sāpes vēderā.
5. Galvas smaržas izmaiņas un blaugznas
Ja jūs ievērojāt, ka galvas āda un mati ieguvuši asu smaržu, tam pievienojusies nieze, bet mati kļuvuši taukaini, tā var būt seborejas dermatīta pazīme.
Šī hroniskā ādas slimība, kas saistīta ar ādas tauku daudzuma palielināšanos un izmaiņām mikroflorā. Ādas tauku sastāvā ietilpst glicerīdi, vaska ēteriskās vielas un holesterīns, kuras sadaloties baktēriju ietekmē, iegūst nepatīkamu smaržu. Parasti tā tam nav jābūt.
Tomēr pazeminātas imunitātes, stresa vai iedzimtības dēļ āda sāk lobīties un iegūst taukainu spīdīgumu. Tas nozīmē, ka jāvēršas pie speciālista – viņš nozīmēs pretiekaisuma un pretsēnīšu preparātus, kā arī pīlinga līdzekļus.
6. No mutes smaržo pēc acetona
Ķermenis un cilvēka elpa sāk smaržot pēc acetona tad, kad mūsu organismam pietrūkst ogļhidrāti. Тāds stāvoklis var rasties vairākos gadījumos:
• Diēta ar zemu ogļhidrātu saturu. Protams, ar tādu diētu svars zūd ātrāk, ķermenis pārstāj saņemt ierastos makaronus / maizi un sāk sadedzināt taukus. Blakusefekts ir stiprā smarža, kas saglabājas visu dētas laiku.
• Aknu un nieru darbības traucējumi. Pie noteiktām slimībām šie orgāni netiek galā ar atkritumu izvadīšanu no organisma.
• Mikrobi, baktērijas un vīrusi. Dažas sezonas slimības arī izraisa acetona smaržas rašanos, bet uzreiz pēc atveseļošanās tas izzūd.
7. Ķermenis “smaržo pēc kaķiem”, neskatoties uz higiēnu
Ar amonjaka palīdzību mūsu organisms atbrīvojas no liekā slāpekļa asinīs. Tas var izdalīties ar elpu, sviedriem un urīnu. Ja kādu iemeslu dēļ organismā veidojas slāpekļa pārpilnība, tad ķermenis smaržos “pēc kaķiem”.
Amonjaka smarža no mutes var liecināt par inficēšanos ar Helicobacter pylori (baktērija, kas izraisa gastrītu un čūlu).
Ja ķermenis smaržo pēc amonjaka, tad jūsu organisms izjūt mitruma trūkumu vai olbaltumvielu pārpilnību (vai arī visu kopā). Tāds efekts var rasties no pastiprinātas slodzes un olbaltumvielu diētas. Daži sporta bagātinātāji grēko ar “amonjaka blakusefektu”.
Starp citu, amonjaka smarža var liecināt par nieru iekaisuma slimību. Kad nieres nestrādā ar pilnu spēku, tās nespēj izfiltrēt visus toksīnus un tad tie tiek izvadīti ar sviedriem. Ja tāda smarža saglabājas pietiekoši ilgi, obligāti vērsieties pie speciālista.
8. Etiķa smarža pēc treniņiem
Etiķa smarža var rasties pēc smagas, fiziskas slodzes. Tajā vainojama propionskābe. Baktērijas sašķeļ cilvēka sviedrus un veidojas savienojumi, kuri pēc ķīmiskā sastāva atgādina etiķi. Ārsti saka, ka šajā ķermeņa smaržā nav nekā briesmīga.
Šeit palīdzēs elementāra higiēnas normu ievērošana: regulāra duša, dezodorants un tīrs apģērbs.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts