7 lietas, par kurām mums stāstīja skolā, bet beigās tās izrādījās viltotas!

Advertisement
Advertisement

Skolas eksistē tam, lai pievērstu bērnus zināšanām. Starp citu, pat skolotāji var mūs nejauši apmānīt, bet mācību grāmatās reizēm iezogas kļūdas. Vēl vairāk, daudzi melīgi fakti tā ir iesakņojušies kolektīvajā apziņā, ka tos sākuši saukt par zinātniskiem mītiem!

 

Mēs pastāstīsim tev par septiņiem zinātniskiem mītiem, kuriem mēs ticam vēl no skolas laikiem.

Raksta turpinājums
1. Ābols nokrita Ņūtonam uz galvas

Tiešām, Īzaks Ņūtons atzinās, ka doma par gravitāciju viņam ienāca prātā, kad viņš atpūtās zem koka un aizdomājās: ‘Kāpēc visi āboli krīt perpendikulāri zemei?’
Starp citu, leģendu par to, ka apgaismība radās no augļa trieciena pa galvu, arī izdomāja Ņūtons. Viņš pastāstīja šo joku Voltēra brāļameitai, bet viņas tēvocim šis stāsts tik ļoti iepatikās, ka viņš to aprakstīja ‘Episkās poēzijas pieredzē’.
2. Spuldzīti izgudroja Edisons

Īstenībā kvēldiega spuldzīti izgudroja nevis ievērojamais izgudrotājs Tomass Edisons! Pirmais kvēldiega spuldzīti vēl 1840.gadā piedāvāja izmantot angļu zinātnieks Jorens de la Rjū, pēc viņa vēl daudzi zinātnieki piedāvāja jaunus veidus šīs idejas realizācijai. Edisons tikai pilnveidoja jau eksistējošu izgudrojumu.
3. Lielais Ķīnas mūris ir redzams no kosmosa

Mīts par to, ka Lielais Ķīnas mūris ir redzams pat no Mēness, radās vēl ilgi pirms kosmosa apgūšanas - XVIII gadsimtā.Starp citu, tā ir nekas vairāk kā skaista pasaciņa. Kaut arī siena stiepjas 20 000 kilometru garumā, tās platums ir tikai 6-7 metri. Pat parastas autotrases ir vairāk pamanāmas!

Turklāt, pateicoties mūsdienu satelīta kartēm, var pašam viegli pārliecināties par pasakaino mītu. Jau 250 metru augstumā Lielā Ķīnas mūra kontūras zūd. Lai to ieraudzītu, vajag zināt, kur skatīties!
4. Everests – lielākais kalns pasaulē

Patiešām, Everests ir augstākā planētas virsotne, bet ir krietni augstāki kalni. Par lielāko kalnu jāuzskata Mauna-Kea. Tā augstums no pakājes līdz virsotnei 10 203 metri! Tikai lielākā tā daļa slēpjas zem ūdens.
5. Piramīdas cēla vergi

Arheologs Ričards Redings pārliecinoši pierādīja, ka piramīdas Gizā būvēja brīvie nolīgti strādnieki, kuriem pat bija savas personīgās arodbiedrības! Celtnieki apvienojās brigādēs vai arteļos.

Kad faraons izsludināja piramīdu celtniecības sākumu, ierēdņi vērsās pie provinču vadītājiem ar norādījumu, cik strādniekus vajag atsūtīt. Katrs noms (administratīvais rajons) atsūtīja savu brigādi.
6. Troja krita zirga dēļ

Vēsturnieki uzskata, ka īstenībā ‘Trojas zirgs’ – tas ir aplenkuma torņa nosaukums, kura sienas bija apvilktas ar zirgu ādām. Pateicoties šim aprīkojumam visiem zināmais izteiciens kļuva par kara viltības alegoriju. Tikai Homērs uztvēra vārdu savienojumu burtiski un apdziedāja Trojas zirgu savā ‘Iliādā’.
7. Cilvēkam ir 5 maņas

Vēl Aristotelis sadalīja mūsu jūtas pa kategorijām: redze, oža, garša, dzirde un tauste. Kopš tā laika ir pieņemts uzskatīt, ka cilvēkam ir tikai 5 maņas, bet īstenībā to ir daudz vairāk!

Piemēram, mums ir spējas sajust temperatūru, ir izsalkuma un slāpju sajūta, orientācija laikā un telpiskuma sajūta. Mēs reaģējam uz dažādiem ārējiem kairinājumiem, mūsu smadzenēm un ķermenim piemīt plašs receptoru komplekss.
Kā redzi, pat vispārzināmiem faktiem nevar ticēt un vēlams pārbaudīt to patiesumu. Pārsteidz savus draugus un iedod viņiem izlasīt šo rakstu!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 00:20 10.08Anna
Un galā iznāk darva ????????
0 1 00:18 10.08Anna
Man vēl joprojām ļoti garšo ķiršu, plūmju - tās dzintara lasēm līdzīgie sveķi.
Gribēju tikai zināt , ko šie sveķi satur ,un vai kāds zin kam domāts.
Nu labi, tagad zinu.
Pateicos jums.
Man vēl joprojām patīk ????
0 0 13:52 20.07Vara pār uguni
2056623020 12 1944
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024