-
- 41087 x
-
https://torno.lv/xCRd2rX
Saskaņā ar amerikāņu zinātnieka neirobiologa Bendžamina Lībeta pētījumiem, mūsu gribas brīvība, iespējams, ir ilūzija. Viņa eksperimenti parādīja, ka mēs pieņemam lēmumus, pirms to aptveram. Mēs atradām arī citus mūsu psihes fenomenus, kurus nevar izprast.
Mēs izlasījām katru lietotāja komentāru un vēlamies dalīties ar jums ar visneprātīgākajiem, pēc mūsu uzskatiem, psiholoģiskajiem efektiem, kurus ir minējuši lasītāji komentāros:
• Ja jūs ar kādu aizrautīgi kontaktējaties un sarunas laikā dodat šim cilvēkam priekšmetu, visticamāk, viņš to ņems. Vienalga, vai tā ir grāmata, apelsīns vai pildspalva. Nav zināms, kā sauc šo fenomenu, bet, zinot tā darbības principu, var kādu izjokot.
• Es daru pretējo. Manam čalim nepatīk dalīties ar mani ar cepumiem, bet, ja viņš ar kādu ieinteresēts kontaktējas, es varu paņemt cepumus no viņa rokām un apēst to viņa klātbūtnē. Un, kad saruna beidzas, puisim nav ne jausmas, kur palika cepumi.
• Ja jums ir panikas lēkme vai nervu sabrukums, sāciet elpot skaļi un regulāri. Varbūt cilvēks to nepamanīs, bet viņš sāks elpot tādā pašā tempā kā jūs. Ātrās palīdzības nodaļā šo paņēmienu medmāsas praktizē ar pacientiem, kuri nevar saņemties.
• Ja jums kaut kas ir jāatceras, padomājiet par to, kad darāt kaut ko neparastu. Tas sasaistīs atmiņu ar šo darbību un turpmāk darbosies kā trigeris. Piemēram: ja man jāiznes atkritumi pirms gulētiešanas, es nolikšu spilvenu uz grīdas pie gultas. Raksta turpinājums
• Sarunas laikā ar cilvēku, kurš mēģina manipulēt ar jums, skatieties uz viņa pieri mazliet virs acu līnijas. Tad viņam būs grūtāk melot vai mēģināt ietekmēt jūs.
• Cilvēku iracionalitāte vienkāršu lēmumu pieņemšanā. Jūs ierodaties veikalā un izvēlējāties džinsus par $60. Jūs salīdzināt interneta cenas un redzat, ka veikalā ir tāds pats pāris par $20. Vai jūs būtu braukuši, lai tos nopirktu? Vairums cilvēku saka, ka jā. Tagad iedomājieties, ka veikalā esat izvēlējies ledusskapi par $2 440 un atrodat tādu pašu par $2 400 15 minūšu braucienā. Vai jūs būtu devušies uz lētāku? Vairums cilvēku saka, ka nē. Kad viņiem jautā, kāpēc viņi brauks pēc biksēm, bet nebrauks pakaļ ledusskapim, viņi runā par relatīvo starpību - tā ir iracionāla uzvedība. Tas ir papildus 40 dolāri, un tas ir viss, kas ir svarīgi racionālam cilvēkam.
• Vainas sajūtu var burtiskā nozīmē nomazgāt. Pēc roku mazgāšanas vai dušas cilvēki jūtas mazāk vainīgi. Šis pētījums liecina, ka pat vērojot, ja kāds cits mazgā rokas, mazina sirdsapziņas pārmetumus.
• Mērfija likums nosaka, ka labākais veids, kā uzzināt kaut ko internetā, ir neuzdot jautājumu, bet publicēt nepareizu atbildi un ļaut cilvēkiem jūs labot.
• Mūsu klase atkārtoja eksperimentu, kurā puse grupas turēja zīmuli zobos, bet otra puse - uz augšlūpas. Pēc tam mums iedeva komiksu un lūdza novērtēt, cik tas ir smieklīgs. Tiem, kuri izmantoja sejas muskuļus, kas saistīti ar smaidu (zīmulis zobos), komikss likās subjektīvi smieklīgāks nekā tiem, kuri bija saraukuši pieri. Izvēle starp to, vai smaidīt vai skumt, var mainīt jūsu jūtas un dzīves uztveri.
• Ja kāds jūsu darbā novērš uzmanību un nesaprot, ka nebūtu slikti likt jūs mierā, izdrukājiet kaut ko un palūdziet, lai jums seko. Kad paņemsiet papīru no printera, aizvediet šo cilvēku pie viņa galda, nevis atpakaļ pie sava. Viņš apsēdīsies, domādams, ka pats nolēmis atgriezties savā darba vietā.
• Kad jūs runājat ar kādu un cilvēks kaut ko jums stāsta, tad uzdodiet viņam vismaz vienu jautājumu, pirms uzsākat jaunu sarunas tēmu. Ar to jūs parādīsiet, ka jūs klausāties un esat ieinteresēts, un cilvēks jutīsies svarīgs.
• Es strādāju nometnē ar bērniem no 3 līdz 4 gadiem. Dažreiz gadās, ka viņi, piemēram, sasit pirkstus, tajā pašā laikā - viss ir kārtībā, bet bērni raud tā, it kā pasaule nupat būtu sabrukusi. Es piedāvāju viņiem aizlīmēt brūci ar plāksteri un vest tos pie māsiņas. Apsienu sasisto vietu, pat ja nav brūces, un jautāju, vai viņi jūtas labāk. Bērni smaida un saka, ka nekas vairs nesāp.
• Ja kāds krāc, kad jūs mēģināt aizmigt, bet jūs nevēlaties viņu modināt, paklauvējiet pie koka galda vai skapja. Droši vien “aizmigušais” domā, ka kāds klauvē pie durvīm, jo tas aptur krākšanu vismaz uz 5 minūtēm.
• Labs triks ir doties uz randiņu uz atrakcijām, uz amerikāņu kalniņiem. Ja randiņš patīk, tad nervu stāvoklis, kurā cilvēks atrodas sakarā ar to, ka ir vizinājies amerikāņu kalniņos, tiks kļūdaini pieņemts par tauriņiem vēderā, un viņš tevī iemīlēsies stiprāk. Bet esiet piesardzīgs: ja jūs nepatīkat cilvēkam, šīs sajūtas tiks uztvertas kā riebums un iespaids par jums tikai pasliktināsies.
• Kad jūs pateicaties kādam par viņa uzvedību, cilvēks ar lielāku varbūtību tā uzvedīsies, pat ja viņš to nekad nav darījis. Bērnudārzā veica eksperimentu. Bērniem no pirmās grupas tika lūgts rūpīgāk uzkopt istabu, jo tā bija ļoti nekārtīga. Otrajai grupai (kontrolsarakstā) neko nepateica, bet bērniem no trešās grupas pateicās par to, ka viņi labi sakārtoja telpu. Galu galā viņi bija daudz labāki par citiem.
• Ja kāds cenšas panākt, lai jūs pieņemat lēmumu steigā, visticamāk, viņš jums piedāvā darījumu ar sliktiem noteikumiem. Atsakieties.
• Es esmu vidēja auguma puisis, nestrādāju ar klientiem un gandrīz vienmēr esmu ģērbies nevērīgi. Reiz es atgriezos no bērēm un devos uz pārtikas veikalu. Es ievēroju, ka pārdevējs izturas pret mani savādāk, uztur ilgu acu kontaktu, uzrunā “kungs” utt. Tad man ienāca prātā, ka tas ir uzvalka un kaklasaites dēļ. Kopš tā laika es bieži tā ģērbjos un gandrīz vienmēr ievēroju, ka pret mani izturas labāk nekā tad, kad esmu ģērbies džinsos un T kreklā.
• Kognitīvā disonanse. Ja mūsu rīcība nesakrīt ar mūsu pārliecībām, vēlmēm utt., tad mainās arī rīcība vai domāšana. Pēc gravitācijas likuma, ja tu kaut ko vēlies, izliecies, ka tev tas ir. Kad es biju ļoti kautrīga un gribēju iegūt draugus un puišus, es sev teicu: ”Es nekautrējos. Cilvēki mani mīl! Man ir daudz draugu. Mana domāšana nesakrīt ar uzvedību, bet galu galā es sāku rīkoties saskaņā ar saviem uzskatiem. Tātad gravitācijas likums nav pierādīts fakts, bet gan kognitīvā disonane.
• Hameleona efekts - “neapzināta pozu, manieru, sejas izteiksmju un citu sarunas formu imitācija, kur cilvēks netīši pielāgojas citiem pašreizējā sociālajā vidē”. Vai jūs esat redzējis, ka, ja jūs pakasat degunu vai sakrustojat rokas, kad runājat ar kādu, viņš darīs to pašu? Hameleona efekts.
• Ja esat ballītē un jums rokās ir dzēriens, neturiet to krūšu augstumā, bet nolaidiet līdz gurna līmenim vai nedaudz zemāk. Ķermeņa valodas eksperti saka, ka šādā veidā jūs projicējat pārliecību un atklātību, un cilvēki jūt lielāku vēlmi sazināties ar jums;
• Pavlova teorija. Ar pietiekamu praksi kaut kāds notikums var uz mums iedarboties psiholoģiski vai fiziski iedarbību. Ja košļājat košļājamo gumiju mācoties eksāmenam un pēc tam košļājat gumiju ar to pašu garšu testa rakstīšanas laikā, jūs atceraties mācīto daudz ātrāk, jo jūsu smadzenes savieno košļāšanas procesu ar informāciju, ko jūs tajā brīdī esat apguvis.
• Nocebo efekts. Dienvidāfrikā bija cilvēku grupa, kas cieta no elektromagnētiskā hiperjutīguma saistībā ar jaunu mobilo sakaru torni. Cilvēki izjuta galvassāpes, sliktu dūšu u.tml. un apgalvoja, ka simptomi atkāpjas, kad viņi attālinājās no šī objekta. Rezultātā, kad viņi par to stāstīja tiesai, torņa īpašnieks ziņoja, ka pēdējo 6 nedēļu laikā tornis bija slēgts.
• Manā vidē visi uzskata mani par sabiedrisku. Bet es esmu intraverts, un man nepatīk iziet ārā. Viltība, ko es izmantoju, kad dodos uz pasākumu, ir izvēlēties vienu cilvēku un uzdot viņam jautājumu par viņu. Tā var būt tikai frāze: “Man patīk tavs krekls, kur tu to ņēmi?”, kas būs sarunas sākums. Cilvēkiem patīk runāt par sevi, un, kad jūs apjūkat, vienkārši uzdodiet cilvēkam jautājumu par viņu.
Kādus citus psihes fenomenus jūs pazīstat? Ko esat izmēģinājis dzīvē?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|