15 aktuāli vārdi, kuru nozīme ir jāzina katram izglītotam cilvēkam

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Straujā XXI gadsimtā jaunas parādības un jēdzieni rodas momentāni. Kopā ar tiem rodas jauni vārdi, kuru nozīmi nav tik vienkārši atcerēties. Lielākā daļa no angļu izcelsmes neologismiem ir neierasti. Protams, tādā veidā anglicisms nav labs, īpaši tad, ja var izvēlēties līdzvērtīgu savas valodas ekvivalentu. Tomēr jāatceras, ka valoda ir dzīva un elastīga. Dažiem vārdiem ir iespēja iekļūt vārdnīcās, bet citi neatgriezeniski pēc kāda laika izzūd.


Mēs cenšamies neatpalikt no laika, tāpēc apkopojām neologismus, kuru nozīmi ne katrs izprot.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1.Kollabs

H&M и Giambattista Valli kopīga kolekcija

Vārds radies no angļu vārda collaboration - “sadarbība”. Tas radās mākslinieku vidē un nozīmē kopīgu darbu pie projekta. Šodien termins nav saistīts ar konkrētu profesionālo grupu, bet kopumā nozīmē jebkuru kopīgu darbību vai apvienošanos vienā veselumā. Uz to attiecas divu kompāniju vai trīs izpildītāju projekts.

Piemēram, apģērbu marka H & M bieži izveido kollabus ar luksus zīmoliem, tādējādi, radot iespēju preci iegādāties arī pircējiem ar vidēju ienākumu. Pēc šīs augstās modes preces izveidojas rindas.
2. Kiberbullings

Kiberbullings ir vispārīgs nosaukums dažādiem psiholoģiskā spiediena, agresijas un ņirgāšanās veidiem internetā.
Parasti no tā cieš pusaudži, bet mēdz gadīties arī pieaugušajiem un pat slavenībām, kā tas nesen notika ar dziedātāju Alsu.
Foto: adme.ru
3. Streitvošings

Tas ir mēģinājums attēlot cilvēkus kā heteroseksuālus, pielīdzināt viņus heteroseksuālajām kultūras normām. Dažreiz vēsturiskās personības tiek attēlotas tā, lai tās atbilstu vispārpieņemtajiem standartiem.

Tā ir kino varoņu “adaptācija” žurnālistikā, mākslas darbos. Rezultātā personāžam tiek atņemta viņa identitātes daļa. Piemēram, filma “Bohēmijas rapsodija” tika apsūdzēta par streitvošingu jau treilera izrādes posmā.

4. Sloumuvments

Ideja “visu uzspēt”, bezgalīga dzīšanās pēc peļņas, aizraušanās ar pašattīstību, modi un trakais dzīves ritms radīja jēdzienu “Slow Movement -“ lēna kustība ”). Nav obligāti jāpārvietojas pa dzīvi lēni vai ātri, galvenais – ritmā, kas ir ērts tieši jums. Tā ir šīs idejas koncepcija.
Foto: adme.ru
5. Orbitings

Terminu “orbitings” izdomāja pirms 2 gadiem Mann Repeller mājas lapas autore Anna Jovina. Viņa pastāstīja, kā reiz bija aizgājusi uz 2 satikšanām ar vīrieti no tindera. Pēc tam viņi viens otru pievienoja sociālajos tīklos, bet pēc otras tikšanās viņš pēkšņi pazuda. Jauneklis turpināja pārpublicēt Annas komentārus un skatīt visu viņas publikāciju vēsturi.

Ar orbitingu katrs no mums saskaras ik dienu: tie ir bijušie dzīves draugi un klases biedri, ar kuriem jūs sen neesat tikušies, draugi, ar kuriem jums nav iespējams aprunāties. Jūs zināt, kas notiek viņu dzīvē, neskatoties uz to, ka gadiem nesarunājāties. Tas viss saglabā tuvības sajūtu.
Foto: adme.ru
6. Donats

Attēls. Teksts attēlā: palīdzēt dzīvniekiem, uz atskaņošanu

Donats ir bruņinieka ordeņa kandidāts, kurš apņēmies doties svētceļojumā par saviem līdzekļiem. Lai gan šķiet, ka mūsdienu reālijās donats (to donate - “nodot dāvinājumā”) nozīmē pavisam citu: naudas ziedojumu kādam mērķim vai kaut kā atbalstam.

Tā, piemēram, var izdarīt donatu par labu dzīvniekiem bez pajumtes vai neatkarīgai skaņu studijai, kas tulko jūsu iecienīto seriālu.
Foto: adme.ru
7. Inkluzivitāte

Inkluzivitāte (no angļu valodas - inclusive — “iekļaujošs”) nozīmē, ka sabiedrības dzīvē piedalās visdažādākie cilvēki un neviens no tiem, neatkarīgi no ārienes, vecuma, fiziskajiem datiem, dzimuma, orientācijas, veselības stāvokļa un citām pazīmēm, nejūtas apdalīts vai izslēgts.
Foto: adme.ru
8. Mizogīns

Vārds “mizogīnija” radies no sengrieķu valodas un nozīmē nepatiku vai aizspriedumus pret sievietēm, vienkārši – sieviešu nīšana. Šodien mēs ar to domājam pārliecību par to, ka sieviete nav līdzvērtīga vīriešiem, ka viņa ir muļķīga būtne, vāja vai pat bīstama. Uz mizogīna definīciju attiecas arī tie vīrieši, kuri jūt vajadzību pēc totālas kontroles pār sievieti, kas noved pie viņas personības sabrukuma.
9. Nanoinfluenseri

Influensers (no angļu valodas influence — “ietekmēt”) ir cilvēks, kurš spēj piesaistīt savai mājas lapai cilvēku uzmanību. Bieži tā ir blogere, bet ne vienmēr.

Nanoinfluenseri ir tīkla lietotāji, kuriem nav miljoniem abonentu un pat daži simti tūkstoši. Viņu folloveru daudzums aprobežojas ar dažiem tūkstošiem, bet tie var būt savā veidā pievilcīgi zīmoliem. Pirmkārt, ja to auditorija ir uzņēmuma auditorija. Samaksājot pāris simtus dolāru, viņi pievērsīs to cilvēku uzmanību, uz kuriem ir mērķēti. Otrkārt, šādiem blogeriem ir vairāk uzticības, jo reti kurš zina, ka viņu neuzkrītošais padoms ir tikai reklāma.
Foto: adme.ru
10. Neirodažādība

Tā ir autisma spektra traucējumu pieņemšanas koncepcija kā īpaša veida domāšana un pasaules uztvere. Šīs kustības aktīvisti ir pret to, lai autisms tiktu uzskatīts par patoloģiju. Tāpēc cilvēki ar autismu kļūst arvien redzamāki.

11. Čiters

Čiers ir radies no angļu valodas cheater (“krāpnieks”). Sākotnēji tas tika izmantots geimeru slengā: tā sauc cilvēku, kurš izmanto krāpnieciskus paņēmienus datorspēlēs - aizliegtās programmas un kodus - un tādējādi apiet spēles noteikumus un ierobežojumus.

Mūsdienās vārds tiek izmantots plašā nozīmē un nozīmē cilvēku, kurš iegūst nelikumīgu priekšrocību. Tas ir blēdis, krāpnieks, tas, kurš māna laulāto, vilto dokumentus utt.
12. Vorkšops

Vorkšops (angļu workshop - “darbnīca”) - izglītojošs pasākums, kurā dalībnieki saņem zināšanas patstāvīgi. Tā laikā visi dalībnieki intensīvi mijiedarbojas savā starpā, izrāda patstāvību, iniciatīvu un personisku ieinteresētību. Galvenais ir iegūt pieredzi, ko nevar iegūt lekciju laikā.
Foto: adme.ru
13. Frigāni

Frigāni ir cilvēki, kuriem ir pretīgs patērētāja princips. Turklāt viņi ar visiem spēkiem cenšas samazināt savu atkritumu daudzumu, bet pārtikas produkti tiek meklēti izgāztuvēs un atkritumu konteineros pie veikaliem, izvēloties ēdienus. Atšķirībā no bezpajumtniekiem frigāni rīkojas idejas vārdā.

14. Peigeps

Līdz šim brīdim sievietes saņem mazāk nekā vīrieši, izpildot to pašu darbu. Šāda atšķirība algā ir nosaukta par peigepu.
Foto: adme.ru
15. Megsīts

Nesenais prinča Harija un viņa sievas Meganas Mārklas lēmums atkāpties no karaļa nama pienākumiem bija trokšņains. Prese šo notikumu pat nodēvēja par “megsītu” - pēc analoģijas ar Brexit.

Daudzi briti atbalstīja pāra lēmumu, bet sociālajos tīklos pat parādījās vārds “Meghan Markle” (“megānietis”). Tas nozīmē rūpēties par sevi un savu mentālo veselību un atstāt telpu, situāciju vai vidi, kur tevi nenovērtē.

Darbības vārdu var paplašināt. Jaunais vārds ir oda cieņai pret sevi un personisko robežu esamību. Piemēram, ja jūs dodaties uz ballīti, tad “megsīts” tur nozīmētu, ka jūs negrasāties rakstīt bijušajam, atgriezīsieties mājās agrāk un nogulēsiet 8 stundas. Bet darbā “megsīts” nozīmē, ka jūs pazīstat savas stiprās profesionālās puses un šķiraties no darba devēja, kurš jūs nenovērtē pēc nopelniem.
Foto: adme.ru
Kā jūs domājat, vai šādu vārdu izcelšanās ir attaisnojama, ja rūpējas par savas valodas tīrību?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024