Visneticamākie fakti par psihopātiem

Advertisement
Advertisement

Vārds „psihopāts” bieži rada asociācijas ar ļaundaru tēliem kinofilmās. Protams, Holivuda nav vienmēr precīza, atveidojot psihopātus, bet ir viens pareizi traktēts fakts: psihopāti, tas ir kaut kas briesmīgs. Viņi nezina, kas ir līdzjūtība, bet tas, savukārt, nozīmē, ka viņam nav vainas apziņas, un viņi ir impulsīvi. Bieži vien viņi nav tikpat gudri kā Hanibāls Lektors, bet viņi ir pietiekami viltīgi, māk apburt un manipulēt.
No visa kopējo iedzīvotāju skaita viņu ir tikai 1 procents, bet, arī tāds nenozīmīgs skaitlis rada šausmas un iedvesmo zinātniekus veikt aizvien jaunus pētījumus, lai noskaidrotu jaunu informāciju par viņiem.

 

 

Avots: infoniac.ru

Raksta turpinājums
Psihu raksturojums

10.Psihopāti neizjūt bailes

Vairums no mums uzreiz saprot, ka cilvēks ir nobijies, tikai uz viņu paskatoties, tāpēc ka baiļu izteiksme ir redzama sējā; acu zīlītes izplestas, uzacis piepaceltas, bet mute atvērta 9 kliedzienā vai arī cenšoties ieelpot gaisu). Parasts cilvēks, redzot šādu sejas izteiksmi, nodomās: „šis cilvēks ir nobiedēts vai baidās", bet psihopāts neko tādu nesapratīs, jo viņš nav spējīgs atpazīt bailes. Un tas nav tāpēc, ka viņš mērķtiecīgi tās neredz, bet tāpēc, ka tiešām nav spējīgs tās saskatīt.

Džordžtaunas universitātes pētniece Ebigeila Marša (Abigail Marsh) testēja 36 bērnus vecumā no 7 līdz 10 gadiem un pārbaudīja viņu reakciju uz mīmiku. Bērnu smadzeņu aktivitāti fiksēja ar magnētiskās rezonanses tomogrāfijas palīdzību, tajā pašā laikā kad Ebigeila viņiem rādīja cilvēku ar dažādām emocijām fotogrāfijas.
Dažas sejas bija neitrālas. Citas izrādīja neapmierinātību, bet vēl citas- demonstrēja bailes un šausmas. Vairums bērnu bez grūtībām atšķīra neitrālas sejas no izbiedētām. Tomēr, tie, kas saņēma augstu atzīmi reitingā, kas fiksēja psihopātisku noslieci, vienkārši nevarēja saprast, ko nozīmē „šis briesmīgās sejas izteiksmes”.
Tāda reakcija liecina par smadzeņu daļas, kas kontrolē reakciju uz bailēm, bojājumu. Šīs daļas ārējais slānis psihopātam ir daudz plānāks nekā parastam cilvēkam, un daudz mazāks salīdzinājumā ar veselām smadzenēm.
Sakarā ar to, ka šī smadzeņu daļa ir mazāka, tā ir mazāk aktīva, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc psihopāts nevar interpretēt tādu emociju kā bailes.

Lai cik tas nav dīvaini, bet, pēc visa spriežot, uz citām emocijām šis likums neattiecas. Psihopāti saprot citas emocijas tāpat, kā normāls cilvēks. Bet viņi, tāpat, nevar izrādīt bailes, kas būtu redzamas sejas vaibstos, pat tad, ja tās izjustu.
Tāpat, viņiem nav jausmas par to, ko izjūt cilvēks, kad baidās, viņi nezina, kā reaģēt uz šausmām jebkurā no situācijām. Lūk kā izteicās viena sieviete – slepkava, pēc tam, kad viņai veica analogu testēšanu: „es nezinu, kā saucas šī sejas izteiksme, bet es zinu, ka līdzīgi izskatās cilvēks, kad es uz viņu skatos.”
Biedējošā psihopātu pasaule

9. Psihiem ir īpašas attiecības ar dopamīniem

Kad bēdīgi slavenajam slepkavam Tedam Bandijam (Ted Bundy) pajautāja par to, kāpēc viņš ir izdarījis tik briesmīgas lietas, viņš atzinās: „man vienkārši patika slepkavot, es gribēju slepkavot”Kas liek tādiem cilvēkiem kā Bandijs slepkavot?
Kāpēc psihopātiem tik ļoti patīk manipulēt ar cilvēkiem? Tas ir saistīts ar dopamīnu, smadzeņu neiromediatoru, kas aktivizē labsajūtas centru mūsu smadzenēs. Dopamīns, tāpat, atbild par mūsu iemīlēšanos, par to, kad lietojam narkotikas un ēdam šokolādi.
Tomēr, gadījumos ar psihopātiem mērogi kļūst neiedomājami, jo psihopāti ir visīstākie dopamīna narkomāni.

Pēc Nešvilas Vanderbilda universitātes zinātnieka Džošua Bakholca (Joshua Buckholtz) datiem, psihopāta smadzenes ne tikai izstrādā dopamīnu lielā daudzumā, bet arī pārvērtē tā nozīmi.
Tādā veidā, pētnieks atzīmē, ka psihopātu apsēstība saņemt kārtējo „dozu” liek viņiem nostāties uz tāda ceļa, kas apdraud citu cilvēku dzīvības.
Bakholcs pētīja 30 cilvēkus ar psihopātiskām īpašībām, dodot tiem amfetamīnu, lai aktivizētu neironu, kas izstrādā dopamīnu, darbību. Šie preparāti bija marķēti, tāpēc zinātnieki varēja izsekot, cik dopamīna tika izstrādāts reakcijā uz amfetamīnu.

Rezultātā izrādījās, ka cilvēka smadzenes, kas demonstrēja augstu antisociālu impulsivitāti (vēlme un griba kontrolēt citus cilvēkus, izstrādāja daudz vairāk dopamīna.
Lai pārbaudītu iegūtos datus, Bakholcs savāca labprātīgo grupu no 24 cilvēkiem un palūdza tos minēt mīklas. Ja cilvēks atbildēja pareizi, tad viņš saņēma dažus dolārus kā apbalvojumu.
Pirms spēlēs visi pārbaudāmie tika testēti. Cilvēku, kas testa laikā saņēma maksimums punktu par antisabiedrisku impulsivitāti, smadzenes izstrādāja daudz vairāk dopamīna uzvaras gadījumā.
Cilvēks- psihopāts

8.Psihopātiem ir līdzjūtības „slēdzis”

Ir labi zināms fakts, ka psihopāti nav spējīgi iejusties cita cilvēka vietā. Viņi citus cilvēkus redz kā šaha figūras, kas ir atbildīgi par viņu labsajūtu.

Iemesls tam ir ļoti strīdīgs. Atsevišķi zinātnieki runā par to, ka „psihopāti vienkārši ir tā iekārtoti”, bet neirologi no Holandes Groningenas universitātes tam nepiekrīt.
2012.gadā viņi veica psihopātisku noziedznieku testēšanu ar MRT (magnētiskās rezonanses tomogrāfs) tehnoloģiju un video ierakstu palīdzību. Ierakstos roka vai nu glāstīja otru roku vai arī to atgrūda, vai arī sita otrai ar lineālu.
Kā arī bija gaidāms, noziedznieki nebija „iespaidojami”Tomēr, bija interesants fakts, kad zinātnieki lūdza just līdzi cilvēkiem uz ekrāna. Šajā gadījumā, kad roka saņēma sitienu, psihopāti reaģēja.
Pēc smadzeņu skenera rādītājiem, viņi faktiski juta svešas sāpes. Eksperti secināja, ka šādiem cilvēkiem smadzenēs ir empātijas „slēdzis”.

Tajā pat laikā, kad parastās situācijās tas ir nostādīts pozīcijā „izslēgts”, viņi to var ieslēgt, kad tas ir nepieciešams. Lūk tāpēc psihopāti dažreiz mums liekas labsirdīgi un apburoši.
Zinātnieki cer, ka šis atklājums ir iespēja rehabilitēt psihopātiskos noziedzniekus. Ja viņus varētu iemācīt atstāt slēdzi ieslēgtā pozīcijā, viņi varētu atgriezties normālā dzīvē.
No citas puses, ja patiesi nejust līdzi- tā ir viņu izvēle , tad viņi ir vēl briesmīgāki, kā var iedomāties.
7.Kriminālsods psihopātiem ir bargāks

Ieinteresēti tajā, vai psihopātija palīdz vai kaitē noziedzniekiem saņemot tiesas spriedumu, Jutas štata pētnieki uzrādīja safabricētu krimināllietu grupai no 181 valsts tiesnešiem.

Viņi radīja personāžu vārdā Džonatans Donahjū,Kura „dzīve” bija līdzīga pazīstama noziedznieka dzīvei. Tiesnešiem bija pateikts, ka Donahjū ir aplaupījis ātrās apkalpošanas restorānu. Savu noziegumu viņš nenožēloja, un pat lielījās, kamēr bija meklēšanā.

Viņu tiesāja par piekaušanu ar atbildību par vainu pastiprinošiem apstākļiem, un tiesnešiem bija jāpasaka savs spriedums. Katram tiesnesim pateica, ka Donahjū bija psihopāts, bet tikai pusei no tiesnešiem pastāstīja viņa psihiskās novirzes bioloģisko raksturojumu.

Pirms tam, kā tiesneši paziņoja savu spriedumu, viņiem pajautāja par to, uz cik gadiem, kā ierasts, tiek notiesāts noziedznieks par piekaušanu vainu pastiprinošos apstākļos. Vairums atbildēja, ka aptuveni uz 9 gadiem.
Tomēr viņi bija bargāki attiecībā uz izdomāto noziedznieku. Tiesneši, kas nebija saņēmuši skaidrojumu, notiesāja viņu uz 14 gadiem. Bet arī paskaidrojumi viņam īpaši neatviegloja dzīvi, jo otra daļa tiesnešu viņu notiesāja uz 13 gadiem.
Interesanti, ka nebija svarīgi, no kuras puses tika saņemts paskaidrojums par viņa psihopātiskām novirzēm, vai tā bija aizstāvība(„Donahjū nevar atbildēt par savu rīcību”) vai apsūdzība ( „Donahjū bīstams sabiedrībai, tāpēc nav izslēgti jauni noziegumi”).

Tiesneši no saņemtās informācijas uzzināja, kā psihopātija iedarbojas uz smadzenēm. Iespējams, ka viņi juta līdzi puisim, kurš nokļuva situācijā, kuru nevarēja kontrolēt, bet 13 gadi – tas ir mazliet vairāk nekā 9.
6. Bizness ir pilns ar psihopātiem

2013.gadā Oksfordas zinātnieks Kevins Dattons (Kevin Dutton), sastādīja profesiju sarakstu, kas pievilina maksimālu psihopātu skaitu. Iespējams, ka nebūs pārsteigums uzzināt, ka daudz psihopātu kļūst par policistiem, juristiem un ārstiem.

Tomēr, pirmajā vietā, ko izvēlas psihi, tas ir „ģenerālā direktora” amats.
Tas apstiprina 2010.gada pētījuma rezultātus, kuru veica Pauls Babiaks (Paul Babiak), kurš aptaujāja 203 vadītājus, kas piedalījās speciālos treniņos.

Pols rezultātā nonāca pie biedējoša secinājuma: 1 no 25 aptaujātajiem ir pilnvērtīgs psihopāts, kas ir 4 reizes vairāk, nekā kopējais psihu skaits sabiedrībā.

Tā ir biedējoša ziņa biznesa pasaulei, bet ne to iemeslu dēļ, par kuriem mēs varētu padomāt. Psihopāti īstenībā ir briesmīgi līderi un nevar sadzīvot ar citiem cilvēkiem, kāpjot pa karjeras kāpnēm pateicoties tam, ka māk apburt cilvēkus, nevis pateicoties profesionālajām iemaņām.
5.Internettroļļi ir psihopāti

Aptaujā, ko veica vairāku Kanādas universitāšu psihologi, veb- lietotājiem jautāja, cik stundas viņi pavada internetā, un vai viņi kaut ko komentē YouTube.

Viņus palūdza piekrist vai nepiekrist sekojošiem apgalvojumiem: „Man patīk trollēt cilvēkus forumos vai komentāros”, ”man patīk spēlēt ļaundari spēlēs un mocīt citus personāžus”u.t.t.

Rezultāti izrādījās bēdīgi, troļļi parādīja rezultātu, kuru vēlāk nosauca par „tumšo kvartetu”. Tās ir cilvēkā četras nepatīkamas rakstura iezīmes – sadisms, makiavellisms, narcisisms un psihopātija.
Cilvēki ar šādām rakstura īpašībām saņem baudu, kad citiem izdara kaitējumu, viņi ļoti mīl apmānīt citus un nenožēlo savas izdarības. Pētnieki, tāpat, konstatēja saikni starp šīm pazīmēm un laika apjomu, ko troļļi pavada on-line, kas rada psihopātijas apburto loku.
Sociālais psihopāts
4.Prosociālais psihopāts

Neirologam Džeimsam Fellonam (James Fallon) ir ļoti nopietni raduraksti. Viņam rados ir septiņi iespējamie slepkavas, tajā skaitā arī – Lizija Bordena(Lizzie Borden).

Viņu ļoti interesēja šis „neērtais „viņa biogrāfijas fakts, tāpēc Fellons nolēma savākt PET skenējumus ( pozitronā emisijas tomogrāfija) savu radinieku smadzenēm un izanalizēt orbitālās garozas darbu, kas ir smadzeņu daļa kas ietekmē ētisku uzvedību un morālo izvēli.

Viņa radinieku pārbaudes rezultāti vairumā izrādījās pozitīvi, bet vienu smadzeņu skenēšanas rezultātā nebija orbitālās garozas aktivitātes- viņa paša smadzenēs.

Pārliecināts par to, ka ir notikusi kļūda, viņš veica vairākus DNS testus. Ārsti viņu „nomierināja”, apstiprinot, ka Fellonam ir ne tikai psihopāta smadzenes, bet viņa visi ģenētiskie marķieri uz to norāda.
Fellons sevi sauc par „prosociālu psihopātu”, jo viņš rīkojas saskaņā ar pieļaujamām sabiedrībā normām. Īstenībā, viņš dara daudz labu lietu. Viņš ziedo labdarībai un palīdz cilvēkiem.
Džeimss atzīstas, ka saņem patīkamas emocijas no tā, ka var pasaulei kaut kādā veidā palīdzēt, bet ne tikai būt par „labu puisi”. Bet viņš neslēpj, ka mīl manipulēt un necieš konkurentus. Fellons pats saviem mazbērniem neļauj vinnēt vienkāŗšās spēlēs.

Viņam ir problēmas ar līdzcietību pret citiem cilvēkiem. Vīrietis atzīstas, ka jūt līdzi savai mazmeitai tāpat, kā justu līdzi uz ielas svešam cilvēkam.

Pateicoties mīlošiem vecākiem, Fellons izauga drošā, stabilā vidē starp cilvēkiem, kas par viņu rūpējās. Fellons uzskata, ka gadi, kuru laikā viņš kļuva par personību, bija ļoti nozīmīgi un palīdzēja viņam kļūt par zinātnieku, bet nevis par kārtējo noziedznieku.
Kā atpazīt psihopātu

3. Psihopāti slikti sajūt smaržu

2013.gada septembrī zinātnieki Džeisons Kastro (Jason Castro) un čakra Čenubholta (Chakra Chennubholta) nolēma klasificēt visas smaržas, ko uztver cilvēks.

Viņi noskaidroja, ka mēs esam spējīgi uztvert 10 smaržu grupas, starp kuriem ir augļu, ķīmiskais, puvuma un popkorna smakas. Vairums cilvēku nerodas problēmas atpazīt „asu”zilā siera aromātu vai tikko nopļautas zāles smaržu.
Tomēr, lieta ir savādāka, kad runa iet par psihopātiem. Kā jau tika minēts, orbitālās garozas funkciju līmenis psihopātiem ir zemāks. Tas ietekmē ne tikai viņu spēju plānot ilgtermiņā un savaldīt savus impulsus, bet arī ietekmē spēju apzināt smaržas.

To apstiprināja Sidnejas Mkuori zinātnieki, kas pētīja 79 psihopātus ( tie nebija noziedznieki) un to reakciju uz smaržām. Dalībniekiem piedāvāja identificēt 16 aromātus, starp kuriem bija kafija, apelsīns un āda.
Kā paredzēja zinātnieki, psihopātiem bija identifikācijas problēmas. Īstenībā, jo vairāk cilvēkā bija sazīmējamas psihopātiskās noslieces, jo grūtāk viņam bija izpildīt minēto testu.

Kā papildinājums unikālai iespējai iepazīties ar smadzeņu noslēpumiem, izdarītais secinājums var būt svarīgs diagnostikā. Psihopāti, kā zināms, ir viltīgi, un bieži psihiatrisko ekspertīžu laikā apzināti sniedz nepareizas atbildes, bet pārbaudi ar aromātiem viltot nav iespējams.
2.Prezidentiem ir daudz kopēja ar psihopātiem

Psihologi no Emori universitātes nolēma izanalizēt amerikāņu prezidentus, no Vašingtona līdz Bušam, lai noskaidrotu, kurš no viņiem bija „maksimāls psihopāts’.

Savā darbā viņi izmantoja grāmatu „personība, raksturs un līderis baltajā namā’. Īpašu uzmanību eksperti pievērsa tam, kā prezidenti uzvedās krīzes situācijās, kā sadarbojās ar kongresu un citu valstu līderiem.
Viņi neatstāja bez uzmanības arī tumšo pusi, izanalizējot gadījumus, kad tika fiksēti ļaunprātīgi varas izmantošanas gadījumi un ārpuslaulību sakari.

Neviens prezidents neatbilda skaidram psihopāta raksturojumam. Dažiem bija kāda no psihopātiem raksturīga īpašība – bezbailīga dominēšana, īpaši, salīdzinājumā ar vispārējo cilvēku populāciju.
„Bezbailīga dominēšana” tas ir baiļu trūkums un neatkāpšanās bīstamā situācijā, kā arī, māka apburt cilvēkus , kas ir ļoti svarīgs politisks instruments.

Pētījumu rezultātā zinātnieki noskaidroja, ka prezidents ar vislielāko bezbailīgas dominēšanas rezultātu bija Teodors Rūzvelts. Šim cilvēkam bija psihopātiska iezīme neievērot bailes.
Līderu trijniekā, tāpat, varēja minēt Džonu Kenediju un Franklinu Rūzveltu, net desmitniekā tika iekļauti Ronalds Reigans, Bils Klintons un Džordžs Bušs.

Protams, ir bīstami, ja prezidentam ir kaut kas kopējs ar psihopātu, bet bezbailīga dominēšana var būt līdera pozitīvā rakstura īpašība. Minētie prezidenti mazāk uztraucās, mierīgi uzturēja vajadzīgo kontroles līmeni strīdus situācijās, kā arī, bija par sevi pārliecināti grūtos laikos.
Psihopāta vārdi

1. Psihopāti izmanto pazīstamus runas paraugus

Tajā pašā laikā, kad psihopāti liekas asprātīgi, Kornelas universitātes zinātnieki konstatēja, ka psihopāti pieturās pie vieniem un tiem pašiem runas paraugiem. Ekspertu komanda Džefrija Henkoksa (Jeffrey Hancock) vadībā iztaujāja 52 slepkavas, no kuriem 14 bija psihopāti.
Viņi palūdza noziedzniekus pastāstīt par savām ļaundarībām, izmantojot speciālu datorprogrammu, kas novērtēja viņu runas mainīgumu.

Izanalizējot saņemto informāciju, pētnieki konstatēja vairākas īpatnības psihopātiskajā runā. Piemēram, ņemot vērā to, ka psihopāti ir tik tālu no tā, ko viņi ir izdarījuši, viņi aprakstīja savas darbības daudz biežāk, izmantojot pagātnes formu salīdzinājumā ar parastajiem noziedzniekiem.
Viņi biezāk nekā parastie noziedznieki izmantoja vilcināšanās vārdus, tādus, kā: ee, hmm, ut.t.Vairums savu teikumi viņi veidoja kā cēloniskā sakara secinājumus, izmantojot pakārtotus saikļus „tāpēc ka”, „tā lūk”.
Iespējams, ka pats lielākais rādītājs ir fakts, ka, tajā pat laikā, kad vairums ieslodzīto runā par savām ģimenēm un reliģisko pārliecību, noziedznieki – psihopāti ir norūpējušies par esošām vajadzībām, tādām, kā ēdiens, dzēriens un nauda.

2012. gadā Konfidencionalitātes fonda (Online Privacy Foundation) un Floridas Atlantikas universitātes zinātnieki nolēma pielietot Kornelas universitātes pētījumu sociālajos tīklos.
Piedāvājot bezmaksas Ipad dalībniekiem, pētnieki pārliecināja Twitter 2927 lietotājus ļaut viņiem izanalizēt viņu saraksti. Zinātnieki izlasīja vairāk nekā 3 miljonus ziņojumu, kuros bija novērojama cilvēka „tumšā triāde’ ( tas pats raksturojums, kas ir „melnajam kvartetam”, izņemot sadismu).

Tāpat eksperti lūdza dalībniekus piekrist vai nepiekrist sekojošiem apgalvojumiem: „atmaksai jābūt ātrai un riebīgai”, „man patīk smieties par zaudētāju”, „vairākums cilvēku- neveiksminieki” u.t.t. Pētnieki secināja, ka psihopāts var tikt identificēts pēc tiem vārdiem un frāzēm, ko viņš izmanto sarunas laikā.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024