13 dīvaini higiēnas ieradumi, kas pastāvēja viduslaikos

Advertisement
Advertisement

Mēs ne reizi vien stāstījām par pagātnes dīvainībām, tagad pienākusi kārta viduslaiku higiēnai.

 

Protams, katrs laikmets atšķiras ar savām tradīcijām, bet mūsdienās tās liekas barbariskas.


Pats interesantākais- atsevišķi viduslaiku ieradumi aktuāli arī mūsdienās. Iespējams, ka lasot šo rakstu, pie sevis padomāsi - kaut kur to es jau esmu redzējis! Diemžēl, tas tā ir…

 

Raksta turpinājums
1. Naktspods. Dzīvs līdz šīm dienām

Tu arī tagad vari satikt to zem kāda cilvēka gultas. Vari nešaubīties, pods tur dzīvo no viduslaikiem. Tiesa, tas bija lielāks un viss, kas tajā sakrājās, bieži vien izšļāca uz ielas tieši pa logu.
2. Nemazgātas rokas. Visu bērnu prieks.

Tāds jēdziens, kā roku mazgāšana viduslaikos bija kaut kas ārkārtējs – tad rokas nemazgāja. Tā arī ēda, pēc visa, ko darīja ar šīm rokām pirms tam.
3. Vanna. Visiem viena.

Ja arī vajadzēja mazgāties (bet tas negadījās bieži), tad mazgājās visi vienā pirts mucā. Vienam lietot vannu - tas bija kaut kas no fantastikas jomas.
4. Veļas mazgāšana. Liels retums

Drēbes mazgāja ārkārtējos gadījumos, kad nekas nevarēja noslēpt netīrumus. Veļas pulvera vietā izmantoja urīnu un upes ūdeni.
5. Mazgāšanās ar urīnu. Skaistumam.

Ar urīnu ne tikai mazgāja veļu, bet arī mazgājās. Tika uzskatīts, ka tas ādai piedod īpašu toni. Runā, ka ka daži pat skaloja mutes dobumu ar urīnu, lai zobi būtu baltāki, bet smaganas- sārtākas.
6. Tualetes papīrs. Pareizāk sakot, tualetes roka.

Tie mūsu senči, kuri uzskatīja par vajadzīgu noslaucīties, parasti to darīja ar lapu vai zāles palīdzību, bet, ja tā nebija pie rokas, tad ar pliku roku. Viduslaikos rokas nemazgāja, atceries?
7. Grīda. Spļauj, vem, ko gribi - to dari.

Tajos laikos grīdas telpās bija kā zemes klons, tāpēc bija izdomāts patiesi ģeniāls paņēmies saglabāt tās samērā tīras- tās noklāja ar sienu un salmiem. Noteiktā momenta pārklājumu noslaucīja ar slotu un grīdas pārklāja atkal.
8. Blaktis. Mājas mīluļi.

Šie kukaiņi noturējās līdz pat 19.gadsimtam, kad higiēna kļuva līdzīga higiēnai. No viņu klātbūtnes cieta visi, pat karaliskās pēcpuses cieta no to kodieniem.
9. Parfīms. Kāpēc jāmazgājas?

Apslāpēt smirdoņu, kas nāca no nemazgātiem ķermeņiem un netīras gultas veļas varēja tikai noturīgs parfīms, ar kuru noliets tika viss, ko netīrīja un nemazgāja daudzas dienas. Kā saproti, parfīms tika radīts tieši šī iemesla dēļ.
10. Frizūras. Cena nav svarīga.

Ieveidoja matus tajos laikos ar zosu tauku palīdzību un tā bija diezgan populāra procedūra. Frizūras bija milzīgas, tās atstāja uz vairākām nedēļām, bagātīgi apbēra ar miltiem un tās bieži kļuva par mazai peļu saimei par mājām. Ko var runāt par citiem parazītiem?
12. Dēles. Panaceja no visa.

Nevar teikt, ka dēles nav derīgas un nepalīdz nemaz. Bet tās, apriori, nevar palīdzēt no visa, bet dažos gadījumos pat var kaitēt, jo brūcītes pēc kodumiem ilgi asiņo, bet tajos apstākļos inficēties bija ļoti vienkārši. Vārdu sakot, speciālisti, kas nodarbojās ar dēlēm, krāja bagātību, bet cilvēki turpināja mirt.
13. Sakarsēts kruķis. Dezinfekcijai.

Viduslaikos atklātas brūces radīja nopietnas briesmas, un tāpēc tās ārstēja nekavējoties un efektīvi- pielika kaut ko no tērauda, piemēram- sakarsētu kruķi. Metode ir ļoti nepatīkama, bet infekciju izdevās apturēt.
11. Kosmētika. Paldies dzīvniekiem.

Un atkal par pelēm: kad nāca modē kuplas uzacis, modes piekritējas tās palielināja ar peļu kažociņa palīdzību. Lūk tā, ņēma un lika virsū. Diezgan nežēlīgi, bet ko var padarīt?

Vai atpazini kaut ko no mūsdienu dzīves? Kādreiz pienāks tāds moments, kad mēs vairs neatcerēsimies par šiem dīvainiem ieradumiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024