12 Dienvidkorejas kultūras īpatnības, no kurām tūristiem atkaras žoklis

Advertisement
Foto: tsp.li
Advertisement

Rīta svaiguma valsts, kā Koreju pirms daudziem gadiem nosauca tās iedzīvotāji, turpina pārņemt sapņotāju prātus visā pasaulē. Mēs klausāmies korejiešu mūziku, esam atkarīgi no korejiešu drāmām, lietojam korejiešu kosmētiku un sapņojam apmeklēt šo kontrastu valsti. Kamēr nav nopirkta lidmašīnas biļete, var izpētīt valodu un dzīves īpatnības Korejā, it īpaši tāpēc, ka ir ko apskaust un kam just līdzi.


Mēs kārtējo reizi pārliecināmies, ka Dienvidkoreja ir vesela pasaule, kuru nav iespējams pilnībā saprast. Bet ir vērts mēģināt.

 

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
• Korejiešu sievas, gatavojot vistu, neļauj vīriem ēst spārniņus. Pastāv plaši izplatīta māņticība, ka, ja vīrietis ēd vistas spārnus, viņš aizlidos pie citas. Tādēļ šo vistas daļu galvenokārt ēd sievietes.

• Ideāla vecuma atšķirība pārim ir, ja vīrs ir 4–5 gadus vecāks par sievu. Ja jūsu laulātais ir vecāks par jums vairāk nekā 5 gadus, korejieši to var komentēt šādi: “Wow! Jūsu vīrs ir daudz vecāks! ” 10 un vairāk gadu atšķirība ir gandrīz tabu.

• Korejas jaunieši lieto frāzi „Vai vēlies paēst ramen?”, kad viņi vēlas diskrēti uzaicināt savu mīlestību pavadīt nakti kopā. Ramen ir populāra nūdeļu zupa Korejā un tur to ēd it visur. Līdzīgos gadījumos pārējā pasaule parasti uzaicina pie sevis uz tēju vai kafiju.
Foto: tsp.li
• Korejiešu etiķetei attiecībā uz dāvanu pasniegšanu ir savas īpatnības. Lūk, ko saka lietotāji:
Korejā tiek uzskatīts par diezgan normālu izrunāšanos skaļi un pat uzsvēršanu, ka dāvana ir ļoti dārga un dāvinātājs tai daudz iztērējis, gandrīz pēdējo centu. Dažreiz tiek paziņotas cenas un iesaiņotajā dāvanā var palikt cenu zīme.

• Un skolotājiem nav pieņemts izgatavot dārgas dāvanas. Viņiem pasniedz saldumus un cienā ar glāzi kafijas. Neierobežotas reizes, jo kafija ir aktuāla jebkurā diennakts laikā. Tikai kā pateicības zīmi. Bet kaut ko vairāk var uzskatīt par kukuli ierēdnim. Skolotājs tomēr ir valdības darbinieks.

• Biznesa pasaulē valda stingra hierarhija. Lietotājs Abroadunderhood dalās vietnē Twitter: “Nav pieņemts piecelties no galda un doties mājās, pat ja jūsu darba diena ir beigusies, ja birojā ir kāds, kas ir augstākā amatā. Ne vienmēr boss, jebkurš cits. Jūs varat pajautāt, vai varat atstāt telpu, varat, taču tas ne sevišķi tiek atbalstīts. Vienu reizi jums pajautās, kur jūs tā steidzaties, otro reizi šķībi paskatīsies, cietīs, klusēs un tad viņi atradīs iemeslu, lai pēc gada neparakstītu ar jums līgumu.’’
Foto: tsp.li
• Korejā ir unikāla ilgtermiņa dzīvokļu īres sistēma ar nosaukumu “chonse”. Izvēlējies piemērotu dzīvokļa variantu, īrnieks maksā īpašniekam depozītu - 50-80% no kopējās dzīvokļa cenas. Uzturēšanās laikā īrnieks nemaksā īri, bet saimnieks depozītu var kaut kur ieguldīt, lai gūtu peļņu. Nomas termiņa beigās depozīts tiek pilnībā atmaksāts īrniekam. Izrādās, ja cilvēkam nav visas summas, lai nopirktu mājokli, viņš var izmantot chonse īri, lai nedaudz ietaupītu un pēc īres termiņa beigām nopirkt dzīvokli.

• Neskatoties uz plaukstošo kosmētikas nozari Rīta svaiguma zemē, tur ir ļoti grūti atrast parastu dezodorantu. Fakts ir tāds, ka korejieši neizmanto šo līdzekli. Nesteidzieties atcerēties smaku sabiedriskajā transportā sastrēguma stundās vasarā. Korejiešiem vienkārši nav nepieciešams dezodorants. Tā kā viņiem trūkst gēna, kas atbild par olbaltumvielu izdalīšanos, kurās attīstās baktērijas. Tas vairumam cilvēku rada nepatīkamo sviedru smaku.
Foto: tsp.li
• Pretstatā iemīlējušos svētkiem tika izgudrota Melnā diena, kas tiek svinēta 14. aprīlī. Šajā dienā visi vientuļie zēni un meitenes valkā melnas drēbes, ēd melnu ēdienu - nūdeles ar chajanmen pupiņu pastu - un drūmi joko par savu mīlas dzīvi.

• Korejieši ir izveidojuši lietotni, kas maksā par ... staigāšanu! Ja lietotājs nostaigā noteikto soļu skaitu, viņam tiek ieskaitīta nauda, ko viņš var iztērēt partneru veikalos. Lietotnes izstrādātāji apgalvo, ka viņu mērķis ir motivēt cilvēkus vairāk kustēties, tādējādi samazinot hronisko slimību skaitu.

• Rīta svaiguma valsts iedzīvotāji neuzskata tualetes papīru par kaut ko tādu, kas pieder tikai vannas istabai. Tas kalpo gan kā salvete, gan papīra dvielis. Nebrīnieties, ja uz korejieša vakariņu galda atrodas tualetes papīra rullis. Piegādes dienesti to ievieto salvešu vietā maisiņos ar pārtiku. Korejieši nesaprot, kāpēc viņiem vajadzētu no jauna izgudrot riteni, ja jau ir līdzeklis, kuru var izmantot dažādiem mērķiem.
Foto: tsp.li
• Korejā tiek uzskatīts, ka pastāv saistība starp cilvēka likteni un viņa vidi. Ir vesels noteikumu kopums, ko sauc par phunsu chiri, kas burtiski tiek tulkots kā ”vējš, ūdens, principi”. Būvējot ēku, ir svarīgi apsvērt, vai ģeogrāfiskās iezīmes ir harmonijā: zemes reljefs, ūdenstilpes un klimats. Viņi cenšas ievērot Phunsu Chiri, izvēloties arī apbedīšanas vietu mirušajiem. Šī mācība atgādina ķīniešu fen šui, taču ķīnieši pievērš lielāku uzmanību pašam objektam, neatkarīgi no tā, vai tā ir dzīvojamā ēka vai biroju ēka, tā konstrukcijai, mēbeļu izvietojumam, bet korejiešiem svarīgāks ir tas, kas atrodas ārpus objekta.

• Mēs izturamies pret ”Doshirak” ar aizspriedumiem: tas ir slikts, neveselīgs ēdiens. Tomēr Korejā šo nūdeļu nosaukums izraisa vairāk dvēseliskas asociācijas, jo tas nozīmē taisnstūrveida kasti ar nodalījumiem, kas piepildīti ar mājās gatavotu ēdienu. Doširaks tiek ņemts līdzi uz skolu un darba vietu uzkodām. Ātrās pagatavošanas nūdeles tiek pārdotas ar šo nosaukumu, jo to iepakojums ir tādas pašas formas un izmēra kā Korejas līdzņemšanas konteineri.

Pastāsti mums, vai jūs ir pārņēmis mīlestības vilnis uz visu korejisko? Ja jā, kas jūs šajā valstī visvairāk piesaista?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024