-
- 12152 x
-
https://torno.lv/xdNxjqT
Nekas nav mūžīgs uz Zemes. Pat mums vispierastākās lietas kaut kad kļūst nevajadzīgas, bet to vietu ieņem inovatīvas idejas un tehnoloģijas. Un tas, kas vakar šķita neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa, pēc 100 gadiem kļūs par pagātnes atlieku.
Mēs nolēmām ieskatīties nākotnē un uzzināt, no kādām lietām un tehnoloģijām mums nāksies atvadīties jau šī gadsimta beigās.
Raksta turpinājums
1. Cukurs
Eksperti veselības aizsardzības jomā sen runā par cukura kaitīgumu cilvēka organismam. Paaugstināta cukura lietošana – īsts XXI gadsimta lāsts. Jau tagad tirdzniecībā piedāvā daudzus veselībai nekaitīgus cukura aizvietotājus un saldinātājus: no dabīgiem - stēviju, fruktozi un sorbītu līdz mākslīgajiem - saharīnu un aspartāmu.
Šie un citi saldinātāji visu laiku pilnveidojas un pēc garšas ar katru dienu arvien vairāk atgādina mums pierasto cukuru. Pieļauj, ka tuvākā nākotnē vajadzība pēc īsta cukura izzudīs pilnībā.
2. Šokolāde
Vēl viena slikta ziņa saldummīļiem: uzreiz aiz cukura no veikalu plauktiem šokolāde var pazust jau šī gadsimta beigās. Tas viss aizvien pieaugoša pieprasījuma un aizvien nerentablākās šokolādes ražošanas dēļ. Uz šodienu 70% kakao pupiņas vai 3 mlj. tonnas gadā eksportē Rietumāfrikas valstis. Šis cipars ir nožēlojami mazs, ja nem vērā, ka tikai Ziemeļamerikas iedzīvotāji vien apēd 1,4 mlj. tonnas šokolādes gada laikā.
Viena no iespējamām kakao pupiņu alternatīvām – tie ir ceratonijas koka (keroba) augļi, kuri tiek plaši izmantoti pārtikas rūpniecībā kā biezinātāji. Saldumi, kas pagatavoti no keroba pulvera, pēc izskata praktiski neatšķirās no šokolādes, bet garšas ziņā, diemžēl, stipri atpaliek.
3. Gaļa
Eksperti visā pasaulē pūlās radīt mākslīgu gaļu, kas spētu apmierināt pieaugošo pieprasījumu pēc ēdiena. Viņu pūliņi nav velti: Vēl 2013. gadā pasaulei tika piedāvāts pirmais burgers ar kotleti no gaļas, kas izaudzēta laboratorijā. Turklāt, arvien lielāku popularitāti iegūst veģetārisms un vegānisms.
Тādos tempos tradicionālās fermas drīz kļūs par pagātnes atlieku: visa cilvēkam nepieciešamā gaļa tiks izgatavota laboratorijās. Tas ir humāni ne tikai attiecībā pret dzīvniekiem, bet arī noderīgi cilvēkiem: laboratorijas gaļa nesaturēs antibiotikas un citus piemaisījumus, tādejādi būs ekoloģiski tīra.
4. Brilles
Коntaktlēcas nespēja pilnībā aizstāt brilles, bet acu lāzerķirurģija var. Tāda operācija ilgst tikai 10 – 15 minūtes un ir pilnīgi bez sāpēm. Uz šodienu ar lāzerķirurģijas palīdzību var pilnībā atbrīvoties no tuvredzības, tālredzības, kataraktas, astigmātisma un daudzām citām slimībām. Apsekojuma dati rāda, ka vairāk nekā 95% pacientu apmierināti ar operācijas rezultātiem.
Ar katru dienu lāzerķirurģija kļūst mazāk bīstama un vairāk pieejama finansiālā ziņā, iegūstot arvien lielāku popularitāti iedzīvotāju vidū.
5. Papīrs
Labs jaunums dabas aizstāvjiem: tuvākā nākotnē mums pierastā papīra ražošana tiks stipri samazināta, bet vēlāk vispār izzudīs. Kas, protams, nevar nepriecēt, jo mežu izciršanas problēma šodien ir svarīga kā vēl nekad agrāk.
Cilvēce papīru izmanto aizvien mazāk un mazāk: tagad grāmatas un žurnālus krietni ērtāk atrast un lasīt tiešsaistē, elektroniskās vēstules sen aizvietojušas papīra, bet dokumentācija arvien biežāk tiek vesta datorā nekā uz papīra.
6. Skaidra nauda un čeki
Ar tādiem jauninājumiem kā tiešsaistes darījumi un tiešsaistes bankas, tradicionālā sistēma ar čekiem un skaidru naudu kļūst novecojusi. Jau uz šodienu cilvēki visā pasaulē norēķinās ne tikai ar kredītkartēm, bet arī ar telefonu, elektronisku gredzenu un braslešu palīdzību, bet dažos gadījumos arī ar rokā iedzīvinātu čipu.
7. Paroles
Paroles – personīgo datu nedrošs šifrēšanas veids, grozies kā gribi, bet pat sarežģītāko paroli var uzlauzt. Tradicionālo burtu, ciparu un simbolu kodu vietā ienāk sejas un balss atpazīšanas tehnoloģijas – tā saucamās biometriskās paroles.
Tehnoloģija Face ID, kuru kompānija Apple piedāvāja 2017. gada septembrī, ieguva lielu popularitāti lietotāju vidū visā pasaulē. Face ID ļauj izveidot lietotāja sejas 3D modeli un pēc tam to izmantot, lai atbloķētu ierīci.
8. USB zibatmiņas un DVD diski
Informācija zibatmiņā var viegli pārvietojama no viena datora uz citu. Tomēr mākoņu uzglabāšana ļauj vispār neglabāt datus vienā konkrētā datu nesējā, nodrošinot piekļuvi informācijai no jebkuras ierīces. Šī tehnoloģija ir ļoti vienkārša: par nelielu samaksu lietotājam tiek dota vieta vienā no daudzajiem tiešsaistes krātuves serveriem, kuriem var piekļūt ar paroli.
Pateicoties mākoņu serveriem, vispār atkrīt vajadzība pēc zibatmiņas kartēm, diskiem un cita veida nesējiem.
9. Foto un video kameras
Šodienas viedtālruņi ir aprīkoti ar kamerām, kas var konkurēt ar profesionālām ierīcēm kvalitātes ziņā. Turklāt vadošie tehnoloģiju giganti izstrādā tehnoloģijas, kas ļauj fotografēt ar kontaktlēcām.
Tātad, 2015. gadā kompānija Sony patentēja kontaktlēcas ar iebūvētu fotoaparātu, bet Google gāja vēl tālāk un sāka strādāt pie pilnvērtīga datora, kas ievietots acs lēcā. Pakāpeniski lielgabarīta foto un video kameras kļūst par pagātnes reliktu.
10. Zelts
Pasaules zelta rezerves nepielūdzami samazinās. Eksperti prognozē, ka līdz 2050. gadam dārgmetāla rezerves tiks izsmeltas un cena par to pieaugs vairākas reizes. Tā, piemēram, Austrālijā līdz 2057. gadam no 71 pašlaik darbojošās raktuvēm paliks tikai 4.
Kā jūs domājat, cik precīza ir šī prognoze? Vai jūs skumsiet par novecojušiem priekšmetiem?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts