10 kliedzošas kļūdas vēsturiskajās filmās. Tici nu vēl pēc šādām filmām...

Advertisement
Advertisement

Es nekad neesmu bijis īpašs kinomāns, bet, kad draugi aicina uz vēsturisku filmu, es piekrītu, pat nedomājot. Tas ir kaut kas foršs: ja jūs zināt, ka viss, kas notiek uz ekrāna, nav kāds izdomājums, bet ir balstīts uz patiesiem notikumiem.


Bet, kā izrādījās, pat šo filmu veidotāji dažkārt daudz grēko, kropļojot vēsturiskos faktus. Godīgi sakot, tas patiešām bojā iespaidu par filmu.

 
Raksta turpinājums
”Imitācijas spēle” (angļu: The Imitation Game), 2014. gads

Šī ir filma par angļu matemātiķi Alanu Tjūringu, kurš uzlauza Enigma kodu. Taču tur nav ne vārda par Gordonu Welchmannu, kura ieguldījums šajā lietā arī bija lielisks.
”Zaļā jūdze” (angļu: The Green Mile), 1999. gads

Notikumi lentē norisinās Luiziānā 1935. gadā, un nāves sods tiek izdarīts ar elektriskā krēsla palīdzību. Bet diemžēl - elektriskais krēsls tur netika izmantots līdz pat 1941. gadam.
Pēdējais samurajs. (angļu: Last Samurai), 2003. gads

Šajā filmā uzreiz vairākas kļūdas. Darbība notiek 1876. gadā, bet kadrā ļoti bieži parādās ASV karogs ar 43 zvaigznēm. Tomēr 43 zvaigznes karogā parādījās tikai 1891. gadā, kad pievienojās Dienvidu un Ziemeļdakotas, Montānas, Vašingtonas un Aidaho štati.
Japāņu karavīriem mēs redzam musketes, kas var izšaut tikai vienu reizi, pēc tam nepieciešams pārlādēt. Tomēr filmā tās šauj bez pārlādēšanas.
“Drosmīgā sirds” (angļu: Braveheart), 1995. gads

Pārsteidzoši, ka šai filmai maz kopīga ar reālu vēsturi. Vollesa laikos Skotijā nenēsāja kiltus un, protams, neviens nekrāsoja seju.
”Apollo 13” (angļu: Apollo 13), 1995. gads

Šķiet, ka viss ir labi šajā lieliskajā filmā par amerikāņu astronautu Tomasu Kentu Mattingliju, diemžēl glābšanas misijā viņš faktiski nepiedalījās.
“Patriots”, (angļu: The Patriot) 2000. gads

Vēsturnieki pamanīja, ka filmā ģenerālis Kornuollis ir vecs, lai gan patiesībā viņam bija nedaudz pāri četrdesmit gadiem un viņš bija sešus gadus jaunāks par ģenerāli Vašingtonu.
”Aleksandrs”(angļu:Alexander), 2004. gads

Filmā Persijas armija tika parādīta kā ļoti neorganizēta, kaut arī labi zināms, ka tā bija ļoti spēcīga un bīstama. Turklāt Darius III izskatās diezgan jauns, un lai gan tajā laikā viņš jau bija apmēram 50 gadus vecs.
”Gladiators” (angļu: Gladiator), 2000. gads

Imperators Commodus piedalījās gladiatoru cīņās tikai tad, ja viņam nepastāvēja nekādi draudi. Un tie, kas iesaistījās cīņā, zināja, ka imperators arēnā nekritīs no verga rokas.
”Troja” (angļu: Troy), 2004. gads

Monētas līķa acu priekšā, kaut arī tad vēl tādas nebija, lietussargs ar metāla spieķiem pār Parisa un Elenas galvu - filmēšana pilna ar kļūdām. Bez tam karavīri kaujās izmanto ieročus, kas parādījās daudz vēlāk.
”300 Spartieši” (angļu: 300 Spartans), 2006. gads

Ļoti smieklīga brīvības vērtību apspriešana, jo paši spartieši ārkārtīgi nežēlīgi izturējās pret saviem vergiem, nogalinot vecākus un slimos.
Un ja kaut nedaudz lasījāt vēsturi un atceraties, ka spartieši nebija 300, bet daudz vairāk, tad mēs sākam saprast, ka bez šīm sīkajām detaļām filma nebūtu iznākusi tik iespaidīga.
Patiesībā gandrīz visas šīs filmas ir mākslinieciskas un neprasa vēsturisku precizitāti. Ja filma balstās uz reāliem notikumiem, es tomēr vēlētos redzēt, kā tas patiešām bija.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024