Тu tiešām pārstāsi tā sēdēt, kad uzzināsi, ka…

Advertisement
Advertisement

Katra jauniete nejauši vai tīšām pārliek kāju pāri kājai, lai izskatītos elegantāk un seksuālāk. Šī kustība kopš laika gala tiek uzskatīta par sieviešu pozu.

Raksta turpinājums
Varu saderēt, ka tu lasi šo tekstu, pārlicis kāju pāri kājai. Sēdēšanai ar sakrustotām kājām dod priekšroku vairāk kā 60% sieviešu un 30% vīriešu.

Atceries, kā filmā “Princeses dienasgrāmatas” ar Annu Hetaveju galvenā lomā, vecmāmiņa mācīja princesi Mia, ka sēdēt ar pārmestu kāju ir nepieklājīgi? Īstenībā tas ir arī kaitīgi. Šajā rakstā mēs detalizēti izskatām sakrustotu kāju tēmu un iesakām tev tā nesēsties līdz tam laikam, kamēr neizlasīsi rakstu līdz galam.

Kāpēc nevar sēdēt ar kāju pāri kājai

Par to, ka sēdēt ar pārmestu kāju ir kaitīgi, pirmo reizi plaši sāka runāt kompānija Pharmaton 1999.gadā. Viņu ārstnieciskā preparāta “Venastat” izlaišanu pavadīja masu reklāmas kampaņa “Lielā atkrustošana”, kurā farmaceiti aicināja cilvēkus uz 24 stundām atteikties no sēdēšanas ar sakrustotām kājām.
Kopš tā laika zinātnieki daudzreiz centušies noskaidrot, vai var sēdēt ar sakrustotām kājām, bet tā arī nav nonākuši pie vienota slēdziena. Tiek uzskatīts, ka ilga sēdēšana pozā ar sakrustotām kājām draud ar veselu nepatīkamu seku sarakstu.
Starp tām asinsspiediens, vēnu varikozais paplašinājums un pat nervu bojājumi. Bet kas no tā ir taisnība, bet kas iedomas?
1. Vai kāju sakrustošana izraisa varikozi?

Iedomas! Tagad katra trešā sieviete un katrs desmitais vīrietis slimo ar varikozi, turklāt visbiežāk šī slimība attīstās darbaspējīgā vecumā no 30 līdz 40 gadiem. Jo vairāk laika mūsdienu cilvēks pavada sēdus stāvoklī pie automobiļa stūres vai pie datora, jo augstāks vēnu varikozā paplašinājuma rašanās risks.

Tomēr vairākums ārstu uzskata, ka kājas pārlikšana pāri kājai neizraisa vēnu varikozo paplašinājumu. Tam attiecina vecuma izmaiņas, ģenētiskos faktorus, lieko svaru un grūtniecību.
2. Vai taisnība, ka tāda poza provocē trombu rašanos?

Taisnība! Pētījumi pierādījuši, ka tāda poza traucē asinsriti, kas var izraisīt trombu veidošanos. Ne tik burtiski, protams, ka pasēdēji – ieguvi trombu.

Taču, ja tev ir problēmas ar asinsvadiem, tad jā, tāda poza var bremzēt asinsriti. Tādēļ sēdēt, pārliekot kāju pāri kājai, tādiem cilvēkiem kategoriski nav ieteicams.
3. Sakrustotas kājas kaitē pēdu nerviem?

Taisnība! Nervus, kas kontrolē kājas un pēdas, var sabojāt, ja bieži sēdēt pozā ar sakrustotām kājām. Sēžas nervs piedalās kustību impulsa un sajūtu pārraidē uz kājas apakšējo daļu, pēdu un pirkstiem. Sēžas nerva bojājumi bieži rodas pozas dēļ, kad viena kāja uzlikta uz otras kājas.
4. Vai tāda poza paaugstina asinsspiedienu?

Jā! Pētījumi pierāda, ka kājas pārmešana pār otru kāju uz kādu laiku var paaugstināt asinsspiedienu, bet nav skaidrs, vai šī poza var izraisīt spiediena paaugstināšanos ilgstošu periodu.

Stambulā tika veikti pētījumi: salīdzināja spiedienu cilvēkiem, kuri slimo ar hipertoniju (paaugstināts asinsspiediens), kad tie sēdēja, pārlikuši kāju pāri kājai un, pretēji, ar abām kājām uz grīdas. Sakrustojot kājas, asinsspiediens tiešām paaugstinājās, bet 3 minūtes pēc iziešanas no šīs pozas, tas atgriezās normā.
5. Vai kāju sakrustošana pasliktina stāju?


Nē! Nepareiza stāja var būt, sēžot ar sakrustotām kājām, kas noved pie slimīgām sekām, bet pati par sevi tāda poza neizraisa stājas pasliktināšanos. Ilgstoša sēdēšana neērtā krēslā stājai nodarīs vairāk ļaunuma nekā sakrustotas kājas.

6. Kājas pārmešana pār otru izraisa pārmērīgu spiedienu uz gūžas locītavu?

Mīts! Sakrustotas kājas, drīzāk, nostiprina gūžu apgabalu nevis palielina spiedienu uz gūžas locītavu. Saskaņā ar pētījumiem, ceļgalu līmenī sakrustotas kājas palielina bumbierveida muskuļa izstiepšanu par 11% salīdzinājumā ar sēdus stāvokli bez kāju sakrustošanas un 21% salīdzinājumā ar stāvokli stāvus.

7. Bet vai sāp mugura un kakls no tādas pozas?

Bet šeit jau, diemžēl, jā. Cilvēka mugurkauls nav tik taisns kā nūja: normāli tam ir trīs izliekumi: kakla lordoze, krūšu kifoze, vidukļa lordoze. Divi ieliekumi un viens izliekums.
Vidukļa normāls fizioloģiskais stāvoklis – tas ir ieliekts. Kad mēs pārmetam kāju pāri kājai, šī lordoze izliecās. Sēžas pauguri izvirzās uz priekšu, mugurkaula skriemeļi nedaudz pagriežas (pa labi vai pa kreisi – skatoties kādu kāju pārmetāt otrai) un izspiežās pretēji dabiskam virzienam.

Tādā pozā var atrasties stundām – kā cilvēki to arī dara, kuriem ir sēdošs dzīvesveids. Pēc dažu gadu tādas sēdēšanas viņi iet pie ārsta ar sūdzībām par sāpēm mugurā un jostasvietā. Bieži viņiem uzstāda diagnozi “mugurkaula trūce” un vairāk nekā 50 – 60 % tādu trūču ir muguras-sānu, tagad vairāk skar juristus un grāmatvežus nekā krāvējus.

Problēmu var atrisināt, tikai atbrīvojoties no kaitīgā ieraduma ar gribasspēku vai, piemēram, ar speciālu krēslu palīdzību – stājas korektoriem.

Ir arī otra medaļas puse. Tādās valstīs kā Turcija un Gana, cilvēki tādu pozu var novērtēt kā aizvainojošu. Dažās valstīs poza ar pārmestu kāju otrai liecina par necieņu un nevērību pret sarunu biedru.

Šis raksts arī mani piespieda mainīt kāju stāvokli. Bet vai tev ir paradums sēdēt ar sakrustotām kājām?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024