Z paaudze tiek nomainīta ar jaunu - alfa. Kāpēc vajadzētu ieskatīties tajā tieši tagad!

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Nepaspējām pierast pie jaunās Z paaudzes, kad to nomainīja jauna. Pēc 2010. gada dzimušie jau pieder alfa paaudzei (A). Šis nosaukums tika izgudrots, lai uzsvērtu, ka vecā paaudžu hronoloģija ir atiestatīta un cilvēce sāk jaunu alfabētu. Šiem bērniem ir ne ar ko nesalīdzināms intelekts un pat demogrāfi nesaprot, kādi alfa cilvēki izaugs un kādas vērtības viņiem būs. Iespējams, ka tieši viņi augs mākslīgā intelekta laikmetā. Ir pāragri izdarīt kādus konkrētus secinājumus, taču var mēģināt vismaz saprast, kāda paaudze aizstāj Z paaudzi.

 

Mums kļuva interesanti, kādas iezīmes un īpatnības piemīt A bērniem. Izpētot daudz informācijas, mēs sapratām, ka, iespējams, šie ir neparastākie bērni visā vēsturē.

 

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. Cilvēki A ļoti augstu vērtē personalizāciju un individuālu pieeju

Katrai paaudzei ir savas raksturīgās īpašības. Tādējādi demogrāfi uzskata, ka mileniāli izceļas ar apsēstību ar pašizpausmi, bet Z paaudzi var raksturot ar vārdu “tolerance”. Kas attiecas uz cilvēkiem A, viņi izmanto visa veida viedierīces no šūpuļa, tāpēc viņi apgūst prasmes lietot YouTube pirms iemācās lasīt un rakstīt. Nav pārsteidzoši, ka šie bērni jau no mazotnes mācās izvēlēties paši, ko un kā skatīties internetā, tāpēc izvēles brīvība un personalizācija viņiem ir ārkārtīgi svarīga. Jaunās paaudzes cilvēki zina, ka ikvienam ir savs personīgais konts sociālajos tīklos, kur var izveidot individuālu plūsmu, pamatojoties uz savām vēlmēm. Viņi ir pieraduši pie tā, ka viedais algoritms var izveidot multfilmu vai mūzikas sarakstu, pamatojoties uz iepriekšējiem skatījumiem un atskaņojumiem.

Pievienojiet tam faktu, ka aptuveni 90% mūsdienu bērnu jau ap 2 gadu vecumu prot lietot planšetdatoru un katram piektajam 3-4 gadu vecumā ir personīga viedierīce. Tāpēc mēs ar pārliecību varam teikt, ka uz to laiku, kad cilvēki A izaugs, viņi dzīvos īpašā telpā, it kā speciāli izstrādātā viņu vajadzībām.
Foto: adme.ru
2. Viņi nenošķir reālo un virtuālo pasauli

Bērniem, kas dzimuši digitālajā laikmetā, virtuālā un reālā pasaule ir gandrīz vienāda. Viņi brīvi pārvietojas no vienas uz otru, jo ir pieraduši, ka attēls uz ekrāna arvien vairāk līdzinās tam, kas viņus apņem dzīvē. Tagad bērniem nav lielas atšķirības, kā uztvert informāciju - izmantojot viedtālruņa ekrānu vai sarunājoties. Viņiem ne mazāk vērtīga ir virtuālā realitāte, tāpēc A paaudze īpaši neuztraucas labāk izskatīties viedtālruņu ekrānos nekā reālajā dzīvē.

Daudzi mūsdienu bērni jau no agras bērnības vada savus blogus un dalās tajā, kas ar viņiem notiek katru dienu, ar dažādiem cilvēkiem visā pasaulē. Pie tam viņi necenšas izpušķot savu dzīvi. Miljonu bērnu elks emuāru autors Pat04Chek augšupielādē dažādus video par savu dzīvi un ironiski stāsta par ikdienas lietām. Alfa bērniem ir svarīgi dalīties ar savām jūtām un pārdzīvojumiem ne tikai ar tuvajiem, bet arī ar pilnīgi svešiem cilvēkiem.
Foto: adme.ru
3. Alfa bērni rada pilnīgi jaunu satura veidu

Nesenais pētījums parādīja, ka bērnu videoklipi vietnē YouTube aizņem visu vērtējumu pirmās rindiņas. Protams, “bērnu internetam” ir pavisam cits saturs: straumes, izjokošana, izaicinājumi un tā tālāk. Paaudzes alfa vai nu nāk klajā ar jauniem formātiem, vai arī pārveido vecos. Turklāt video, piedaloties vienaudžiem, iegūst 3 reizes vairāk skatījumu nekā jebkurš cits. Spilgts piemērs: multfilma par haizivju mazuļiem Baby Shark ir kļuvusi ļoti populāra un YouTube ir ieguvusi miljardiem skatījumu.

Vēl viens ļoti populārs video saturs ir rotaļlietu izpakošana kameras priekšā vai “izpakošana”. Tātad, bagātākais emuāru autors pasaulē izrādījās 7 gadus vecs zēns vārdā Raiens, kurš kļuva slavens ar savu pārskatu par bērnu rotaļlietām. Gada laikā viņš nopelnīja 26 miljonus dolāru..
Foto: adme.ru
Trešo rindiņu bagātāko un veiksmīgāko YouTube emuāru autoru vērtējumā ieņēma Nastja Radzinskaja, kura nopelnīja 18 miljonus ASV dolāru. Emuārs parāda meitenes parasto dzīvi: kā viņa spēlē, mācās, iet uz atrakciju parku, stāsta pasakas un dzejoļus kopā ar savu tēti.

Iespējams, šiem video ir panākumi, jo tajos esošie bērni patiešām izjūt patiesas emocijas. Interesanti, ka mūsdienīgas populāras lietojumprogrammas, piemēram, TikTok, ļauj lietotājiem no agras bērnības pašiem izveidot saturu bez īpaša aprīkojuma un prasmēm.
4. Viņiem ir labāka saskaņa ar vecākiem

Vecāku apzinātas audzināšanas princips mūsdienās ir ļoti populārs, kad pieaugušie izjūt milzīgu atbildību par sava bērna likteni un cenšas pavadīt pēc iespējas vairāk laika ar viņiem. Saskaņā ar New York Times, pašreizējie vecāki saviem bērniem velta apmēram 3 reizes vairāk laika nekā pagājušā gadsimta 70. gados. Komunicējot ar bērnu, pieaugušie cenšas ne tik daudz viņu izglītot, cik risināt dialogu ar viņu. Turklāt, tā kā bērni dažkārt ir daudz attīstītāki digitālo lietu jomā, vecāki bieži konsultējas ar mazuļiem vai vismaz uzklausa viņu viedokli. Tas pozitīvi ietekmē attiecības.

Turklāt bērniem A ir daudz kopīga ar vecākiem, jo bieži viņiem sakrīt izvēle. Viņi kopā spēlē tiešsaistes spēles, veido emuārus. Jaunie vecāki nebaidās piekāpties bērniem jautājumos, kuros viņi ir mazāk kompetenti. Šis veids it kā izlīdzina bērnus un pieaugušos, kas nozīmē, ka pēdējie vairs tā nedominē. Pētījumi apstiprina, ka kopīgi ģimenes ieradumi par satura patēriņu kļūst par nozīmīgu mūsdienu audzināšanas īpašību.
5. Viņiem ir augsti morāles standarti un viņi smalki sajūt izlikšanos

Alfa cilvēki novērtē caurredzamu pasauli, bez noslēpumiem un izlikšanās. Svarīgu vietu viņu pasaulē ieņem reputācija. Ja kāds viņiem svarīgs cilvēks sameloja vai nebija pilnībā atvērts, viņi to jutīs un ne tik drīz nepiedos šo kļūdu. Sociālo tīklu pasaulē viss ir kā uz delnas, vairs nevar slēpties zem maskām, jo agrāk vai vēlāk viss nezināmais kļūst zināms. Dažas skolas pat ievieš īpašas nodarbības par to, kā atšķirt faktus no viltojumiem.

Turklāt mūsdienu bērniem ir diezgan augsti morāles standarti. Viņiem no bērnības teikts, ka viņiem ir jārūpējas par vidi, jānovērš dzīvnieku izmiršana, ka ir svarīgi atkritumu pārstrādāt un patēriņu veikt pārdomāti. Viņi paši cenšas ievērot šos augstos standartus, kā arī seko, lai apkārtējie arī ievēro šos noteikumus.
Foto: adme.ru
6. Viņi nevar ilgstoši koncentrēties kādai vienai lietai

Jaunajai paaudzei ir nopietnas problēmas ar ilgstošu koncentrēšanos. Viņi patērē informāciju gandrīz 10 stundas dienā, tāpēc viņu smadzenēm kaut kā jāpārvar šāda slodze. Viņu pasaulē attēls aizvieto tekstu un vidējais koncentrēšanās laiks uz vienu postu samazinājās līdz 1 sekundei, lai gan pat Z cilvēkiem tas sasniedz apmēram 8 sekundes.

Mūsdienās sekunde ir laiks, kurā cilvēks ir iemācījies saprast, vai šis saturs viņam ir interesants vai nē. Pateicoties tam, A bērnos ļoti labi attīstās kritiskā domāšana: viņiem vienkārši nav laika to tērēt nesvarīgām un nepievilcīgām lietām.
Foto: adme.ru
7. Apmēram 40% bērnu neiegūs augstāko izglītību

Saskaņā ar dažām prognozēm līdz 2030. gadam pasaulē izzudīs 67 profesijas. Jā, parādīsies jaunas, bet neviens nezina kādas. Pasaule sākusi mainīties tik ātri, ka ir pilnīgi nesaprotami, kas jāapgūst, lai būtu pieprasīts. Šķiet, ka cilvēkiem A būs intuitīvi jāuzmin, kādas prasmes viņiem ir vajadzīgas, lai gūtu panākumus nākotnē. Šādā pastāvīgu pārmaiņu vidē veltīt 5 gadus fundamentālās augstākās izglītības iegūšanai šķiet dīvaini. Tātad, augstākās izglītības diploms zaudēs savu agrāko vērtību. Jaunajai paaudzei būs pastāvīgi jāapgūst jaunas prasmes vai pat jāmaina nodarbošanās, jo viņu ienākumi būs atkarīgi no situācijas izpratnes un ātras iekļaušanas procesā. Pēc dažām prognozēm, A paaudze savā dzīvē mainīs apmēram 5 nodarbošanās veidus un 20 darba devējus. Tajā pašā laikā analītiķi uzskata, ka jaunā paaudze būs augsti izglītota, izmantojot pašmācību un pašizglītošanos.

Turklāt attālināts darbs gūst arvien lielāku popularitāti. Jau tagad trešdaļa strādājošo Amerikas Savienotajās Valstīs ir ārštata darbinieki un līdz 2025. gadam tiek prognozēts, ka puse Rietumu pasaules darbinieku strādās bez stingras piesaistes konkrētam uzņēmumam.
Foto: adme.ru
8. Cilvēki A dzīvos ilgi. Iespējams, līdz 100 gadiem

Tā kā medicīna mūsdienu pasaulē attīstās ļoti ātri un dzīves kvalitāte ar katru gadu uzlabojas, mūsdienu bērni varēs nodzīvot līdz 100 gadiem vai pat vairāk. Piemēram, pēc Maksima Planka Demogrāfisko pētījumu institūta ekspertu aplēsēm katra trešā meitene, kas šogad dzimusi Vācijā, svinēs savu simto dzimšanas dienu.

Jā un kopumā, bērniem, kas dzimuši pārtikušās valstīs, jākļūst par veselīgāko un ilgmūžīgāko paaudzi. Tāpēc šodien ir tik svarīgi attīstīt fizisko tonusu jau no bērnības, lai ķermenis būtu stiprs daudzus gadus.
Foto: adme.ru
9. Viņiem nāksies attīstīt emocionālo intelektu

Mūsdienās arvien vairāk zinātnieku runā par mākslīgo intelektu, kas attīstās tik strauji, ka mums, iespējams, drīz nāksies ar to konkurēt. Un vienīgais veids, kā konkurēt ar robotiem, ir attīstīt emocionālo intelektu (El), kas mašīnām nav pieejams. El ir noteikts prasmju kopums, kas ļauj atpazīt un izprast citu cilvēku emocijas un nodomus, kā arī kontrolēt savu, lai risinātu praktiskas problēmas.

Daudzi darba devēji saka, ka veiksmīgai karjerai bērnam būs vajadzīgas trīs lietas - pielāgošanās spējas, kā arī spēja strādāt ar informāciju un spēja atrast kopīgu nostāju ar jebkuru cilvēku. Šī ir emocionālā inteliģence. Jau šodien, lai nokļūtu komandā pie Ilona Maska, ir jāspēlē īpaša tiešsaistes spēle. Tajā mākslīgais intelekts izvirza dažādus uzdevumus, piemēram, tas prasa noteikt, kādas emocijas cilvēks piedzīvo konkrētā fotogrāfijā. Tad rezultāti tiek analizēti un nosūtīti potenciālajam darba devējam.
Foto: adme.ru
10. Viņi kļūs par progresa dzinējspēku

Vadošie demogrāfi ir vienisprātis, ka tieši mūsdienu bērni kļūs par noteiktas humānistiskas misijas un progresa virzītājiem. Alfa bērni ir līdzsvarotāki un mazāk agresīvi nekā viņu priekšgājēji. Viņiem ir sveša arī jebkāda veida formalitāšu izpausme. Faktiski jau ir pamanīta tendence, ka katra jaunā paaudze ir brīvāka no visādiem nolikumiem nekā iepriekšējā. Turklāt cilvēki A būs ārkārtīgi erudīti, jo viņu izglītība sāksies gandrīz no šūpuļa un turpināsies visu mūžu.

Visbeidzot, ņemot vērā plašo interneta attīstību, visa veida robežas - gan kultūras, gan politiskās - tiks izdzēstas vēl vairāk. Tāpēc alfa paaudzei būs svarīgi veidot globālu, elastīgāku un sociāli atbildīgu pasauli, kurā liela uzmanība tiks pievērsta tādiem svarīgiem jautājumiem kā terorisms, vide un resursu izsīkums.
Foto: adme.ru
Kāda ir jūsu pieredze ar mūsdienu bērniem? Kā, jūsuprāt, viņi ļoti atšķiras no iepriekšējām paaudzēm (uz labo vai slikto pusi)?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024