XXI gadsimta mēris: emocionālā izdegšana un kā ar to cīnīties

Advertisement
Advertisement

XXI gadsimts cilvēcei radīja pavisam jaunu dzīves stilu, daudz ātrāku, nekā tas bija agrāk. Katru dienu pār mums nolīst milzīgi lielas informācijas straumes, kurām ir jāseko, milzīgs iespēju daudzums mums liek izdarīt pareizo izvēli u.t.t.


Šodien frāzi “izdega darbā” uztver nopietni, jo aizvien vairāk cilvēku saskaras ar šo problēmu. Par “izdegšanu darbā” 1974.gadā rakstījis Herberts Freidenbergers, un tieši, par emocionālās izdegšanas sindromu.



Raksta turpinājums
Emocionālo izdegšanas sindromu raksturo kā emocionālo izsīkumu. Tu pastāvīgi jūties fiziski un morāli noguris, kļūsti viegli aizkaitināms, zaudē interesi par iecienītām nodarbēm un notiekošā jēgu. Tie ir emocionālā izdegšanas sindroma simptomi.
Emocionālā izdegšana krasi atšķiras no parastā noguruma. Jo otrajā gadījumā ir pietiekami izgulēties, pavadīt brīvdienas pie dabas vai ar labu grāmatu rokās, lai atgūtu spēku un sakārtotu sevi.
No emocionālā izdegšanas sindroma tikt vaļā nav vienkārši, un tas ar laiku padziļinās. Stress noved pie slikta nakts miega, aizkaitinājums – pie konfliktiem ar kolēģiem un draugiem, bet visbīstamākā ir apātija, kā dēļ mēs zaudējam interesi par dzīvi.
Visvairāk tendēti uz emocionālo izdegšanu ir cilvēki, kuru darbs ir saistīts ar komunikāciju ar citiem cilvēkiem. Klausīties citus un runāt pašam, sekot ziņām, uzdot vai izpildīt uzdevumus - noved pie tā, ka cilvēkam “izlādējas baterijas”.
Tikpat spēcīgi ietekmē atbilstoša atalgojuma neesamība, kā materiāla, tā arī – psiholoģiska. Cilvēks, kurš sāk domāt, ka viņa darbam nav pievienotās vērtības, atrodas bīstamā attālumā no sindroma izpausmes.
Par potenciālie izdegšanas sindroma kandidātiem var kļūt cilvēki, kuriem ir nosliece uz līdzcietību un ideālistisku attieksmi pret darbu; tie, kuri mīl sapņot un kuri ir apsēsti ar uzmācīgām idejām. Šajā gadījumā apātija kļūst par aizsargmehānismu no kaitīgās ietekmes.
Sāksim emocionālās izdegšanas profilaksi.

Esi gatavs stresam. Iemācies ar to tikt gadā savlaicīgi, iemācies kādu atslābinošu praksi, kuru izmantosi, kad jutīsies uz sabrukuma robežas.
Nepārstrādājies. Centies nekad neņemt uz mājām darbu un neuzņemties papildu uzdevumus. Situācijas, protams, ir dažādas, bet nevajag to padarīt par ieradumu.
Neļaujies tūlītējām vēlmēm. Daudzas reizes mūsu muļķīgo rīcību ir diktējusi vēlme tikt vaļā no pārdzīvojumiem. Ieiet bārā tepat aiz stūra vai izgāzt dusmas uz kolēģi – šādu rīcību ir jākontrolē.
Nesteidzies. Mūsdienu pasaulē nav iespējams visu pagūt; to mēģinot izdarīt, tu iegūsi galvassāpes, cenšoties panākt zaudēto un viļoties, ka neesi spējis kaut ko izdarīt. Nomierinies un ļauj dzīvei ritēt tālāk.
Pasaki sev “STOP”. Tā ir abreviatūra krievu valodā, ko izgudroja Anonīmo alkoholiķu biedrība, un kas norāda, ka nav vērts pieņemt lēmumus, kad esi Sadusmots, Trauksmains, Vientuļš vai Nomākts.
Esi apņēmīgs. Nav jābaidās atteikties no tā, kas nerada prieku. Apnicis strādāt – ej projām no šī darba, attiecības nonākušas strupceļā – šķiries. Nebaidies atstāt kaut ko ierastu pagātnē.
Ko darīt, ja cilvēks jau ir emocionāli izdedzis? Vislabākais veids ir nomainīt vidi, piemēram, doties atvaļinājumā, izslēgt internetu un telefonu un kādu laiku palikt vienatnē ar sevi.
Atslābt palīdz fiziski vingrinājumi. Var nodarboties ar kādu sporta veidu vai vienkārši praktizēt jogu. Labi palīdz elpošanas vingrinājumi un meditācija.
Ja nevar tikt galā ar izdegšanas sindromu, tad atliek tikai viena izeja - vērsties pie psihologa. Ne visas problēmas var atrisināt vienatnē, bet kvalificēts speciālists spēs tevi atgriezt normālā stāvoklī.
Mūsdienās rūpes par savu garīgo veselību ir tikpat svarīgas kā rūpes par fizisko stāvokli. Mūsu laikmets ir kļuvis daudz drošāks ķermenim, un tajā pašā laikā ir daudz bīstamāks saprātam. Ar emocionālu izdegšanu nav vērts jokot, jo tās ignorēšana izraisīs nopietnus kognitīvus traucējumus. Sargājiet sevi!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024