Vitamīnu bumba: visa uzmanība pievērsta tikai tai! Aivas īpašības, par kurām tu nezināji.

Advertisement
Advertisement

Rudens laiks ir bagātīgs ar dažādiem augļiem un dārzeņiem, jo tieši šajā gadalaikā mēs varam baudīt tādus produktus kā āboli, hurma, ķirbji. To vidū goda vietu ieņem aiva – pats vēlākais auglis, bet tāpēc ne mazāk noderīgs.

 

 

Par aivas noderīgajām īpašībām zināms jau ļoti sen, tomēr mums ir ar ko tevi pārsteigt. Šodien mēs pastāstīsim, kāpēc aiva ir tik noderīga un kādas slimības tā spēj izārstēt. Tagad tu tiešām nepaiesi tai garām tirgū vai veikalā!

Raksta turpinājums
Aivas labums veselībai

Aiva – viens no senākajiem augiem. Tā aug Vidusāzijā, Eiropā, Āfrikā, Amerikā un pat Austrālijā. Kā redzi, ģeogrāfija ļoti plaša.

Ir vairākas aivas šķirnes bez parastās. Tās ir Ķīnas aiva un Japānas aiva. Savā starpā tās ir ļoti līdzīgas, starpība ir tikai ziedēšanā. Japānas aiva tiek pieminēta grieķu mifoloģijā. Tieši šis auglis bija zelta ābols, kuru Pariss pasniedza Afrodītei. Neskatoties uz to, ka aiva kļuva par nesaskaņu ābolu, kopš antīkiem laikiem tā tika uzskatīta arī par laulības, auglības un mīlestības simbolu.
Bez bagātās vēstures, aivai piemīt arī daudzas noderīgas īpašības. Sākumā der atzīmēt, ka aiva satur provitamīnu A, vitamīnus Е, С, РР и В, kā arī daudzus makro- un mikroelementus. Sastāvā ietilpst arī kālijs, nātrijs un pektīnvielas.
Pateicoties savām noderīgajām īpašībām, aiva tiek izmantota pankreatīta, anēmijas, sklerozes un hipertonijas ārstēšanai un profilaksei. Šos augļus efektīvi izmanto arī dažādu kuņģa – zarnu trakta slimību ārstēšanā.
Un vēl aivu lieto sirds – asinsvadu slimību gadījumos kā iedarbīgu urīndzenošu līdzekli. Bet pektīns un tanīni ļauj aivu izmantot kā pretiekaisuma, hemostatisku un antiseptisku līdzekli.
Kā ķīniešu, tā japāņu aiva vienādi bagātas ar dzelzi un gļotu vielām. Tieši gļotām, kuras iegūst no aivas sēklām, piemīt noderīgākās īpašības. Tās izmanto kā pretiekaisuma un mīkstinošu līdzekli. Tā ir ļoti noderīga bronhītu, traheītu, gastrītu un meteorima gadījumos.

Aivas sēkliņu novārījumu lieto kā kompreses acu slimību un kā skalošanas līdzekli angīnas gadījumos. Lai iegūtu novārījumu, 5-10 g aivas sēkliņu jānovāra 100 ml ūdens.
Saaukstēšanās profilakse – aktuālākā aivas īpašība rudens laikam. Uzskata, ka pateicoties augstajam vitamīna C saturam, aiva ne tikai ārstē saaukstēšanos, bet spēj arī no tās aizsargāt. Šī augļa lietošana veicina interferona izstrādi, kurš stāv sardzē mūsu imunitātei un aizsargā no vīrusu infekcijām.
Šis auglis vienlaicīgi ir līdzīgs ābolam un bumbierim, tikai ar tādu pašu garšu daba to nav apdāvinājusi. Aivu lietot svaigā veidā nav īpaši garšīgi un labuma no tā ir maz. Svaiga aiva spēj kairināt zarnas un pat izraisīt spazmas kuņģa čūlas gadījumā. Pūkas, kuras klāj augli, var bojāt barības vadu un izraisīt klepu. Kā gan ēst aivu tikai ar labumu veselībai?

Aiva – daudzfunkcionāls augs, tam ir plašs pielietojums kulinārijā. Svaigā veidā tās garšas īpašības liek vēlēties labāko, bet pēc pagatavošanas tā iegūst ļoti patīkamu un piesātinātu garšu.
Aivas augļus var izcept ar medu, lai iegūtu brīnišķīgu desertu. Vai arī novārīt, samalt un pasniegt kā mērci. Var pagatavot tēju, sulu vai pat uzlējumu – variantu daudz. Bet, lai izveidotu aivas krājumus gadam uz priekšu, labāk pagatavot ievārījumu. Un, lūk, tev brīnišķīga recepte tādam nolūkam.

Aivas ievārījums ar riekstiem

Sastāvdaļas

• 2,5 kg nobriedušas aivas
• 2 kg cukura
• 300 ml ūdens
• 300 g grieķu riekstu
• 1 citrons

Pagatavošana

1. Aivu ļoti kārtīgi nomazgā un noņem visu nevajadzīgo pūku no tās miziņas.
2. Nākošais solis – augļu tīrīšana. Šī nodarbe nav no vieglajām, nāksies papulēties, bet tālāk viss ies daudz vienkāršāk.
3. Katru aivu pārgriez 4 daļās un izgriez serdi ar kauliņiem. Lai sagrieztā aiva nekļūtu tumša, turi to ūdenī ar citronskābi.
4. Pēc tam aivu vāri 1-2 minūtes un ļauj notecēt ūdenim. To neizlej, tas vēl noderēs.
5. Ielej ūdeni, kurā vārījās aiva, traukā ar platu pamatni, pievieno 700 g cukura un liec uz uguns, pastāvīgi maisot.
6. Kad cukurs izšķīdis, pievieno aivu, samaisi un ļauj uzvārīties. Lai vārās 10 minūtes, tad nosmel putas un atstāj uz 10-12 stundām.
7. Nākošajā dienā tā pati procedūra jāatkārto – pievieno vēl 700 g cukura, vāri 10 minūtes un atkal atstāj uz 10-12 stundām.
8. Trešajā dienā pieber atlikušo cukuru, sasmalcinātos riekstus un citronu. Atkal vāri 10 minūtes uz lēnas uguns un iegūto masu aizvāko burkās. Viss, tavs ievārījums gatavs! Tagad tev ir garšīgās un noderīgās aivas krājums ziemai.

Aivas labums veselībai ir milzīgs un tagad tu zini visu par tās derīgajām īpašībām. Nepalaid garām aivas sezonu un paspēj sataisīt ievārījuma krājumus ziemai. Tas ne tikai garšos visiem tuviniekiem, bet noderēs arī saaukstēšanās periodā!
Ja tev ir savas garšīgas un noderīgas aivas receptes, dalies ar mums komentāros.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024