-
- 5855 x
-
https://torno.lv/xvkIIGX
Viens no galvenajiem jautājumiem romantisko attiecību jautājumā, kuru noteikti ir uzdevis katrs no mums. Milzīgs daudzums pētījumu, kuri tika veikti daudzu gadu garumā, pierādīja, ka mēs patiešām varam kontrolēt mīlestību. Jo formāli tā ir tāda paša emocija kā bailes, prieks, žēlums un tml., kuras ļaujas tikt regulētas, ja tās labi iepazīt. Tad, kā ar psiholoģijas un psiholoģisku triku palīdzību iemācīties izsaukt citiem iemīlēšanās un pieķeršanās sajūtas?
Mūsu redakcija noskaidroja, ka patiesībā mīlestība - tas nav gluži par `likteni`. Tas ir bioloģisku, ķīmisku un psiholoģisku mehānismu kopīgs darbs, kurus var izpētīt, uzzināt kā ar tiem rīkoties un veiksmīgi izmantot savos mērķos.
Galvenais ir jāsaprot, ka otram cilvēkam ir jābūt vismaz minimālai simpātijai pret jums. Tad varēs veiksmīgi un ātri pārvērst šo labvēlību par īstām un daudz dziļākām jūtām. Raksta turpinājums
1. Necienājiet ar saldējumu pirmā tikšanās reizē.
Sociālais psihologs Džons Bargs, kurš strādā Jēlas Universitātē, nodarbojas galvenokārt ar pētījumu par automatisma lomu un neapzinātības apstrādi sociālajā uzvedībā. Vairāki viņa pētījumi atklājuši interesantu likumsakarību starp cilvēka ķermeņa temperatūru un tā psiholoģisko stāvokli.
Izrādās, ja mums ir fiziski silti, mēs esam noskaņoti uzvesties daudz maigāk un draudzīgāk pret apkārtējiem cilvēkiem. Šī viltība var ļoti labi noderēt, piemēram pirmā tikšanās reizē, kad ir ļoti svarīgi atstāt par sevi labu iespaidu. Tādēļ ir vērts to iegaumēt un nākotnē dot priekšroku siltām vietām, ēdieniem, dzērieniem, lai jebkura satikšanās (neatkarīgi vai tā ir biznesa tikšanās vai romantiska) notiktu gludi.
2. Ilga acu kontakta priekšrocība.
Hārvardas psihologs Ziks Rubins vienā no saviem pētījumiem uzstādīja sev par mērķi saprast, vai var izmērīt mīlestību. Atbildi viņš atrada skatienos, pareizāk sakot, to biežumā un ilgumā. Psihologs noskaidroja, ka iemīlējušies pārīši skatās viens uz otru 75% no laika sarunas laikā, kā arī diezgan lēnām un negribot atrauj skatienu, kad kāds iedrošinās iejaukties viņu divvientulībā. Parastā sarunā cilvēki skatās viens uz otru no 30 līdz 60% no kopējā laika.
Tomēr skatiens acīs var būt ne tikai iemīlēšanās pazīme, bet kļūt par tās iemeslu. Skatoties uz kādu tik pat ilgi un bieži, jūs apmānāt cilvēka smadzenes, jo viņš atceras, ka tas ir ”mīlestības skatiens”, un tādēļ domā, ka te, tēlaini izsakoties, sāk smaržot pēc romantikas. Tādēļ nervu sistēma sāk izstrādāt feniletilamīnu, kas savukārt izsauc sajūtas, ko mēs izjūtam iemīlēšanās laikā: ”tauriņus vēderā”, plaukstas sasvīst, sirds dejo. Kā lai tam pretojas?
3. Izstāstiet kaut ko neveiklu par sevi.
Ir acīmredzami, ka atklāts un komunikabls cilvēks jau no sākuma ir ar lielākām izredzēm iekarot simpātijas, nekā noslēgts. Tādēļ nav nekā dīvains tajā, ka nekautrējoties daloties ar detaļām par sevi un savu dzīvi, jūs labvēlīgi pret sevi noskaņojiet sarunas biedru.
Saskaņā ar pētījumu, kuru veica Hārvardas biznesa skolas zinātnieki, 79% no tiem, kuri piedalījās pētījumā, deva priekšroku tikties ar atklātu un patiesu cilvēku, kurš necenšas neko noslēpt, pat tad, ja runa ir par dīvainiem ieradumiem un gaumi, neveiklām situācijām, kuras ar viņu ir notikušas, un pat negatīvām rakstura īpašībām. Jo tas iedarbojas tāpat, kā noslēpumi: kad mēs stāstām kādu noslēpumu, starp mums ar sarunas biedru izveidojas īpaša saikne, kura ir balstīta uz uzticību un sapratni.
4. Neko nedariet, labāk ļaujiet izdarīt kaut ko jums. Darot ko labu vai izpalīdzot, mēs jūtamies labāk. Mēs esam ar sevi apmierināti un jūtam ļoti siltas emocijas pret cilvēku, kuram tikko palīdzējām. Attaisnojot savu darbību vai tēriņus, mēs bieži idealizējam savas izšķērdības objektu un pārliecinām sevi, ka viņi ir tā pelnījuši šādu attieksmi vairāk kā citi. Rezultātā izveidojas emocionāls enkurs un cilvēks mums sāk patikt vairāk.
No otras puses, kad kāds kaut ko mums dara, mums ir patīkami. Bet te iestājas arī citas emocijas - un ne visas tās ir pozitīvas. Bieži izveidojas ”parāda sajūta” un vēlme ar kaut ko to atdot. Viss paliek sarežģītāk, ja žests nāk no cilvēka, kurš mums ne visai patīk vai ir pilnīgi nepatīkams. Tādēļ šis psiholoģiskais efekts ir jāņem vērā, un nedaudz jāapslāpē vēlme uzdāvināt mīļotajai visu pasauli un sākumam dot iespēju uzdāvināt kaut ko jums, lai nostiprinātu viņas jūtas.
5. Izdomājiet uz abiem vienu slepeno valodu.
Patiesībā runa ir par visiem iespējamiem specifiskiem jociņiem, vārdiem un žestiem, kuri rodas cilvēkiem, kad viņi atrod kopīgu interesi vai kļūst pa īstam tuvi. Iespējams, ka jums patīk viena un tā pati filma, izklaidējošs šovs, dziesma, grāmata. Iespējams joks radās spontāni randiņa laikā, pastaigas vai vienkārši kārtējā tikšanās reizē - to nevajag atmest un ignorēt.
Atrodot, nostiprinot un izmantojot šādu frāzi jūsu ikdienā, jūs pārvedīsiet attiecības uz daudz dziļāku līmeni, tās kļūs vēl ciešākas un ”intīmākas”. Pie šāda secinājuma nonāca Tehasko Universitātes zinātnieki savā pētījumā. Mums visiem gribas redzēt sevi īpašus un unikālus, un līdzīga ”slepenā valoda” kā reiz ļauj sevi sajust kā ne vieniem no daudziem, bet vienīgiem, ar kuriem ir šāda līmeņa attiecības.
6. Acu zīlīšu izmēram ir nozīme.
Vienā no 60 - 70 gadu pētījumiem cilvēki izpētīja acu zīlītes izmēra lieluma ietekmi uz cilvēka pievilcību. Viņi parādīja vīriešiem vienas un tās pašas sievietes attēlu. Foto bija identiski, ja neskaita vienu mazu atšķirību - vienā no attēliem dāmas acu zīlītes bija palielinātas. Beigās vīrieši uzskatīja, ka tieši šajā izmainītā attēlā sieviete izskatās daudz maigāka, sievišķīgāka un jaukāka. Kaut gan neviens no viņiem nepievērsa uzmanību un nepamanīja atšķirību tieši acīs.
Uz šo efektu var nospēlēt arī mākslīgi. Jūs, protams, nevarēsiet tikai ar savu vēlmi vien izmainīt acu zīlītes izmēru, bet to ir spējīgi izdarīt atbilstoši apstākļi. Pieklusināta gaisma, piemēram. Izmantojiet sveces, parasta apgaismojuma vietā. Vai iepriekš pārdomājiet gājienu uz restorānu, kurš ir slavens ar relaksējošu atmosfēru.
7. Biežāk esi blakus... bet pēc tam izsauc deficītu.
Sapņu pasaulē jebkurš cilvēks var pieiet pie sava pielūgsmes objekta, pateikt par savu attieksmi un mīlestību un tūlīt pat saņemt gaidīto reakciju. Reāla pasaulē viss nav tik vienkārši, tādēļ cilvēkiem nākas spēlēt spēles.
Viennozīmīgi, pavadīt kopā vairāk laika, jo īpaši, kad simpātijas ir abpusējas, ir nepieciešams. Lai labāk viens otru iepazītu, izveidotu kontaktu, paspēt izpildīt pāris iepriekšējos šī raksta punktus, kā arī, lai vispār saprast vai viss ir tā vērts. Bet pēc tikšanās un randiņu reizēm psihologi rekomendē nedaudz paiet maliņā (pat, ja ļoti negribas), izveidot distanci un savas klātbūtnes deficītu pāra dzīvē. Šis gājiens uzreiz izpildīs vairākas funkcijas:
- neļaus vienam no otra nogurt (ir zināms, ka ar laiku jūtas atdziest, bet, lai tās nenodzistu pavisam, ir jāapsteidz situācija un ir jākļūst par mazāk pieejamu uz kādu laiku);
- ļauj otram cilvēkam saprast, cik ļoti patīkama un svarīga viņam ir kļuvusi jūsu klātbūtne (jo saskaņā ar ”deficīta principu”, reti, unikāli vai limitēti priekšmeti izsauc cilvēkos vislielāko pieprasījumu);
- dod jums iespēju pašam savas emocijas kontrolēt un domāt skaidri.
8. Asociējieties savam izredzētam ar kaut ko īpašu.
Metodiska un uzstājīga vienas un tās pašas domas un uzstādījumu atkārtošana var ieprogrammēt svešas smadzenes atbilstoši jūsu vēlmei. Tieši tādēļ ir tik svarīgi pareizi izvēlēties vārdus un izteicienus sarunājoties ar cilvēkiem, kuri jums ir svarīgi.
Gandrīz šādu pašu principu var izmantot sava tēla labā. Ja kāds jūsu vārdu pateiks kompānijā, kā jūs domājat, par ko vispirms padomās cilvēki? Viņi redz jūs kā mērķtiecīgu, jautru, par sevi pārliecinātu vai, iespējams, drūmu un vienmēr neapmierinātu? Jo labāk jūs sevi pasniegsiet, jo vairāk pozitīvas domas jūs izsauksiet izredzētajam, pat tad, kad jūs nebūsiet blakus. Turklāt nav svarīgi, vai esat patiešām tik pozitīvi patiesībā (visiem ir trūkumi). Svarīgi ir tikai, kā jūs uztver, un, galvenais, kā jūs gribat, lai jūs uztver.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|