-
- 3960 x
-
https://torno.lv/Rqvmy9d
Kurš un kad izdomāja skūpstu? Zinātnieki uzskata, ka skūpsta pirmssākums ir mātes jūtas. Kad bērns pameta krūti, bet vēl nespēja pats kost un sakošļāt cietu pārtiku, viņa vietā to darīja māte, pārvēršot ēdienu par šķidru putriņu, pēc tam nododot to bērnam no mutes mutē.
Raksta turpinājums
Pēc tam šī darbība ieņēma knupīša lomu: lai apmānītu un nomierinātu bērnu, māte pieskārās ar savām lūpām pie viņa lūpām, imitējot barošanas procesu. Rezultātā pieskaršanās ar lūpām pie lūpām ieguva maiguma un glāsta nozīmi.
Šodien šī žesta nozīme vairs neizskatās tik viennozīmīga. Vai var bērnu skūpstīt uz lūpām? Ārsti, psihologi un mīloši vecāki aizstāv diametrāli pretējus viedokļus. Šajā strīdā kurā pusē nostāsies tu?
Pieaugušā attieksme pret bērnu
Skūpsts – viens no brīnišķīgākajiem veidiem izrādīt savu mīlestību, bet ārsti brīdina: skūpsts uz lūpām bērnu pakļauj inficēšanās riskam ar slimību izraisošiem mikroorganismiem, tādiem kā herpētisko stomatītu, angīnu, herpesu vai hepatītu.
Maziem bērniem imunitāte vēl nav pilnībā izveidojusies, viņu organisms vēl nespēj pārvarēt infekcijas. Tāpēc par inficēšanās iemeslu var kļūt pat no skata pilnīgi vesels pieaugušais. Nav pārsteidzoši, ka pēc radinieku ciemošanās un daudziem skūpstiem uz lūpām, bērns var saslimt ar ORVI.
Amerikas ārste Šarlote Reznika, bērnu pedagogs – psihologs no Losandželosas, pieturās pie viedokļa, ka bērna mute – tā ir erogēnā zona, kas nav paredzēta vecāku skūpstiem.
Reznika ir grāmatas ”Tava bērna iztēles spēks: kā pārvērst stresu un satraukumu par prieku un panākumiem” autore. Viņa skaidro, ka bērni var saistīt skūpstu ar seksuālu vai romantisku saikni starp vecākiem un brīnīties, kāpēc viņi tā rīkojas arī ar viņiem.
”Ja jūs sāksiet skūpstīt savus bērnus uz lūpām, tad kad jūs pārstāsiet? Visa šī situācija kļūs pārāk mulsinoša. Kad bērns izaugs līdz 4 – 6 gadiem un viņam radīsies seksuāla apziņa (tas ir normāli), skūpsts uz lūpām var kļūt par kaut ko stimulējošu.”
Tādus spriedumus nepieņem daudzas mammas un pat Šarlotes kolēģi. Reznikas vārdus atspēko klīnikas psiholoģe Sallija Enna Makormaka: ”Nav absolūta viedokļa pa to, ka skūpsts uz lūpām bērnam jauc prātu. Tā var teikt, ka arī barošana ar krūti jauc prātu. Iespējams, kādam radies tāds viedoklis, bet tas tā nav.”
Šim viedoklim piekrīt ārste Fiona Martina no Sidnejas bērnu psiholoģijas centra: ”Ir normāli un jauki izrādīt mīlestību pret saviem bērniem. Tādā veidā jūs vienkārši paziņojat bērnam, ka mīlat viņu.”
Dzīvē vecāku mīlestības izrādīšana bieži vien izsauc neviennozīmīgu reakciju. Negaidītu vētru izsauca foto Internetā, kurā Viktorija Bekhema skūpsta uz lūpām savu piecgadīgo meitu Harperu.
Šis Herperas Sevenas foto parādījās viņas mātes Viktorijas Bekhemas blogā piektajā dzimšanas dienā. Aizkustinošs ieraksts zem fotogrāfijas vēstīja: ” Laimīgu dzimšanas dienu, mazulīt, mēs visi tevi ļoti mīlam! Ar skūpstu no mammas.”
Neviens negaidīja, ka pēc dažām stundām Tīmeklī izraisīsies īsts skandāls! Morālisti, nekautrējoties no izteicieniem, nosodīja Viktoriju, nosaucot foto par izvirtību, bet skūpstus uz lūpām ar bērniem – par nepieļaujamiem.
Neskatoties uz lietotāju neapmierinātību, foto savāca vairāk par 600 000 “patīk”. Simtiem aktīvu vecāku atbalstīja Viktoriju. Lai parādītu savu solidaritāti, viņi sāka masveidā ievietot Tīmeklī savas fotogrāfijas, kurās skūpsta savus bērnus uz lūpām, apgalvojot, ka tas ir – “normālas ģimenes normāla uzvedība”.
Ketrīna Evansa no Čadertonas bildē skūpsta savu sešgadīgo meitu Meisiju. “Pirmais, ko jūs darāt, kad piedzimst jūsu bērns – skūpstat viņu, - saka viņa. – Tā ir mīlestības izpausme, kas ar gadiem neizzūd. Es uzskatu, ka mums bērniem ir jāizrāda sava mīlestība.”
Sabiedrībā daudz kas atkarīgs no kultūras, tradīcijām un normas. Sens britu noteikums nosaka: “Vīrietim jāskūpsta savs tēvs uz pieres, drauis un radi – uz vaiga, bet sieva - uz lūpām.”
Dažās valstīs skūpsti ierobežoti ar likumu. Malaizijā pat nevainīgākais skūpsts sabiedriskā vietā izmaksās 75 dolārus, bet Indonēzijā par skūpstu cilvēku priekšā draud ieslodzījums uz laiku līdz 10 gadiem.
No otras puses, pētījumi pierāda, ka bērni, kurus neskūpsta, izaug nepārliecināti par sevi, ar zemu pašvērtējumu un daudziem kompleksiem. “Skūpstīti” bērni, pretēji, izaug par pieaugušajiem, kuri sevi ciena, prot un nebaidās mīlēt!
Argumenti ir abām pusēm, tāpēc acīmredzami neviena puse nepārliecinās otru par savu taisnību. Man šķiet, ka tikai mātes sirds zina, kas dotajā brīdī bērnam labāk: noskūpstīt vai pabārt. Ieklausies savā sirdī! Ja tev ir interesanti apsvērumi par doto tēmu, obligāti uzraksti komentāru.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts