-
- 1886 x
-
https://torno.lv/xxvkp20
Atgriezties skolā pēc brīvdienām šogad dažiem bērniem var būt grūtāk nekā jebkad. Krievijā ar izglītību saistītā vadītāja Anna Popova solīja, ka mēneša laikā viņas nodaļa izstrādās priekšlikumus, kas aizliegtu studentiem lietot tālruņus izglītības iestādēs. Šis vēstījums izraisīja neviennozīmīgu reakciju un ļoti karstu diskusiju internetā. Vecāki un skolotāji sadalījās divās karojošajās nometnēs nevis savā starpā, bet katras grupas ietvaros.
Raksta turpinājums
Arī mūsu redaktoru viedokļi ievērojami atšķiras. Lai pilnīgāk izprastu šo jautājumu, mūsu redaktori apsvēra plusus un mīnusus, kas saistīti ar mobilo tālruņu esamību bērniem izglītības procesa laikā.
Mobilie telefoni skolā
Daži ir pārliecināti, ka mobilo ierīču aizliegums skolās palīdzēs tikt galā ar daudzām bērnu problēmām, tostarp, uzlabot skolēnu sekmes, savukārt pēdējie tam stingri nepiekrīt.
No tiem, kas nepiekrīt, visspilgtāk uz Annas Popovas vēstījumu noreaģēja slavenais žurnālists Andrejs Maksimovs. Savā rakstā viņš detalizēti runāja par to, kāpēc, pēc viņa domām, ir slikta ideja atņemt skolniekam mobilo tālruni, kamēr viņš uzturās izglītības iestādē.
Tostarp, viņš raksta: “Mobilais tālrunis ir mūsu bērnu realitāte neatkarīgi no tā, vai mums tas patīk vai nē. Mēs varam būt sašutuši, cik mums patīk: sak, mēs starpbrīžos skraidījām pa pagalmu, elpojām gaisu, bet šie sēž mobilajos tālruņos. No mūsu saucieniem un aizliegumiem viņi no saviem tālruņiem laukā neizlīdīs.
Starpbrīdī skolnieks var darīt to, ko vēlas un interesē. Un, ja viņš stundā ir pārāk aizņemts ar mobilo tālruni, tad tas, pirmkārt, nozīmē, ka nodarbība viņu neinteresē; un, otrkārt, skolotājam ir miljons iespēju pārtraukt “šo nekārtību”.
Plusi un mīnusi mobilā telefona esamībai bērnam skolā
Mācīt mūsdienu skolniekus, neizmantojot dažādas tehnikas, ir kļuvis gandrīz neiespējami. Digitālā materiāla pieejamība ievērojami atvieglo skolotāja darbu un palielina skolnieku interesi par viņu priekšmetu.
No otras puses, dažus bērnus nepārtraukti novērš telefons. Viņi spēlē spēles, tērzē viens ar otru vai skatās dažādus video un pat nemēģina pievērsties stundas tēmai. Tas kļuvis par patiešām lielu problēmu. Tomēr, ja skolotājs pareizi organizē mācību procesu un radoši izturas pret materiāla pasniegšanu, šādas problēmas nerodas.
Mobilais bērnam – tā ir steidzamas saziņas iespēja ar vecākiem. Ja skolnieks pēkšņi saslimst vai rodas kādas nepatikšanas, skolotājs vienmēr var patstāvīgi sazvanīt vecākus. Bet pārtraukumos un pēc skolas neviens skolēnus neuzrauga, tāpēc bez mobilā bērni šādās situācijās paliek bezpalīdzīgi.
Mūsdienās viedtālruņi arī sniedz iespēju bērniem parādīt savu radošumu. Tas, ko daži pieaugušie sauc par “nieku padarīšanu”, patiesībā nemaz nav nieki. Tajā pašā sociālajā tīklā pusaudži var augšupielādēt videoklipus ar savām dziesmām vai zīmējumu fotoattēlus un saņemt vērtējumus no tiem cilvēkiem, kuru viedoklis viņiem ir svarīgs.
Novērtējumi, savukārt, palīdz viņiem attīstīties vienā vai otrā virzienā un, ja tas izdodas, veido pozitīvu pašnovērtējumu, kas ir ļoti svarīgi turpmākai pieauguša cilvēka dzīvei.
Pretstatā iepriekšējam plusam, kā mīnusu, kas saistīti ar mobilā telefona esamību bērnam skolā, var atzīmēt bērna socializācijas līmeņa pazemināšanos. Daži bērni burtiski iestrēgst virtuālajā pasaulē un nemēģina nodibināt komunikāciju ar vienaudžiem dzīvajā.
Un tomēr nevar tieši atbildēt uz jautājumu, vai tādas pārmaiņas skolniekiem dos kādu labumu. Apšaubāmi, vai aizliegums izmantot mobilos telefonus skolā, bērniem palīdzēs apgūt vairāk zināšanu stundās, jo 21. gs. bērni kopš mazotnes uzņem vairāk informācijas, pateicoties piekļuvei digitālām ierīcēm. Bet viedierīču neesamība skolas telpās tiešām var palīdzēt izvairīties no daudzām citām problemātiskām situācijām, kuras tur notiek. Vismaz tad telefonu nenozags, bet bērns ar lielāku ticamību pabeigs skolu ar prasmi sazināties ar cilvēku dzīvajā nevis tikai tīmeklī…
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts