Uztura noteikumi graciozām mājsaimniecēm karantīnas laikā

Advertisement
Advertisement

Karantīna ar piespiedu pašizolāciju līdz nepazīšanai ir mainījusi mūsu dzīvesveidu, taču var ēst pareizi, pat ja mēs uz ilgu laiku esam iestrēguši savās mājās.

 

Un ne tikai var, bet nepieciešams kā vēl nekad. Ilgstoša bezdarbība (kustību trūkums) un depresija, ko parasti uzēdam, draud ar strauju svara pieaugumu, gremošanas problēmām un hronisku slimību saasināšanos.

 

Interesanti izskatās dietoloģes Jūlijas Santo pieeja problēmai. Savā Facebook lapā Jūlija dalījās ar, viņasprāt, optimālu uztura sistēmu karantīnas laikā, nosaucot to par “BEVS” (Barības vielām bagāta, Ekonomiska, Vienkārša, Stabilizējoša).

Raksta turpinājums
UZTURS KARANTĪNAS LAIKĀ

Tātad, pamēģināsim sadalīt sistēmu ”BEVS” pa sastāvdaļām.

1. Barības vielas

Sēžot mājās, mums ir iespēja biežāk ieskatīties ledusskapī un kustēties mazāk. Tam ir uzlikta steidzama nepieciešamība stiprināt imūnsistēmu.

Tas nozīmē uztura svarīgumu, kas nodrošinātu maksimāli daudz barības vielu ar minimālu kaloriju daudzumu. Tāpēc - “B” – barības vielām bagāts uzturs.
2. Ekonomiskums

Tagad daudziem ir problēmas ar darbu, bet maks nav bezizmēra. Tāpēc ir svarīgi, lai maksimālais ieguvums būtu apvienots ne tikai ar minimālu kaloriju daudzumu, bet arī ar minimālām naudas izmaksām.

3. Vienkāršība

Šķiet, ka tagad ir palielinājies brīvais laiks un ir iespēja to veltīt vissarežģītāko recepšu izpētei. Bet izolēta cilvēka emocionālais stāvoklis ir ļoti neaizsargāts.

Tagad ir maz garīgo spēku, fizisko iespēju ir vēl mazāk, tāpēc visiem ēdieniem jābūt vienkāršiem un pēc iespējas vieglāk pagatavojamiem.

4. Stabilitāte

Prognožu nenoteiktība, piespiedu ierobežojumi... Tas viss biedē, kaitina un sadusmo. Tāpēc vēlamies stabilitāti vismaz kādā lietā.
Uzturs saskaņā ar sistēmu dod mums stabilitāti, stabilu ķermeņa psiholoģiskā, fiziskā stāvokļa un bioķīmijas līdzsvaru.

UZTURA PLĀNS

Kā sākt ēst pareizi? Mēs centīsimies savai ēdienkartei atlasīt produktus, kas lielākā vai mazākā mērā atbilst, bet atbilst visiem iepriekšminētajiem BEVS sistēmas kritērijiem.

1. Subprodukti

Daudzi cilvēki gaļas blakusproduktus uzskata par sekundāru pārtiku un daži pat ir pārliecināti, ka tie ir kaitīgi. Bet zemu kaloriju daudzums kopā ar bagātīgu, viegli sagremojamo olbaltumvielu saturu padara tos neaizvietojamus diētiskajā un terapeitiskajā uzturā.

Aknas, sirdis, nieres, kuņģīši - tas viss ir īsti pārtikas produkti, ņemot vērā piesātinājuma pakāpi ar minerālvielām un vitamīniem. Un mūsu apstākļos vēl arī pieejams olbaltumvielu avots, kas var kļūt par sabalansēta uztura pamatu. Mēs pērkam, liekam saldētavā, gatavojam!
2. Vienkāršas zupas

Bez zupas cilvēks nevar dzīvot. Vienkāršās dārzeņu zupas buljonā lieliski atbilst visiem punktiem mūsu sarakstā.

Piemēram, skābu kāpostu zupa, kuru iemīļojuši Eduarda Limonova varoņi: “1. Maksā ļoti lēti, kastrolis izmaksā divus vai trīs dolārus un tā pietiek divām dienām! 2. Nesaskābst ārpus ledusskapja, pat ārkārtīgā karstumā. 3. Gatavojas ātri - tikai pusotru stundu. 4. Jūs varat un vajadzētu ēst to aukstu. 5. Vasarai nav labāka ēdiena, jo tas ir skābs.”

Atcerēsimies arī Gļeba Žeglova frāzi no kulta filmas “Tikšanās vietu nevar mainīt”: “Eh, tagad karstu zupiņu un ar iekšiņām!” Mēs zinām, kā pagatavot to pašu leģendāro zupu, pārsteidzoši gardas guziņas ar sēnēm un diētiskus kuņģīšus skābā krējumā.
3. Olas

Man ļoti garšo olas un runas par to iespējamo kaitējumu veselībai mani ļoti skumdināja. Bet, ja ticēt Jūlijai, tad uztura speciālisti nomainījuši dusmas uz žēlsirdību.

Jaunākie pētījumi ir nolieguši olu tiešu saistību ar sirds slimību attīstības risku. Tāpēc ēdiet olas bez bailēm un pārmetumiem, bet cik noderīgas tās ir uzturvielu ziņā, man jums nav jāstāsta!
4. Dārzeņi

“Dārzeņus vajag ēst biežāk,” dzirdējām ne reizi vien. To lietošana, protams, nav panaceja, taču tā tomēr palīdz padarīt ķermeni izturīgāku pret dažādām kaitēm.

Bietes, burkāni, selerijas sakne, saldie kartupeļi, turnepši, topinambūrs, rāceņi - visi šie dārzeņi (izņemot kartupeļus) lieliski atbilst BEVS noteikumiem

Sakņu dārzeņi ir garšīgi zupā, tiek arī cepti uz urrā. Pagaidām siltumnīcas tomātiem un paprikai cenas nav iepriecinošas, ir pienācis laiks atsaukt atmiņā diētiskās un tik pieejamās bietes.
5. Zivis

Diemžēl zivis ne vienmēr atbilst pozīcijām “rentabilitāte” un “vienkāršība”. Mūsu budžeta izvēle ir svaigas (brētliņas), saldētas (plekste, makrele) un sālītas (siļķes) zivis. Konservus nesaprotamā eļļā labākais nepirkt.
6. Saldētas ogas

Dzērvenes, brūklenes, mellenes, avenes – tas ir vitamīnu koncentrāts ar minimālu kaloloriju daudzumu.

Saldētus augļus un ogas var izmantot dažādu jogurtu, konditorejas izstrādājumu un dzērienu pagatavošanai. Bet var iebērt glāzē, virsū ieliet kokosriekstu eļļu - brīnišķīgs deserts ir gatavs!

Visi iepriekš minētie produkti var kalpot par pamatu vienkāršai un veselīgai ēdienkartei. Princips ir - 2/3 šķīvja dārzeņu, 1/3 - zivis, gaļas subprodukti vai olas. Piemēram, olu kultenis ar dārzeņiem un subproduktiem. Nu un zupas arī, bez tām nekur.

Jūlija Sinto iesaka no uztura karantīnas laikā izslēgt piena produktus (visiem, kas vecākiem par 7 gadiem), putraimus (ieskaitot griķus), saldumus, desas, alkoholu un visus rafinētus rūpniecības produktus.
Tātad, mēs atbrīvosimies no pārēšanās, pastāvīgiem gājieniem pie ledusskapja, stabilizējam cukura līmeni un varam uzlabot savu veselību pat tad, ja atrodamies piespiedu izolācijā. Šī sistēma, protams, nepretendē uz jebkāda veida ekskluzivitāti, bet, manuprāt, ikviens tajā var atrast racionālu kodolu, ja vēlas.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024