Uzmanīgi, folija! Alumīnija folija var būt ārkārtīgi bīstama, ja …

Advertisement
Advertisement

Gandrīz katrā virtuvē var atrast alumīnija folijas rullīti. Atjautīgās saimnieces atradušas folijai desmitiem pielietošanas veidus sadzīvē: no pārtikas gatavošanas un uzglabāšanas līdz šķēru asināšanai un pat slimību ārstēšanai.

Raksta turpinājums
Apgalvo, ka, ja folijā gatavot ēdienu, tad tas sanāks ļoti sulīgs, mīksts un maigs, turklāt produkti saglabās visas savas lietderīgās īpašības. Pie noderīgajām īpašībām apstāsimies detalizētāk.
Vai var gatavot folijā

Folija – tā ir plāna metāliska loksne, kas satur no 92 - 99% tīra alumīnija. VVAO dokumentos alumīnijs iedalīts to vielu kategorijā, kuras nav bīstamas.

Tas nav kancerogēns kā dzīvsudrabs, kadmijs un svins, tomēr spēj uzkrāties organismā, izraisot daudzas slimības. Strīdi par alumīnija nekaitīgumu turpinās desmitiem gadu garumā, bet nesenie pētījumi liek zinātniekiem celt trauksmi.
Noskaidrots, pat neliels alumīnija daudzums spēj pārvarēt hematoencefalītisko barjeru un uzkrāties smadzeņu, kaulu un iekšējo orgānu audos, kas kļūst par iemeslu daudzu slimību attīstībai.

Šī iemesla dēļ visbiežāk rodas onkoloģiskās slimības. Lielākai daļai sievietēm ar ļaundabīgo krūšu audzēju atrod šī metāla nogulsnējumus limfmezglos piena dziedzeru tuvumā.
Secināts, ka alumīnijs negatīvi ietekmē vielmaiņu, nervu sistēmas darbību, ietekmē šūnu dalīšanos un vairošanos. Dažos pētījumos alumīniju saista ar smadzeņu bojājumiem, kuri raksturīgi Alcheimera slimībai (slimnieku matos vērojams paaugstināts alumīnija saturs).
Kādreiz alumīnija traukus ražoja lielos daudzumos, jo to pašizmaksa rūpnieciskā mērogā bija neliela. Pēc tam, kad zinātnieki pierādīja alumīnija negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu, daudzās valstīs atteicās no tādu trauku ražošanas. Taču NVS valstīs ir uzņēmumi, kuri ražo alumīnija traukus tāpat kā iepriekš.
Speciālisti, kuri nodarbojas ar trauku testēšanu un sertifikāciju, tajā skaitā arī alumīnija, iesaka to izmantot tikai ūdens sildīšanai – visas pārējās vielas augstā temperatūrā provocē aktīvu reakciju alumīnija traukos. Ne velti alumīnija traukus aizliegts izmantot Krievijas bērnu iestādēs.

Alumīnija trauku izmantošanas problēma daļēji tiek atrisināta ar īpašu apstrādi. Ražotāji alumīniju apstrādā tādā veidā, lai, kontaktējoties ar ēdienu, tas neizraisītu ķīmiskas reakcijas ar to. Tādā nolūkā visiem galda piederumiem, sākot ar karotēm un beidzot ar pannām, uzpūš pārklājumu, kas neļauj oksidēties.

Ar ēdiena gatavošanu alumīnija folijā, rodas pavisam cits stāsts. Alumīnija folija ir vienreiz lietojama un mēs nevaram uz tās radīt inertu slāni pirms lietošanas. Ēdiens, kas pagatavots alumīnija folijā, var saturēt alumīniju sešas reizes vairāk par pieļaujamo drošas dienas devu, ko noteikusi Vispasaules veselības aizsardzības organizācija.
Īpaši spēcīgi folijas kaitīgums izpaužas saskarē ar karstu ēdienu, šajā gadījumā cepšanai labāk izmantot pregamenta papīru. Protams, tas nav tik ērti, bet krietni drošāk. Ja tu nevari atteikties no folijas, iepriekš produktus ietin pergamentā.
Protams, nav iespējams alumīniju pilnībā atdalīt no sava uztura, bet tavos spēkos ir iespējams samazināt alumīnija nokļūšanu organismā līdz minimumam. Tāpēc būtu jāievēro daži noteikumi:

1. Nepērc un nelieto rūpnieciski ražotu produkciju alumīnija tarā vai iepakojumā (konservus, pusfabrikātus un gatavus ēdienus alumīnija konteineros, piena un citus produktus iepakojumā ar alumīnija folijas slāni iekšpusē.).
2. Nelieto alumīnija traukus un citus virtuves piederumus no alumīnija.
3. Un pats galvenais – negatavo folijā un neizmanto alumīnija foliju produktu glabāšanai.

Оbligāti padalies ar draugiem un tuviniekiem ar šo informāciju!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024