-
- 3241 x
-
https://torno.lv/RKh1AhS
Neredzamie monstri gaida savu stundu, slēpjoties zem spilveniem un gultas iekšienē… Līdzinās šausmu filmu scenārijam? It nemaz, tā ir skarbā realitāte, ar kuru mēs saskaramies katru reizi, kad pārkāpjam savas mājas slieksni. Runa ir par putekļu ērcēm saprofītiem, miljardiem dzīvojošas pat labiekārtotās un tīrās mājās.
Raksta turpinājums
Putekļu ērces
Tātad, kas ir šīs putekļu ērces? Tās ir mikroskopiski posmkāji no zirnekļveidīgo dzimtes, kuri barojas ar mūsu ādas atmirušajām daļiņām. Tās ir 0,1 – 0,5 mikronus lielas un tās nevar ieraudzīt ar neapbruņotu aci.
Putekļu ērces dzīvo kolonijās no 10 līdz 10 000 kukaiņu vienā gramā putekļu. Katrs īpatnis dzīvo vidēji 4 mēnešus, pa šo laiku ērces saprofīta mātīte izdēj ap 300 olām. Ja paņemt tikai dažus gramus parasto putekļu, tad tajos, visdrīzāk, būs vairāki tūkstoši ērču. Ko gan runāt par tavu matraci, kurā ir radīti ideāli apstākļi saprofītu dzīvei.
Neskatoties uz to, ka mājas putekļu ērcīte nespēj cilvēkiem kost vai pārnēsāt infekcijas, tā ir bīstama cilvēka veselībai. Interesanti, ka mūsu veselību bojā nevis paši kukaiņi, bet to izkārnījumi. Putekļu ērču ekskrementi ir ļoti toksiski, tie spēj izraisīt spēcīgu alerģiju (īpaši cilvēkiem ar noslieci uz respiratorām slimībām).
Saskaņā ar pētījumiem, putekļu ērču alerģija ir 80% pacientiem ar bronhiālo astmu. Turklāt, ap 25% lielo pilsētu iedzīvotāju cieš no alerģijas, kuras iemesls vai veicinošs faktors ir šie radījumi.
Kā zināt, ka mājās iemitinājušās ērces saprofīti?
Vispirms jāpievērš uzmanība pirmajām alerģijas pazīmēm. Pie tām attiecās:
1. Iesnas visu gadu.
2. Bieža šķaudīšana.
3. Klepus.
4. Apgrūtināta elpošana.
5. Acu asarošana.
6. Tūska.
Ja šie simptomi ir pastāvīgi un traucē tevi bez redzama iemesla (īpaši no rītiem), ir pienācis laiks cīnīties ar neredzamajiem monstriem no matrača. Pilnībā atbrīvoties no putekļu ērcēm praktiski nav iespējams, bet samazināt to koncentrāciju līdz drošiem apmēriem ir pilnīgi reāli.
Lai samazinātu ērču koncentrāciju dzīvoklī, nepieciešams regulāri mazgāt grīdas, slaucīt putekļus, tīrīt ar putekļsūcēju paklājus un matračus, neuzkarsēt gaisu guļamistabā, pazemināt mitrumu mājās un jonizēt gaisu. Īpaša uzmanība jāpievērš matrača attīrīšanai.
Kā veikt matrača attīrīšanu no putekļu ērcēm
Теv vajadzēs
• 2 glāzes etiķa
• dzeramā soda
• mīksta birste
• putekļsūcējs
Izmantošana
1. Ielej etiķi pudelē ar smidzinātāju. Izsmidzini to uz matrača virsmas un uzmanīgi ieberzē ar birsti. Galvenā sastāvdaļa, kas padara etiķi par dezinfekcijas līdzekli – tā ir etiķskābe. Tā neitralizē alergēnus, kurus izstrādā putekļu ērces, kā arī palīdz iznīcināt salmonellas un zarnu nūjiņas baktērijas.
2. Kolīdz matracis izžūs, veic nākamo soli. Izkaisi dzeramo sodu uz visa matrača virsmas un pagaidi 30 minūtes. Pēc tam visu sodu noņem ar putekļsūcēju. Pulveris ne tikai noņem nepatīkamus aromātus, bet arī, kas ir pats galvenais, iznīcina putekļu ērces.
3. Gatavs! Tavs matracis tika pakļauts sanitārai apstrādei un tagad vairs nerada nekādus draudus veselībai.
Ceram, ka raksts palīdzēja tev gūt vispārēju priekšstatu par putekļu ērču bīstamību un pastāvīga klepus un iesnu iemeslu tev vai taviem tuvajiem. Kurš brīdināts – tas apbruņots. Jo agrāk tu sāksi cīņu ar šiem bīstamajiem mikroorganismiem, jo mazāk ļaunuma tie paspēs tev nodarīt.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts