“Tu esi viss tēvā!” – vairs nav arguments un ģenētika to pierāda. Lūk, vairāki pārsteidzoši…

Advertisement
Advertisement

Kad ģimenē rodas bērns, visi radi tūlīt sāk noteikt, kas viņam ir no tēta, kas no mammas, bet kas no vectēviem un vecmāmiņām. Reizēm visi šie minējumi ir pilnīgi racionāli, bet reizēm pamatos pārkāpj visus ģenētikas likumus. Ir laiks apgaismot visus šos faktus un beidzot ar šo visu tikt skaidrībā.

Raksta turpinājums
Mēs padalīsimies ar tevi ar dažiem pārsteidzošiem un patiesiem faktiem no ģenētikas pasaules.

Ģenētiskās īpatnības

Sākumā noskaidrosim, kādā krāsā būs bērnam acis atkarībā no vecāku acu krāsas. To noskaidrot droši vien neizdosies, jo to ietekmē ne tikai vecāku acu krāsa, bet arī visu vecvecmāmiņu un vecvectēvu.
Piemēram, eksistē ļoti izplatīts uzskats, ka brūnacainiem vecākiem noteikti piedzims bērni ar brūnām acīm. Taču tas tā nav. Viņiem var piedzimt zilacains bērns, īpaši, ja tuviem radiniekiem ir citas krāsas acis. Ir vairākas likumsakarības, kas noteikti darbojas.

1. Ja vīrietim un sievietei ir zilas acis, tad ar 99% iespējamību viņu bērnam arī būs zilas vai gaiši pelēkas acis. Un tikai 1% tam, ka tās būs zaļas.

2. Ja vienam vecākam ir zilas acis, bet otram zaļas, tad bērnam ir vienāda iespēja uz abām krāsām.

3. Ja abiem vecākiem zaļas acis, tad 75% gadījumu bērnam acis arī būs zaļas, bet 24% - zilas un tikai 1% tam, ka būs brūnas.
4. Brūnu un zilu acu kombinācija dod vienādas iespējas vienai un otrai acu krāsai.

5. Ja vienam vecākam ir brūnas acis, bet otram – zaļas, tad tas ir 50% tam, ka bērnam būs brūnas acis, 37,5% - zaļas un 12,5% - zilas.

6. Brūnacainiem vecākiem 75%gadījumos piedzims brūnacains bērns, 19% - zaļacains un tikai 6% gadījumos – zilacains.
Bet tagad pats interesantākais, visiem taču ir zināmi šie bēdīgi slavenie pārmetumi: “Tu viss esi tēvā!”un citi tādā garā. Tātad noskaidrosim, kā bērnu garīgās spējas tiek noteiktas ar viņa vecākiem. Ģenētika neļaus samelot!

1. Prāts netiek nodots no tēva dēlam. Tikai no mātes.

2. Bet ir viens plus, zemais tēva intelekts arī dēlam netiks.

3. Meita jau mantos pusi no tēva prāta spējām.
4. Dēls manto intelektu no mātes, kura to mantoja no sava tēva.

5. Ja tēvs ir ģēnijs, tad viņa meita būs uz pusi tikpat gudra kā viņš. Bet dēls būs tāds pats ģēnijs.

6. Sievietēm biežāk piemīt augsts intelekta līmenis, bet viņas retāk piedzimst par ģēnijiem.
Protams, tās ir tikai teorijas un pētījumi šajā jomā vēl arvien turpinās. Piemēram, Roberts Lerke apgalvoja, ka ievērojama bērna intelekta daļa ir atkarīga no X hromosomas un, ja sievietēm tās ir divas, viņas biežāk nodod intelektuālās spējas bērniem. Kaut gan šo hipotēzi daudzi ir apstrīdējuši.

Vēl vienu interesantu pētījumu veica Glazgo Medicīnisko pētījumu un sabiedrisko zinātņu nodaļa. Viņi noskaidroja, ka jauniem cilvēkiem IQ līmenis no mātes IQ līmeņa vidēji atšķirās par 15 punktiem.
“Tas ir interesants fenomens, - tiek teikts Skotijas zinātnieku atskaitē. – Mēs esam pieraduši uzskatīt, ka tēva un mātes gēni vienlīdzīgi piedalās jaunas dzīvības radīšanā. Taču izrādās, ka ir vietas, kurās dominē mātes gēni. Tāpat kā ir vietas, kurās pirmo vijoli spēlē vīriešu gēni.
Vīriešiem nevajag par to uztraukties, jo viņu ieguldījums nav mazsvarīgs, īpaši emocionālā ziņā. Un vienmēr vajag atcerēties, ka īpašību kopums, ar kuru esam dzimuši – tas nebūt nav viss. Bērnu vajag arī audzināt un viņā attīstīt šīs īpašības vai ieaudzināt jaunas. Ar acu krāsu nāksies samierināties, bet prāta spējas vienmēr var uzlabot.

Patika raksts? Dalies ar draugiem!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024