Trausli kauli: Kā atpazīt osteoporozi? Ir ļoti svarīgi uzturēt kalciju!

Advertisement
Advertisement

Osteoporoze (tulkojumā no latīņu - porains kauls) - tā ir progresējoša kaulu audu noturības samazināšanās. Visbiežāk tam pakļautas ir tieši sievietes, īpaši menstruāciju beigšanās periodā. Šī problēma - osteoporoze, rada lielāku kaulu lūzuma risku.

 

 

Raksta turpinājums
Pēc Starptautiskās Veselības Organizācijas datiem, pēc biežuma, osteoporoze ieņem ceturto vietu starp slimībām, kas ir iemesls ne tikai invaliditātei, bet arī nāvei. Tāpēc, iesaka pret šo slimību attiekties visai nopietni.
Ja agrāk osteoporozi uzskatīja par neizārstējamu slimību, tad tagad to var izārstēt, protams, ja pieliek tam pūliņus. Kā atklāt osteoporozi pirms lūzuma? Kas tev būtu jādara profilaksei? Par to uzzini tālāk, rakstā!
Kalcijs un fosfors nodrošina kaulu stingrību un kaulu audu blīvums arī ir atkarīgs no kalcija un fosfora daudzuma organismā. Pirmos 25-30 gadus tas palielinās, bet tad sāk lēnām samazināties.

Protams, visiem šie procesi norisinās savādāk, atkarībā no ģenētikas, dzīves apstākļiem, ēšanas, slimībām. Bet eksistē kopējie osteoporozes sākuma simptomi:

1. Noguruma sajūta, kas radusies ne no kā.

2. Sāpēs jostasvietā un mugurkaulā.

3. Kuņģa zarnu trakta slimības, cukura diabēts, alerģijas un citas slimības, kas būtu saistītas ar vielmaiņu vai sāls apmaiņu problēmām.

4. Pāragra nosirmošana.

5. Stājas pasliktināšanās. Ja jūsu ķermenis ir samazinājis augumu par 1 - 1,5 cm, tas ir nopietns iemesls, lai vērstos pie speciālista.

6. Nakts krampji kājās.

7. Nagu šķelšanās un lūšana.

8. Zobu aplikuma palielināšanās un parodontozes attīstīšanās.
Lielākā daļa cilvēku bieži vien nepievērš uzmanību šiem simptomiem, sakot, ka stāvoklis pasliktinās noguruma un vitamīnu trūkuma dēļ. Tikai pēc gadiem sāk parādīties pastiprināti osteoporozes simptomi - sāk sāpēt kauli, deformējas mugurkauls, parādās kupris, paliek grūti sēdēt un celties.

Ja tev ir aizdomas par šo slimību, tev vajadzētu vērsties osteoporozes ārstēšanas centrā. Būs labi, ja tu vismaz vērsīsies vietējā poliklīnikā pie terapeita, - endokrinologa vai reimatologa. Diagnozi nostāda tikai pēc kaulu densitometrijas.
Osteoporozes profilakse - ar pareizu uzturu

Lai pasargātu sevi no osteoporozes parādīšanās, cilvēkam ar ēdienu vajadzētu uzņemt pietiekamu daudzumu kalcija. Pieņemsim, ar piena produktiem mēs uzņemam 600-800 mg kalcija, bet pilnīgai kaulu audu atjaunošanai ir nepieciešams vismaz 1000-1200 mg. Tāpēc speciālisti iesaka uzturam pievienot kalcija preparātus.
Bez kalcija, mums ir vajadzīgs arī D vitamīns. Ēdot olas, sviestu, gaļu u.c produktus, mēs dienā uzņemam apmēram 100 vienības D vitamīna, bet tas ir par maz. Diennaktī vajadzētu apēst 600 - 1000 vienības.

Mums ir nepieciešams optimāls olbaltumvielu daudzums - diennaktī viens grams uz kilogramu jūsu svara. Ēdiet vairāk zaļos dārzeņus un salātus.
Protams, lai nebūtu jāmokās ar ēdiena un produktu izvēli, jūs varat iegādāties preparātus, kas nostiprinās jūsu kaulus, bet, ja tu vēlies uzlabot kaulu veselību dabīgā veidā, tad pievērs uzmanību produktiem, kas palīdzēs cīņā ar osteoporozi:

1. Piens un visi piena produkti

Krējums, kefīrs, paniņas, jogurts, siers (cieto šķirņu sieri satur 1000 mg kalcija uz 100g produkta). Ir pierādīts, ja bērnībā cilvēkam nav trūcis dabīgo piena produktu, tad osteoporoze viņam nedraud. Diemžēl, ir jāsaka, ka mūsdienu bērniem, kuri uzņem nedabīgos piena surogātus, kaulu slimības parādās jau agrā vecumā.
2. Lapu zaļumi un spināti

Jūs zinājāt, ka 100 g spinātu satur 136 g kalcija? Tas ir daudz vairāk, kā pienā! Bet D vitamīnu mēs varam uzņemt ar salātu lapu, rukolu un pētersīļu palīdzību. Zaļumus var pievienot saviem iemīļotajiem ēdieniem, tāpēc nelaidiet garām iespēju uzņemt papildus vitamīnus.
3. Sezama sēklas

Sezama sēklas ir bagātas ar vitamīnu un minerālvielu sastāvu. Šīs sēklas satur A, C un E vitamīnus, kā arī magnija, cinka, dzelzs, fosfora un kalcija minerālvielas.

100 gramos sezama sēklu ir 783 mg kalcija, tā gandrīz ir diennakts deva pieaugušam cilvēkam. Sezama sēklas var pievienot gataviem ēdieniem vai salātiem.
4. Sojas produkti

Soja ir bagāts olbaltumvielu avots. Tikai 100 g šī produkta satur vismaz 70% proteīna dienas devas. Soja ir arī vērtīgu vitamīnu un minerālvielu avots, šajā produktā ir - magnijs, kālijs, dzelzs un kalcijs.

Lielbritānijā, Halla universitātes speciālisti veica jaunu pētījumu, kas pierāda, ka uzturs ar augstu sojas olbaltumvielu un izoflavonu saturu, sievietēm, kurām ir sākusies menopauze, brīdina par osteoporozes attīstību.
5. Lasis

Sarkanā zivs satur lielu daudzumu veselīgo omega - 3 skābju. Zinājāt, ka tikai 80 g laša satur vairāk, kā D vitamīna dienas normu? Lietojot šo zivi uzturā, tas pasargās jūs ne tikai no sirds un smadzeņu slimībām, bet arī kaulus no osteoporozes.
6. Ananāsi

Viens no nepieciešamajiem augšanas un kaulu veselības uzturēšanas elementiem ir - mangāns! Tas ir ļoti noderīgs osteoporozes laikā. 100 g ananāsu, satur 40% mangāna dienas normu.
7. Rieksti

Visi rieksti bez izņēmuma satur lielu daudzumu kalcija, bet visvairāk kalcija var atrast mandelēs. Tikai neaizmirsti, ka riekstiem ir augsts kaloriju saturs, tāpēc tos ēst daudz nevajadzētu.
8. Žāvētas plūmes

Floridas zinātnieki ir paskaidrojuši, ka žāvētas plūmes, ja tās lieto pa 10 gabaliem dienā, palīdzēs izvairīties no osteoporozes attīstīšanās un padarīs kaulus stingrākus.

”Savas karjeras laikā, es esmu izmēģinājis ļoti daudz augļu, vīģes, gan žāvētas zemenes, gan rozīnes, bet nevienus augļus nevar salīdzināt ar plūmēm.”, - saka Floridas universitātes profesors Bahrams Ardžmandi.

9. Citrusaugļi

Regulāra apelsīnu vai greipfrūta sulas dzeršana, palīdzēs izvairīties no osteoporozes. Šo slēdzienu veica Teksasas universitātes zinātnieks.

Divu mēnešus garā pētījuma laikā, zinātnieki ar profesoru Farzadu Deihimu pamanīja, ka apelsīnu un greipfrūtu sula ne tikai apstādina kaulu blīvuma samazināšanās procesu, bet arī stimulē kaulu nostiprināšanās procesu.
Kādus produktus vajadzētu izslēgt no uztura osteoporozes laikā?

Ne visi produkti ir veselīgi šīs slimības laikā. Daži var būt nopietni nevēlami ārstēšanai, jo tie var traucēt kalcija iedarbībai.

1. Kafija, stipra tēja un sāls lielos daudzumos - izvada kalciju ar urīnu.

2. Alkoholiskie dzērieni - traucē iesūkties kalcijam tievajā zarnā.

3. Gāzētie dzērieni - sajauc skābju - sārmu balansu. Tas savukārt traucē kalcija iedarbībai.

4. Daudz vitamīnu. Varbūt tas izklausās dīvaini, bet pārlieku lielā vitamīnu lietošana (īpaši A vitamīns) izvada kalciju.
Zinātnieki uzskata, ka menopauzes laikā ir vēlams samazināt sāļo produktu lietošanu, jo tie provocē kalcija izvadīšanu, kas negatīvi iespaido kaulu stāvokli. No uztura vajadzētu izslēgt desu, šķiņķi, fastfood, pusfabrikātus.

Iesaka arī samazināt tauku lietošanu, jo tie negatīvi iespaido kalcija iedarbību. Sekojiet līdz, lai liellopu tauki un majonēze jūsu uzturā būtu minimāli.

Veselīgs dzīvesveids kā profilakse osteoporozei

Daudzi mūsdienu cilvēki caurām dienām sēž pie darba galda, aizmirstot par fizisko aktivitāti un pastaigām svaigā gaisā. Kaut gan pastaigas ir nepieciešamas kaulu sistēmai. Fiziskā slodze nostiprina kaulus un padara tos stingrākus.

Tāpēc centies vairāk kustēties. Ej ar kājām uz darbu, tā vietā, lai sēdētu pie televizora vai datora, dodies uz parku. Nodarbojies ar aerobiku, fitnesu, peldēšanu un citiem sporta veidiem.

Vairāk staigā svaigā gaisā, īpaši saulainās dienās. Ultravioletie stari nodrošinās jūsu organismu ar D vitamīna pieplūdumu. Ja trūks D vitamīns, tad kalcijs neiedarbosies un tas novedīs pie osteoporozes.

Ja tev šis raksts palīdzēja uzzināt ko jaunu, obligāti padalies ar to sociālajos tīklos, lai arī tavi draugi gūst jaunas zināšanas.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024