-
- 23850 x
-
https://torno.lv/RgNemiM
Laimīgajiem māju īpašniekiem ir lieliska iespēja izveidot greznu dārzu pie mājas, kas būs brīnišķīga vieta, kur atpūsties siltā vasaras vakarā.
Bieži rodas jautājums: kādus `zaļos draugus` izvēlēties? Galu galā, katram augam vajadzīgi noteikti audzēšanas apstākļi, un gribas, lai tas būtu noderīgs, un arī dārza izskats priecētu acis.
Raksta turpinājums
Ne visus kokus var stādīt pie mājas. Daži var būt alerģijas avots vai var sabojāt māju. Un ar daudziem ir saistīti dažādi ticējumi un aizspriedumi.
Koki pie mājas
Saskaņā ar tautas ticējumiem, koki ir veselības, auglības un labklājības simbols. Tiek uzskatīts, ka zem katra koka vainaga izveidojas īpaša aura un ka īpašnieku liktenis tiek veidots atkarībā no koka auras. Dažādi koki var dot dažādas svētības - lasiet mūsu rakstu un izvēlieties savu koku!
1.Ķirsis
Ļoti noderīgs koks cilvēkam. Pavasarī tas zied ar skaistiem baltiem ziediem, un vasaras beigās tas priecē ar garšīgiem augļiem. Tajā pašā laikā ķirsis nav prasīgs, tam nav nepieciešama īpaša aprūpe.
Daudzās valstīs ķirši tiek uzskatīti par veiksmes koku. Saskaņā ar tautas ticējumiem, tie atnes labklājību mājā, un ugunskurs zem ziedoša ķirša tikai palielinās bagātību, tāpēc labāk to iestādīt tuvu vietai, kur plānots kaut ko gatavot uz uguns. Stādot ķiršus, ir svarīgi atcerēties, ka tie dod priekšroku mitrai un mēslotai augsnei.
2. Bērzs
Daudzu tautu mīļākais koks, kas iemieso dvēseli, neparastas laipnības koks. Bērzi sauc arī par dzīvības koku un kopš neatminamiem laikiem tas ir saistīts ar auglību.
Tika uzskatīts, ka šis koks ir ļoti kaprīzs un palīdz tikai tiem, kuri tam patīk. Tas var aizsargāt pret ļaunajiem gariem, dot enerģiju slimiem cilvēkiem, bet nav ieteicams to iestādīt tuvu pie mājas.
Vislabāk ir stādīt bērzu pie žoga vai pie vārtiem (senči uzskatīja, ka tas novērš ļaunu aci) un atrast tam mitru vietu, jo šis koks mīl ūdeni. Tad tas pasargās māju no ļaunuma, palīdzēs tikt galā ar depresiju un pasargās sapņus no murgiem.
Šīs koks ļoti mīl saules starus un priecē ar ievērojamu augšanas ātrumu. Bērzs viegli panes salu, bet tam ļoti nepatīk pārstādīšana. Lai koks pēc iespējas labāk iejustos jaunajā vietā, jāizvēlas stādi, kuru vecums nepārsniedz 5-7 gadus.
Gandrīz visas bērza daļas lieto tautas zāļu receptēs (pumpurus, bērza sulu, mizu, jaunās lapas). Bērzu ziedputekšņi ir spēcīgs alergēns, kas izraisa daudz nepatikšanas cilvēkiem ar alerģiskām slimībām.
3. Ābele
Kopš seniem laikiem pie jaunas meitenes guļamistabas logiem stādīja ābeli. Ir ticējums, ka koks nodrošina skaistumu, šarmu un laimi ģimenes dzīvē. Daudzi ticējumi vieno ābeli ar mūžīgo jaunību un ilgmūžību.
Ābele ne tikai dod garšīgus augļus, bet arī labprāt dalās ar savu pozitīvo enerģiju. Saka, jo vecāks koks, jo vairāk burvju spēka tam piemīt.
4. Liepa
To uzskata par vienu no ēncietīgākajiem kokiem, sacensties ar kuru var tikai egle, lapegle un ozols. Lieliski jūtās augsnē ar labu drenāžu.
Šim kokam ir viena izcila īpašība - to var veidot, griezt un liekt jebkurā vecumā, tas ļauj viegli iegūt ne tikai dzīvžogus, bet arī arkas, bumbiņas, zaļās mēbeles, piramīdas.
Liepa dzīvo ļoti ilgu laiku: vidēji 300-400 gadus. Visā savas dzīves laikā viņa ne tikai priecē acis ar savu neparastu skaistumu, bet arī kalpo par zāļu avotu, kas jau sen tiek izmantots tautas medicīnā.
Preparāti, kas gatavoti no liepu ziediem, uzlabo urinēšanu, svīšanu, kuņģa sulas sekrēciju, palielina gremošanas dziedzeru sekrēciju un atvieglo žults izplūdi. Tās darbojas kā pretiekaisuma un nomierinoši līdzekļi.
5. Kļava
Slāvu tradīcijās kļava vienmēr bijusi neparasts koks. Mūsu senči bija pārliecināti, ka patiesībā tas ir cilvēks, kuru par koku pārvērtuši kādi ļaunie spēki. Tāpēc kļavu koksni nekad neizmantoja kā malku un zārku ražošanai, un lapās tika saskatītas atvērtas cilvēka delnas.
Tiek uzskatīts, ka kļava samazina negatīvo enerģiju, kā rezultātā ģimenē samazinās strīdu skaitu. Šis koks dod mājai ilgmūžību, mīlestību un labklājību. Tie, kuriem pie mājas aug kļava, vienmēr būs mierīgi un pārliecināti.
6. Kastanis
Šis koks piesaista ar interesantiem ziediem un lapām, un kastaņus, kas slēpjas zem adatainas čaulas, izmanto medicīniskiem nolūkiem. Kastaņi ir savtīgs bio-vampīrs.
Kastaņa atņem cilvēka enerģiju, nedodot viņam neko pretī, tādēļ nestādiet to tuvu mājām. No otras puses, saziņa ar kastaņu palīdz uzlabot noskaņojumu, izmest visas bēdas.
Svarīgs noteikums - neaudzē koku no kastaņa augļiem. Senči apgalvoja, ka šādā veidā izaugušais koks var uzlaist savam stādītājam dažādas slimības.
Tas notiks, tiklīdz kastanis būs pāraudzis savu stādītāju. Labāk neriskēt un audzēt šo koku no stāda.
7. Pīlādzis
Tiek uzskatīts par auglības, attīstības un labklājības simbolu. Pateicoties spilgtajiem augļiem un tumšajām lapām, tas nezaudē savu dekoratīvo efektu pat ziemas sezonā.
Pīlādzim nav vajadzīgi īpaši augsnes apstākļi, bet augsne nedrīkst būt pārāk mitra. Ideālā gadījumā vislabāk ir stādīt nelielā ēnā vai saulainā vietā.
Šis koks ir labi harmonē ar egļu, priežu un lapkoku sugām, jo īpaši ar liepām un balto vītolu. Augu stāda septembrī-oktobrī vai agrā pavasarī.
8. Vītols
Iestādīt vītolu reti kurš izvēlas, jo tie var noēnot lielu platību. Tāpēc eksperti iesaka stādīt dekoratīvos vītolus.
Starp vītolu dekoratīvajām formām ir daudz tādu, kas ir piemēroti pat nelielam dārzam. Piemēram, pūpolvītols, baltais vītols, zeltzaru vītols.
No vītoliem var ražot daudzas pītas lietas - mēbeles, grozus, dekoratīvos elementus. Vītoli priecēs trušu un kazu īpašniekus. Ziemas sezonā koku lapas ir laba piedeva šo dzīvnieciņu barībai. Lielākais trūkums: tīklērce ļoti iekāro vītolus.
Tās dēļ var ciest tuvumā esoši augļu koki. Strauji augošie vītoli var novest pie necaurejamu biezokņu parādīšanās.
Neiesaka stādīt vītolu tuvu mājai. Tiek uzskatīts, ka vītols var nest nelaimi. Tas nav tikai nolaisto zaru dēļ, bet ticējumi vēsta, ka tie, kas tos stāda, ļoti raudās.
9. Lapegle
Tai piemīt visas skujkoku pazīmes, bet koks uz ziemu nomet skujas, un pavasarī tas pārklājas ar jauniem zaļumiem. Tāpēc arī tāds vārds - ”lapegle”.
Lapegle ir ierakstīta Ginesa rekordu grāmatā kā sala izturīgākais koks. Lapegle var izturēt temperatūru līdz -65 grādiem. Tajā pašā laikā šis koks mīl siltumu, vieglu un bagātu augsni. Kā gaismīlis tas ieņem pirmo vietu un nepieļauj pat mazāko ēnojumu.
Dabā koku augstums sasniedz 50 m, bet stumbra diametrs - 1 m. Tajā pašā laikā ir arī desmitiem dekoratīvo formu, ieskaitot pundurformas, kas rotā dārzu, neaizņemot daudz vietas.
Lapeglei ir spēcīgs nomierinošs spēks. Šo koku ieteicams stādīt cilvēkiem, kurus pastāvīgi māc bailes, šaubas un trauksme. Tas palīdz pārvarēt smagas nervu problēmas, pārvarēt depresiju un optimistiski skatīties uz dzīvi.
Koku stādīšana no seniem laikiem tika uzskatīta par vienu no svarīgākajiem cilvēka uzdevumiem dzīves laikā. Tagad jūs zināt, kādus kokus ieteicams stādīt pie mājas – un varat sākt strādāt. Veiksmi!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts