Tauku draudīgie pretinieki: produkti, kas nepieļaus tromba veidošanos

Advertisement
Advertisement

Droši vien katrs cilvēks dzirdējis par trombiem un trombozēm, bet ne visi var iedomāties, cik tie var būt bīstami. Tieši trombs ir atbildīgs par tādu nāvīgu slimību attīstīšanos kā miokarda infarkts un išēmiskais insults.


Kādreiz kardiologi visās bēdās vainoja holesterīnu. Uzskatīja, ka infarktus izraisa sirds ritma traucējumi, kuri notiek saistībā ar artēriju sašaurināšanos holesterīna plāksnīšu uzkrāšanās rezultātā.

 
Raksta turpinājums
Taču pēdējie zinātniskie dati ļauj pieļaut, ka cilvēku nogalina ne jau holesterīns. Viņu var nogalināt trombs, kurš veidojas uz holesterīna plāksnītes artērijās.

Tromba veidošanās

Trombu veidošanās asinīs, droši vien, vienīgais nopietnais faktors, kas nosaka, vai tev būs infarkts, insults vai asinsvada bojājums. Briesmu pakāpi nosaka trombotiskie faktori: asins viskozitāte, plūstamība un lipīgums, tieksme veidot asins recekļus un to palielināšanās.
Visus šos faktorus lielā mērā nosaka uzturs. Viens no tiem ir tas, cik daudz trombocītu (mazākie asins ķermenīši) mēdz uzkrāties, veidojot asins recekļus un pielīpot pie asinsvadu sienām.

Vēl viens faktors ir asins fibrinogēns, proteīns, kas ir izejviela asins recekļiem. Augsts fibrinogēna saturs asinsplūsmā ir vissvarīgākā sirds slimību un insultu pazīme.

Svarīga loma ir fibrinolītiskajai sistēmai, kas iznīcina un izšķīdina nevajadzīgus un bīstamus trombus. Tas, cik aktīva ir šī sistēma, kā arī fibrinogēna līmenis ir svarīgi sirds slimību noteicošie faktori, tā uzskata kardiologs no Hārvārdas Dr. Viktors Gurevičs.
Eksperimenti apstiprina, ka uztura galvenā ietekme uz sirds slimību attīstību galvenokārt ir saistīta ar trombotiskajiem faktoriem nevis ar holesterīna līmeni asinīs. Un ieguvumi, lietojot produktus, kas ietekmē šos faktorus, ir diezgan nozīmīgi.

Tomēr daudzi produkti ietekmē gan vienu, gan uz otru (piemēram, sīpoli un ķiploki), tā ka tu saņemsi divkāršu labumu no to lietošanas.
Uztura ietekme uz trombu veidošanās procesu

Ārsti vienmēr brīdina pacientus nelietot aspirīnu pirms operācijas. Viņi baidās no ”asins atšķaidīšanas”, no to recēšanas pasliktināšanās. Asinīm ātri jāsarec, lai aizvērtu ar skalpeli radīto brūci.

Bet vai ķirurgs kādreiz tev teica pirms operācijas neēst ķīniešu ēdienus? Vai arī izvairīties no lielām ingvera, ķiploku, melno sēņu un taukaino zivju, piemēram, laša un sardīņu devām?
Fakts ir tāds, ka visi šie produkti - arī antikoagulanti, kas var ievērojami samazināt asins recēšanas spēju, tiem ir tāds pats bioloģiskais mehānisms kā aspirīnam.

Šādi produkti bloķē vielas, ko sauc par tromboksānu, darbību, kas palielina plāksnīšveida asins šūnu spēju integrēties vienā veselā, veidojot trombu un aizsedzot ar sevi bojāto asinsvada sienu.

Treknie ēdieni, piemēram, siers un steiks, padara asinis biezākas, jo to dēļ trombocīti kļūst lipīgāki un vieglāk saplūst asins recekļos.
Turklāt daži pārtikas produkti palielina vai samazina fibrinogēna līmeni, kam ir svarīga loma trombu veidošanā, kā arī paātrina vai palēnina trombu izšķīdināšanas procesus.

Ir arī tādi produkti, kas ietekmē asiņu viskozitāti un plūstamību, veicinot vai novēršot asins recekļu veidošanos, izraisot asinsvadu aizsprostošanos sirdī, smadzenēs, kājās un plaušās.

Neapšaubāmi, regulāri lietojot produktus no mūsu saraksta, var spēcīgi farmakoloģiski ietekmēt trombu veidošanās procesu un tādējādi izglābt no sirds un asinsvadu katastrofas.
Produkti, kas novērš trombu veidošanos

1. Ķiploki

Eriks Bloks, Olbijas Ņujorkas Universitātes ķīmijas profesors, ir izdalījis no ķiplokiem ahoenu, kam ir tāds pats antikoagulanta efekts kā aspirīnam vai pat pārspēj to.

Ahoens ieguva savu nosaukumu no spāņu ajo - ”ķiploki”, šī sēru saturošā viela veidojas dažas minūtes pēc svaigu ķiploku sasmalcināšanas vai saspiešanas.

Ahoens ir iesaistīts holesterīna līmeņa pazemināšanā un trombu veidošanās novēršanā. Šeit ir daži triki, kas palīdzēs iegūt no ķiplokiem vairāk ahoena.

Nesmalcini ķiplokus, bet to izspied. Tas atbrīvo fermentus un alicīnus, kas pārvēršas par ahoenu. Viegli apcep ķiplokus. Apstrāde augstā temperatūrā arī palīdz. Gatavo ķiplokus kopā ar tomātiem vai pievieno to citai skābai pārtikai. Pat neliels skābes daudzums veicina ahoena izdalīšanos.

Turklāt, samaisot izspiestu ķiploku ar fetas sieru un olīveļļu (tas ir zināms grieķu līdzeklis pret sirds slimībām), izdalās daudz ahoena.
2. Sīpoli

Sīpoliem patiešām ir pārsteidzošas spējas pretoties taukainu pārtikas produktu trombu veidojošam efektam. Pētnieki no medicīnas koledžas Laknavā (Indija) veica šādu eksperimentu: vispirms dalībniekiem tika dotas ļoti treknas pusdienas ar sviestu un saldo krējumu un noteica, ka ķermeņa spēja šķīdināt trombus viņos strauji samazinājās.

Tad viņiem tika dota tādas pašas pusdienas, šoreiz to papildinot ar 60 g sīpolu - neapstrādātiem, vārītiem vai ceptiem. Pēc divām un četrām stundām asins analīzes parādīja, ka sīpoli pilnībā bloķē taukainās pārtikas kaitīgo iedarbību. Tam bija pietiekami mazāk par pus krūzes sīpolu.

Kas gan sīpolos novērš asins recekļu veidošanos? Iespējams, spēcīgais antioksidants kvercetīns. Tas palīdz bloķēt trombu veidošanos un apturēt procesus, kas izraisa artēriju aizsprostošanos.
Visvairāk kvercetīna ir atrodams sarkanos un dzeltenos sīpolos. Baltajā tā ir mazāk. Daudz kvercetīna ir sarkanvīnā, brokoļos un tējā.

Secinājums: ēdot treknu pārtiku, neaizmirstiet par sīpolu. Sīpola gabaliņš hamburgerā, omletē vai picā var neitralizēt šo taukaino ēdienu trombus veidojošās īpašības.
3. Zivis

Tā kā 80% insultu cēlonis ir asins trombi, trekna zivis palīdzēs tos novērst, jo tas darbojas kā vājš antikoagulants, kas palēnina asins recekļu veidošanos.

Austrālijas Cilvēka uztura pētījumu centra vadītājs Pols Nestels ar kolēģiem atklāja, ka dienā apēdot aptuveni 150 gramus laša vai sardīņu, vidēji par 16% samazinās bīstamā fibrinogēna līmenis un palielinās asins plūsmas laiks par 11%.

Līdzīgus rezultātus ieguvuši Hārvardas pētnieki. Viņi pieļāva, ka 195 gramus tunča konservu apēšana var atšķaidīt asinis ne mazāk efektīvi kā aspirīns.

Kad tu ēd treknas zivis, tavi trombocīti izdala daudz mazāk tromboksāna, kas tiem dod komandu sapulcēties. Tā saka pētniece no lauksaimniecības nodaļas filozofijas Dr. Norberta Šene.

Secinājums: antitrombotisko efektu var sasniegt, ēdot apmēram 105 g treknas zivis (skumbrijas, siļķes, laši un sardīnes) vai apmēram 180 g konservēta tunča.
4. Sarkanvīns

Dr. Džons Folts no Viskonsīnas Medicīnas un Madisonas universitātes atklāja, ka divarpus glāzes sarkanvīna lietošana samazina trombocītu lipīgumu, tas ir, to spēju veidot dzīvībai bīstamus asins recekļus par 40% četrdesmit piecu minūšu laikā.

Arī sarkanā vīnogu sula palīdz, bet, lai sasniegtu tādu pašu efektu, tā nepieciešama trīs reizes vairāk. Kā izskaidrojamas sarkanvīna un vīnogu sulas īpašības, kas novērš trombu veidošanos? Zinātnieki no Kornela universitātes ir norādījuši, ka galvenā vīna aktīvā viela šajā gadījumā ir resveratrols, kas atrodas vīnogu mizā.

Katru reizi, kad sēnīšu infekcija nonāk uz vīnogām, ogas aizsargājas, izdalot dabisko pesticīdu resveratrolu tāpat kā cilvēka organisms ražo antivielas cīņai ar infekcijām.

Saskaņā ar Kornela universitātes Lauksaimniecības koledžas profesora Leroja Krisis teikto, ja jūs dzerat sarkano vīnogu sulu vai sarkano vīnu, tad ievadi organismā noteiktu daudzumu resveratrola.

Dr. Krisis atrada augstu šīs vielas koncentrāciju sarkanvīnā, bet ne baltajā. Lūk, kā viņš to izskaidro: sarkanvīna ražošanā saspiestās vīnogas tiek raudzētas kopā ar mizu, bet ražojot baltvīnu, vīnogas tiek presētas un ar resveratrolu bagātā miza tiek izmesta.

Secinājums: regulāra sarkanvīna lietošana mērenā daudzumā ēdienreizēs, acīmredzot, veicina antitrombotiskos procesus un novērš sirds slimības. Tas nozīmē, ka sievietēm vajadzētu dzert glāzi, bet vīriešiem - divas glāzes vīna dienā.
5. Tēja

Tēja patiešām aizsargā artērijas no trombiem. Zinātnieki no Japānas Centrālā Pētniecības institūta Ito atzīmēja, ka viena veida tanīns, kuru dēvē par katehīnu un kas atrodas zaļajā tējā, kavē trombocītu uzkrāšanos ne mazāk aktīvi par aspirīnu.

Turklāt, tēja ar holesterīna ZBL stimulāciju palēnina gludo muskuļaudu šūnu vairošanos uz artēriju sienām. Šī vairošanās veicina arteriālo plāksnīšu parādīšanos.

6. Dārzeņi

Tie, kas ēd daudz augļus un dārzeņus, labāk pārvar trombu problēmu, kā parādīja viens zviedru pētījums, kurā piedalījās 260 vidēji veci pacienti.

Citi pētījumi liecina, ka C vitamīns un šķiedrvielas, kas koncentrēti dārzeņos un augļos, stimulē trombu šķīdināšanas procesu un palīdz palēnināt trombocītu uzkrāšanos.

Turklāt zemākais fibrinogēna līmenis, kas izraisa trombu veidošanos, tiek novērots veģetāriešiem, īpaši tiem, kuri neēd visus dzīvnieku izcelsmes produktus, tostarp olas un piena produktus.

Turklāt veģetāriešiem ir mazāk viskozas asinis nekā gaļas ēdājiem. Zemāka viskozitāte ir saistīta ar zemāku asinsspiedienu. Tātad, šeit ir vēl viens pierādījums tam, ka augļi un dārzeņi novērš sirds slimības.
7. Asie pipari

Sarkanie asie pipari ir lielisks līdzeklis pret trombiem. Pierādījumi par to nākuši no Taizemes, kur cilvēki regulāri ēd sarkanos pākšu piparus kā garšvielas piedevu un uzkodu, kas veicina ēstgribu un piesātina asinis ar vielām no tā vairākas reizes dienā.



Čili pipari satur vitamīnus A un E, kāliju un folijskābi, kas pilnīgi atšķaida asinis. Hematologs Sukons Visudhifāns no Bangkokas uzskata, ka sarkanie pipari attīra asinis no trombiem un tādēļ taizemieši daudz mazāk cieš no artēriju aizsprostošanās.
8. Citas garšvielas

Pasargāt sevi no ļaundabīgiem trombiem, tev palīdzēs arī citas garšvielas. Odenas universitātes profesors Krišna Šrivastava Dānijā pētīja vienpadsmit garšvielu tipus un atklāja, ka septiņi no tiem nomāc trombocītu uzkrāšanos.

Visjaudīgākās izrādījās krustnagliņas, ingvers, ķimenes un kurkuma. ”Krustnagliņas šajā ziņā ir efektīvākas nekā aspirīns,” saka Dr. Šrivastava. Galvenā krustnagliņu aktīvā viela, visticamāk, ir eugenols, kas samazina tromboksāna ražošanu.

Vielas ingvera sastāvā, saskaņā ar Dr. Šrivastava vārdiem, efektīvāk kavē prostaglandīna sintēzi nekā spēcīgs preparāts indometacīns. Ja tu lieto antikoagulantus, tad, pirms pievieno uzturam lielu daudzumu ingvera, kas atšķaida asinis, konsultējies ar ārstu.

9. Ķīnas melnās sēnes

Lai sevi pasargātu no trombu veidošanās, piepildi asinis ar zālēm no Āzijas melnām sēnēm, ko sauc par ”moer” vai ”koka ausi” (austersēnes).

Šīs sēnes ir labi zināmas ķīniešu medicīnā, jo tās pozitīvi ietekmē asinis. Izrādās, ka melnās sēnes (ne jebkuras, bet tieši ķīniešu) satur virkni asinis šķīdinošas sastāvdaļas, tai skaitā adenozīnu, kas atrodas arī ķiplokos un sīpolos.

Šāda daudzu asiņu šķīdinātāju produktu klātbūtne ķīniešu uzturā - ķiploku, sīpolu, melno sēņu un ingvera - var izskaidrot, kāpēc šīs tautas pārstāvjiem tik reti ir koronāro artēriju slimība.
10. Olīveļļa

Olīveļļa papildus visām citām priekšrocībām pat samazina trombocītu lipīgumu, kas, iespējams, izskaidro tās priekšrocības artērijām.

Piemēram, Londonas medicīnas skolas britu pētnieki lūdza brīvprātīgajiem astoņas nedēļas lietot trīs ceturtdaļas ēdamkarotes olīveļļas divas reizes dienā kā papildinājumu normālam uzturam.

Trombocītu spējas uzkrāties viņiem strauji samazinājās. Pētnieki secināja, ka olīveļļa ir noderīga trombocītu stāvoklim, piebilstot, ka tas izskaidro, kāpēc cilvēki Vidusjūras reģionā, kuri patērē daudz olīveļļas, mazāk cieš no sirds slimībām.
Jāatceras, ka ir svarīgi samazināt pārtikas patēriņu, kas bagāta ar K vitamīnu, jo tas, gluži pretēji, veicina asins recēšanu. Starp tiem pirmām kārtām ir aronijas.

K vitamīns ir spinātos, salātos un citos pārtikas zaļumos. Ja tev ir biezas asinis, ņem vērā, ka pārtikas produkti, kas bagāti ar K vitamīnu, padara to vēl biezāku.

Uzturs, kura mērķis ir cīnīties pret trombu veidošanos, iespējams, ir vissvarīgākais diētas līdzeklis, ko vajadzētu piemērot, lai novērstu sirds slimības un insultu, pat svarīgāks nekā holesterīna kontrole.
Uzturs sirds slimību profilaksei

1. Ēd treknas zivis, ķiplokus, sīpolus un ingveru, kā arī dzer sarkanvīnu (mērenās devās). Tas viss atšķaida asinis un neļauj veidoties trombiem.

2. Ierobežo tauku lietošanu, īpaši piesātinātos dzīvnieku un polinepiesātinātos augu taukus, tādus kā omega - 6.

3. Centies vienlaicīgi ar pārtiku, kas veicina trombu veidošanos, lietot produktus, kuri novērš to rašanos.

Tādas veiksmīgas kombinācijas ir olas ar sīpoliem vai kūpinātu lasi, sarkanais vīns ar sieru, meksikāņu ēdiens ”čili kon karne” (gaļa asā mērcē ar sarkaniem pipariem un pupiņām).

4. Ja tu lieto antikoagulantus, tev ir asiņošana vai, ja taviem tuviniekiem bijis asinsizplūdums smadzenēs, ir jāēd pārtika mērenos daudzumos, kas šķīdina asinis,. Ja ir iemesls uztraukumam, palūdz ārstam, lai pārbauda, vai tev asinis sarec normāli.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024