“Tas ir digitālais heroīns!” Lūk, kāpēc psihiatri prasa norobežot bērnus no viedtālruņiem.

Advertisement
Advertisement

Atceries savu bērnību: sēdi smilšu kastē, cel pilis no smiltīm vai spēlē “kariņus” ar kaimiņu bērniem. Brīnišķīga bērnība ar neaizmirstamām atmiņām. Bet kas tagad? Kur vien skaties, visur bērni, kas ieurbušies savos viedtālruņos un kaut ko aizrautīgi baksta ekrānā.

 

Daudzi vecāki bērnam pērk viedtālruni vēl sākumskolā. No vienas puses, tas ir lielisks līdzeklis sakariem ar bērnu. No otras puses, viedtālruņa lietošanas prasmes plusi pārpārēm tiek aizēnotas ar būtiskiem mīnusiem, par kuriem mēs šodien tev pastāstīsim.

Raksta turpinājums
Atkarība bērnam

Slavens Amerikas narkologs, Dr. Nikolass Kardarass ir pārliecināts, ka bērnu totālā aizraušanās ar viedierīcēm izraisa stipru psiholoģisku atkarību. Viņš salīdzina atkarību no mobilām ierīcēm ar narkotisko. Viņš uzsāka nopietnus pētījumus digitālās atkarības jautājumā bērniem un sarakstīja grāmatu “Glow kids”, kurā stāsta, kāpēc vecākiem vajadzētu savus bērnus norobežot no viedtālruņiem.
Zinātnieks saka: “Es uzskatu visas šīs ierīces – viedtālruņus, klēpjdatorus, planšetes, spēļu konsoles – par jaunu narkotiku veidu.” Savā ziņā viņam ir taisnība, jo neseni izmeklējumi, kuri balstīti uz galvas smadzeņu skenējumu, parādīja, ka ierīču lietošana pārāk spēcīgi stimulē pieres daivu. Līdzīga iedarbība vērojama no kokaīna lietošanas.

Viedtālruņu izmantošana tik ļoti uzbudina bērnus, ka viņiem palielinās dopamīna līmenis asinīs. Tāda pati iedarbība ir alkoholam un narkotikām. Viedtālruņi izraisa to pašu atkarību.
Tas bērnam var nodarīt ļaunumu! Simtiem pētījumi pierāda, ka pārmērīga aizraušanās ar viedierīcēm palielina depresiju, trauksmes un agresijas risku. Galu galā tas var bērnam izraisīt pat psiholoģiskus traucējumus. Ar planšetes palīdzību bērnam rodās iespēja iegrimt pasaulē, kur visu laiku var darīt un iegūt kaut ko jaunu. Ir taču tik forši gūt rezultātu tikai ar vienas pogas piespiedienu.

Mazuļi momentā pierod pie tā, tāda interaktīva rotaļlieta ļoti ātri viņus aizrauj. No tā ir ļoti grūti atteikties, īpaši bērniem. Atšķirībā no pieaugušajiem, viņi neprot kontrolēt savus impulsus un vēlmes. Sagribēji – saņēmi. No tā arī ir lielākais ļaunums: viedtālruņi nemāca bērniem kontrolēt sevi, tie dod iespēju neierobežot savas vēlmes. Tā rodas atkarība.
Un atkarība – tā ir tikai viena no negatīvām sekām bērniem pārmērīgi lietojot viedierīces. Kāds kaitējums vēl var būt? Tad noskaidrosim.

1. Fiziskā veselība

Ilgstoša viedierīču lietošana postoši iedarbojas uz bērna veselību. Pastāvīga skatīšanās ekrānā izraisa tuvredzību, redze pasliktinās. Ne mazāk cieš kakls. Tā rezultātā, ka bērns atrodas vienā pozā, noliecis galvu uz leju, var attīstīties mugurkaula izliekums un osteohondroze.

Turklāt bērni, kuri daudz laika pavada pie planšetes vai telefona, samazina savu kustību aktivitāti, kļūst ļengani un mazkustīgi. Un vēl patīk pagrauzt kaut ko garšīgu, iegrimstot savās ierīcēs. Tas viss noved pie liekā svara.
2. Attiecības ar vecākiem

Zinātnieki apgalvo, ka bērna smadzenēm jāpalielinās trīskārt periodā no dzimšanas līdz diviem gadiem. Un pastāvīga komunicēšana ar vecākiem to veicina. Bērnam ir svarīgi dzirdēt vecāku balsi, sadarboties ar viņiem, tad galvas smadzenēs rodas sakari, kas palīdz nodibināt kontaktus ar citiem cilvēkiem.

Kad vecāki dod bērnam telefonu, lai novērstu viņa uzmanību, bet paši aizņemti ar savām darīšanām, pavadītais laiks ar mazuli samazinās. Daži vecāki to izmanto ļaunprātīgi. Tas ir tik ērti: bērns ir nodarbināts, neraud un neniķojās. Bet tā tu palielini risku, ka nākotnē bērnam būs problēmas ar kominicēšanu, personīgo attiecību veidošanā un pazemināts pašvērtējums piedevām.
3. Histērijas

Viedtālrunis bērnam kļūst par iemīļotāko rotaļlietu vienā acumirklī. Un, kad tas jau noticis, bērns ar aizraujošo mantiņu šķirties nevēlās. Sākumā ir neizpratne, dusmas, niknums, bet pēc tam histērija, ar kuru nav tik vienkārši tikt galā. Tāpēc ir labi jāpadomā, pirms dodat bērnam viedierīci, lai novērstu viņa uzmanību. Vai īsa atelpa ir sekojošu histēriju vērta?
4. Grūtības mācībās

Zinātnieki ir apstiprinājuši, ka bērni, kuri pārāk aizraujās ar viedierīcēm, slikti mācās. Uzmanība pasliktinās, viņi nespēj koncentrēties nekam, visu laiku pievērš uzmanību sīkumiem. Bieži rodas problēmas ar atmiņu, iztēli, fanāziju. Galu galā vēlēšanās mācīties, pašam iegūt zināšanas pilnībā izzūd. Pazeminās mācīšanās motivācija.
5. Miega pasliktināšanās

Spēles telefonā pirms gulētiešanas uzbudina nervu sistēmu, izraisot aizmigšanas grūtības un nemierīgu miegu. Gaisma, kuru izstaro ekrāns, nomāc hormona melatonīna izstrādi, kas izjauc miega un nomoda ciklu. Spēles planšetē labāk aizvietot ar grāmatu lasīšanu.
Tomēr nevar teikt, ka viedtālrunis – absolūtais ļaunums. Protams, ka nē. Ir arī acīmredzami viedtālruņa plusi bērnam. Pirmkārt, vecākiem ir pastāvīga iespēja sazināties ar bērnu, kā arī izsekot viņa atrašanās vietu. Tas palīdzēs vecākiem būt mierīgākiem, bet bērnam justies drošībā.

Piedevām, sazinoties dažādās ziņapmaiņās, bērns mācās īsi un skaidri formulēt savas domas, kas ir ļoti noderīgi. Daudzās lietderīgās un attīstošās spēles bērnam palīdzēs iegūt jaunas iemaņas, tas paplašinās iztēli un attīstīs fantāziju. Jā un būsim atklāti, neizmantot viedtālruni mūsdienu pasaulē vienkārši ir neiespējami. Protot lietot viedierīces, bērns nebūs izstumtais vienaudžu vidū, viņš varēs būt uz viena viļņa ar viņiem.
Redakcijas padoms

Ko gan darīt vecākiem? Aizliegt lietot viedtālruni vispār vai visu atstāt pašplūsmā? Ne vienu, ne otru. Bērnu audzināšanā nedrīkst krist galējībās. Protams, ir jāļauj bērnam lietot viedtālruni, mācīties, bet ne pārāk agrā vecumā. Nevajag telefonu grūst rokās gadu vecam bērnam, lai tikai novērstu viņa uzmanību. Viņam var tik daudz interesanta parādīt mūsu apkārtējā pasaulē, tam nebūt nav vajadzīgi viedtālruņi.

Pēc tam, kad mazulis paaugsies, var viņu iepazīstināt ar viedierīču pasauli. Taču tad ir jāievēro mērenība un stingri jāierobežo viedtālruņa izmantošanas laiks. Pievērs bērna uzmanību aktīvākām nodarbēm: pastaigām brīvā dabā, sportam, kopīgām rotaļām. Bērns ir jāieinteresē, viņam jāparāda, ka ir daudz interesantākas nodarbes par planšeti. Kad bērns prasa paspēlēties ar viņu, neatsaki viņam, piedāvājot paspēlēt telefonā.
Veicini to, lai bērns atrastu hobiju, kas palīdzēs viņam attīstīties. Digitālo viedierīču rašanās jūtami samazinājusi bērnu interesi par sporta sacensībām, mūziku, pastaigām svaigā gaisā, zinātņu apguvei un literatūru. Viedierīču dēļ interešu loks sašaurinājās līdz sociāliem tīkliem un tiešaistes spēlēm. Un tieši vecākiem jāuzņemas atbildība un jāpasargā bērni no viedtālruņu un planšešu kaitīgās ietekmes.

Tā ir ļoti nopietna problēma un to ignorēt nevajadzētu. Jo agrāk tu sāksi rīkoties pareizi, jo agrāk būs pozitīvs rezultāts un zemāks risks. Bērna nākotne ir tikai tavās rokās!

Bet ko tu domā attiecībā par viedtālruņu kaitīgumu bērniem? Kā tu risini šo problēmu? Dalies ar mums komentāros!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024