-
- 6911 x
-
https://torno.lv/RJkPT7T
Var šķist, ka mutes dobuma individuālā higiēna nesagādā nekādas grūtības un ir parasta procedūra. Tas gluži tā nav. Mūsdienu zinātne pakļauj kritikai noteikumus, kurus mēs apguvām vēl agrā bērnībā.
Vairākums speciālistu piekrīt viedoklim, ka zobi jātīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Ja ar vakara zobu tīrīšanu viss daudz maz saprotams (zobi jātīra pirms gulētiešanas), tad kā ir ar rīta procedūru? Kā pareizi tīrīt zobus no rīta: pirms brokastīm vai pēc? Stomatologu viedoklis sadalījās…
Raksta turpinājums
Kad labāk tīrīt zobus: pirms brokastīm vai pēc tām?
Vēl pavisam nesen stomatologi saviem pacientiem ieteica tīrīt zobus tikai pēc ēdienreizes. Paēdi – iztīrīji zobus. Tā šķiet, par ko šeit vēl šaubīties? Ārsts Hovards Gembls (Howard R. Gamble), ASV vispārējās zobārstniecības akadēmijas prezidents, paziņoja pētījumu rezultātus, kuri liek aizdomāties.
Intervijā New York Times viņš teica: “Cilvēkiem ir jābūt priekšstatam par to, kādēļ viņi tīra zobus. Daudziem no mums tā ir kopš bērnības iemācīta mehāniska darbība, kas ir jāveic regulāri, tāpēc ka mūs savā laikā pie tā pieradināja vecāki.
Piedevām daudzi cilvēki no rītiem tīra zobus pēc ēdienreizes – lai ietu uz darbu ar žilbinoši baltu smaidu un patīkamu elpu. Pēc ātrām uzkodām viņi nomazgājas, tīra zobus un iet savās darīšanās, domājot, ka visu dara pareizi. Viņiem pat prātā neienāk, ka dienu no dienas arvien vairāk kaitē zobiem tā vietā, lai tos aizsargātu.
Vai tās ir baktērijas, vai skābe, mūsu zobiem ir uzticama aizsardzība pret tādām lietām, bet mēs to iznīcinām, kā rezultātā viena baktērija zoba iekšienē radīs lielāku ļaunumu nekā miljons baktēriju uz tā virsmas. Es ieteiktu atturēties no zobu tīrīšanas 30 – 60 minūtes pēc ēdienreizes.”
Georga Augusta vārdā nosauktās Gētingenas universitātes zinātnieki Vācijā apstiprina Gembla vārdus. Viņi veica pētījumu, kura gaitā dalībniekiem vajadzēja dzert diētisko sodu un tīrīt zobus pēc 10, 20, 30 vai 60 minūtēm.
Pēc triju nedēļu novērojumiem zinātnieki ievēroja “statistiski ievērojamu dentīna zudumu” tiem dalībniekiem, kuri tīrīja zobus 10 un 20 minūšu laikā pēc dzēriena lietošanas.
“Ja jūs zobus tīrāt uzreiz pēc ēšanas, jūs riskējat norīvēt ar savu birsti emaljas slāni, kas kļuvis mīksts skābju ietekmē, tas nekādā gadījumā nedod labumu”, - apgalvo Amerikas klīnikas Freysmiles stomatologs Dr.Skots Frejs. Viņš piebilst, ka to ņemot vērā, zobu tīrīšana pirms ēdienreizes efektīvāk novērš kariesu.
Viņa kolēģis, dzīvojošs otrpus okeānam, arī pieturās pie viedokļa, ka tīrīt zobus vajag pirms ēšanas. Britu klīnikas Teeth for Life dibinātājs Dr. Fils Stemmers pieļauj, ka pateicoties tam, zobi pārklājas ar fluora aizsargslāni.
Kad gan tīrīt zobus ir pareizāk? Pamēģināsim detalizētāk iepazīties ar pušu argumentiem, lai saprastu, kāpēc šis jautājums izraisa tik daudz strīdu.
Iemesli tīrīt zobus pirms brokastīm
1. Miegā siekalu izdalīšanās samazinās, bet tas nozīmē, ka mikrobi sakrājas un aktīvi vairojas mutes dobumā, paaugstinās skābums. Ja cilvēks nenotīrīs emalju no rīta pirms ēdienreizes, tad baktērijas kopā ar pārtikas produktiem nokļūs barības vadā.
2. No rīta daudzi cilvēki sajūt nepatīkamu piegaršu, rūgtumu mutē vai jūt, ka viņiem nav svaiga elpa. Tādā situācijā, protams, vēlās vispirms atjaunot normālu mikrofloru mutes dobumā un tikai pēc tam paēst.
3. Skābes, kuras satur produkti un dzērieni, negatīvi ietekmē emalju. Birstes sari aplikuma noņemšanas laikā bojā aizsargslāni, skābju molekulas iekļūst dziļākos slāņos, kas var izraisīt dentīna iznīcināšanu.
Pēc ēšanas, lietojot skābus produktus (īpaši, ābolus), gāzētus dzērienus, paaugstinās emaljas jutīgums, bet mehāniska iedarbība tikai pasliktina situāciju.
4. Fluoru saturoša pasta stiprina emalju un apgādā to ar nepieciešamajiem minerāliem, līdz ar to nodrošinot tai aizsardzību ēšanas procesa laikā.
Iemesli tīrīt zobus pēc brokastīm
1. Ēdiena gabaliņi, kuri iestrēgst starp zobiem brokastu laikā, kalpo par baktēriju un mikrobu vairošanās labvēlīgu vidi. Tas, savukārt, ir iemesls nepatīkamam aromātam no mutes un smaganu iekaisumam.
2. Lietojot cietu pārtiku, var nejauši ievainot smaganas vai mutes gļotādu. Šajā gadījumā pretmikrobu komponenti, kurus satur pasta, neļauj sākties iekaisuma procesam.
3. Ja ēst pēc zobu tīrīšanas, tad ēdiena garša atšķirsies no ierastās, turklāt ne uz labāko pusi.
4. Miega laikā nepiederošas daļiņas nevar iekļūt mutes dobumā. Visas baktērijas ir mikrofloras daļa, tāpēc tās nav bīstamas. Tādēļ nav atšķirības starp mikroorganismiem, kuri dzīvo mutes dobumā pa dienu un tiem, kuri rodās tad, kad cilvēks guļ.
5. Abrazīvu daļiņu iedarbība pirms ēdienreizes var radīt emaljas iekrāsošanos, īpaši, lietojot kafiju vai tēju. Bet apstrāde pēc ēšanas ar līdzeklim, kuram ir balinošs efekts, pretēji, atgriezīs tiem dabisku toni.
Grūti pārliecinoši atbildēt, kad no rīta labāk tīrīt zobus – pirms vai pēc ēšanas. Katram cilvēkam pieeja ir individuāla un košļāšanas orgāni katram dažādi. Galvenais, lai katrs atrastu sev ērtu un izdevīgu metodi, kas ļautu saglabāt zobus veselus ilgus gadus.
Par zelta vidusceļu var uzskatīt tādu variantu: mutes dobumu izskalo pirms brokastīm, lai iegūtu pareizu garšas sajūtu ēšanas laikā, atbrīvoties no naktī uzkrātajām detrīta un epitēlija atmirušām šūnām, bet 30 – 60 minūtes pēc brokastīm pamatīgi iztīrīt zobus.
Teorētiski izskatās skaisti, bet, kā man šķiet, maz kurš no mūsdienu pilsētas iedzīvotājiem, kuri mūždien steidzas, varēs izmantot šo padomu. Vairākumam no mums nav to 60 minūšu pēc brokastīm un pirms došanās uz darbu. Sanāk, lai atrastu pareizu laiku zobu tīrīšanai – tā ir liela problēma.
Kā šo problēmu risina mūsu lasītāji? Iespējams, viņu vidū ir higiēnas un stomatoloģijas speciālisti? Nākošajā rakstā mēs vēlētos detalizētāk apskatīt tēmu par zobu kopšanu, tādēļ mums ir interesanti un svarīgi zināt tavu viedokli.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts