Spēcīgi un jauneklīgi iedzīvotāji jau 20 gadus kā pārtraukuši kartupeļu vārīšanu un cepšanu

Advertisement
Advertisement

Vecie labie kartupeļi ir neatņemama mūsu uztura sastāvdaļa. Tie ir gandrīz uz katra galda, un ir grūti satikt kādu, kam tie negaršo. Tas prasa milzīgu gribasspēku, lai atteiktos no vilinošajiem cietes bumbuļiem.


Visi pasaules pavāri ciena kartupeļus par to daudzveidību un ēdienu gatavošanas vienkāršību.

 

Kartupeļi vārīti, cepti kartupeļi, cepeškrāsnī cepti kartupeļi, mundierī cepti kartupeļi... Vieni un tie paši kartupeļi un tik daudz variāciju!

Raksta turpinājums
Kartupeļu kaitīgums

Saka, ka kartupeļi ir otrā maize, un ir svarīgi to biežāk iekļaut uzturā. Diemžēl fakti liecina par pretējo: parastie kartupeļi, ja tos ēd trīs reizes nedēļā, var paaugstināt asinsspiedienu, izraisīt smagu saindēšanos un pat nogalināt. Apskatīsim, kā mūsu iecienītākais produkts var mums kaitēt un kāpēc.
Parunāsim par vissvarīgāko kartupeļu sastāvdaļu - cieti, kas padara kartupeli par kaitīgu, kaut gan sātīgu produktu.
Kartupeļi satur 70-80% cietes un tajos gandrīz nav olbaltumvielu, tauku un šķiedrvielu. Cilvēka organisms uzsūkt cieti nespēj, līdz tam jānotiek milzīgam skaitam ķīmisku reakciju, lai pārvērstu cieti vienkāršos sagremojamos cukuros. Šis process aizņem daudz laika - no 2 līdz 4 stundām. Cietes pārvēršanai organisms patērē ļoti daudz enerģijas un bioloģiski aktīvo vielu (fermenti, B, PP, C un D grupas vitamīni).

Bez visa šī vitamīnu un minerālvielu apjoma ciete praktiski neuzsūcas: rūgst, pūst, indē organismu, nosprosto kapilāro tīklu.
Vārīti kartupeļi

Kad ciete mijiedarbojas ar karstu ūdeni, tā veido viskozu biezu masu, citiem vārdiem sakot, klīsteris. Tagad iedomājieties, kā tas klīsteris salīmē mikroskopiskās bārkstiņas divpadsmitpirkstu zarnā un tievās zarnas zemākajās daļās, izslēdzot tās no gremošanas darba. Tāpēc vitamīni un mikroelementi tik slikti uzsūcas.

Turklāt ciete gandrīz pilnīgi nomāc joda uzsūkšanu. Un tas izraisa daudzas slimības, pat onkoloģiskās. Bet visspecifiskākā slimība ir hipotireoze - nepietiekama vairogdziedzera funkcija. Iemesls ir saistaudu piesārņojums ar cieti un paša vairogdziedzera augšana.

Resnajā zarnā šī dehidrētā cietes masa pielīp resnās zarnas sieniņām, veidojot daudzu gadu nogulsnes - akmeņus. Tās bloķē to orgānu darbu, kas barības vielas piegādā noteiktai absorbcijas vietai zarnā. Tāpēc orgāni slimo un atrofējas. Tiek sabojāta mikroflora un resnās zarnas skābums, spēja izstrādāt neaizstājamas aminoskābes.
Cepeškrāsnī cepti kartupeļi

Diabētiķi, saturieties! Cepti kartupeļi ir ļoti kaitīgi jūsu trauslajai veselībai. Šī ēdiena glikēmiskais indekss ir 95. Tas ir augstāks nekā cukura un medus kombinācijai. Tas nozīmē, ka gandrīz uzreiz, cepti kartupeļi palielina cukura daudzumu līdz maksimāli iespējamam. Cukura pārpalikums sāk audos uzkrāties tauku veidā - tā organisms regulē glikozes daudzumu.

Kartupeļiem ir zema kaloritāte. Kārtīgi pieēdies ceptus kartupeļus līdz sāta sajūtai, pēc stundas jau jutīsi izsalkumu. Tad atkal un atkal. Tas būtiski palielina ķermeņa svaru.
Cepti kartupeļi

Roberts Kijosaki, pasaulē slavens uzņēmējs, bestsellera ”Bagātais tētis, nabagais tētis” autors, reiz teica: ”Frī kartupeļi nogalina vairāk cilvēku nekā pistoles un haizivis, bet nevienam nav bail no frī kartupeļiem.” Un tā ir taisnība, jo cepti kartupeļi - tas ir nežēlīgs veids, kā iznīcināt savu organismu.

Cepšanas procesā kartupeļos notiek sastāva izmaiņas: no tā iztvaiko mitrums un aizstājas ar taukiem. No sākotnējā mazkaloriju produkta sāk pieaugt kaloriju daudzums un bieži vien pārsniedz 400 kcal. Tūlīt uzsūcoties, visi šie tauki paliek zem ādas.

Transskābes, kas rodas eļļas karsēšanas procesā, palielina vēža risku. Tās kaitē sirdij, asinsvadiem, kuņģim, zarnām, aknām, pasliktina seksuālo veselību vīriešiem un sievietēm. Tā ir viena no visbīstamākajām vielām pārtikā, ko PVD uzskata par reāliem ”slepkavām”.
Zaļie kartupeļi

Kartupeļi pieder nakteņu dzimtai, tāpat kā tomāti, baklažāni, paprika un tabaka. Vēsturiskie avoti norāda, ka pat senie romieši izmantoja nakteņus, gatavojot indes saviem ienaidniekiem.

Zaļie kartupeļi ir nežēlīgs slepkava. Bumbuļi, kas atrodas gaismā, kļūst zaļi, tajos uzkrājas visspēcīgākā inde - solanīns. Īpaši daudz tā ir sadīgušos kartupeļos, tāpēc tos ēst nav ieteicams. Bet, ja notiek tā, ka nevar izvairīties no šādu kartupeļu lietošanas, nepieciešams ne tikai nolauzt asnus, bet arī izgriezt dīgstu vietu. Lielās devās solanīns iznīcina sarkano asins šūnu skaitu un nomāc centrālo nervu sistēmu. Lai saindētos, ir pietiekami apēst 20 mg solanīna. Solanīns organismā izraisa dehidratāciju, drudzi, krampjus. Vājinātam organismam tas var būt letāls. Nekāda termiskā apstrāde nevar neitralizēt toksīnu.
Kartupeļiem par labu vajadzētu teikt, ka viņu reputāciju bojā cilvēki, kas lieto tos nepareizi. Kartupeļi kļūst par problēmu tiem, kas ēd šos ēdienu lielās porcijās. No otras puses, īri, baltkrievi, ukraiņi simtiem gadu pārtiek no cieti saturošiem dārzeņiem, un saglabājuši salīdzinoši labu veselību.

Ir atšķirība starp cilvēkiem, kuriem kartupeļi - galvenais enerģijas avots, un tiem, kas reizēm lieto tos savā uzturā. Mēs ēdam daudz bagātīgāk un kustamies daudz mazāk nekā mūsu senči. Tādēļ mūsu nepieciešamība pēc cieti saturošiem produktiem un enerģijas ir daudz mazāka.
Nekas slikts, ja reizi nedēļā tiek baudīti cepti vai vārīti kartupeļi. Vienkārši paturiet prātā, ka kartupeļu cepšana ir ļoti atšķirīga no citiem ēdienu gatavošanas veidiem. Par ceptu un frī kartupeļu kaitējumu jau ir leģendas. Ja vēlaties kaut ko cieti saturošu, iekļaujiet ēdienkartē cukini, pākšaugus, pilngraudu produktus. Tā jūs saņemsiet daudz vairāk labuma un enerģijas nekā no ēdiena, kas pilnībā sastāv tikai no kartupeļiem.

Cik bieži jūs ēdat kartupeļus? Vai jūs rūpīgi atbrīvojaties no asniem? Mēs gaidām jūsu komentārus!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024