Sociālie tīkli (Facebook, Instagram un citi) mūs noklausās! Ja izmanto šos pielikumus, steidzami…

Advertisement
Advertisement

Pagājušajā nedēļā mūsu ģimene uz desmit dienām pārvietojās uz elli. Mūs appludināja kaimiņi no augšas un mēs uzsākām piespiedu remontu virtuvē. Tā kā aizbraukt mums īpaši nav kur, bet ir divi bērni, kaķis un suns, remonts tika izplānots ātri.

Raksta turpinājums
Jau pirmajā vakarā mēs dedzīgi apspriedām tapešu krāsu un atcerējāmies prātīgu meistaru numurus. Bet no rīta, pa paradumam pāršķirstot ziņu joslu soctīklos, mani ieinteresēja dīvaina lieta. Es ievēroju vairākas uznirstošas reklāmu vienības ar atlaidēm celtniecības materiāliem.

“Cik lieliski” – bija pirmā doma. Bet negaidīti man pieleca: “Bet no kurienes Facebook zina, ka man ir remonts?”
Kas mani izseko

Es pazvanīju vīram, bet viņa atbilde sagādāja man vēl lielāku šoku: “Nu labi, tu ko, nezināji, ka ka mūs izseko? Pat ja tu neizmanto telefonu vajadzīgo lietu meklēšanai, papildus pielikumi ik minūti noklausās apkārtējo vidi caur tavu mobilo. Viņi zina, kādu reklāmu pagrūst nākamreiz!”

Viss būtu smieklīgi, ja nebūtu patiesība. Daudzi mani draugi apstiprināja līdzīgu “vajadzīgās reklāmas” vajadzīgajā momentā fenomenu. Un tā ir tikai aisberga virsotne…
Es, tāpat kā tūkstoši ieinteresētu pilsoņu dzīvoju nemierīgi ar domu par to, ka mani visu laiku izseko. Šodien viņi noklausās, bet rīt jau sāks skatīties! Sākumā manipulē ar reklāmu, bet tālāk kas, totāla kontrole? Nē, mani tāda perspektīva neapmierina, kā uzzināt, kurš mani izseko?

Redakcija noskaidroja sociālo tīklu loģiku. Tehnoloģijas tik ļoti atviegloja mūsu dzīvi, ka mēs esam kļuvuši atkarīgi no tām. Šodien mēs pastāstīsim, kādas viltības izmanto veidotāji, lai zinātu visu par saviem lietotājiem. Lasi uzmanīgi un tu uzzināsi kā pasargāt savu personīgo dzīvi.
Kā tevi izseko Internetā

1. Ja tu lieto serveri Google, bet tu 100%-īgi to lieto, ja tev daudz maz pieklājīgs viedtālrunis, zini, ka visa reklāma, ko tu esi redzējis Tīmeklī un visa informācija attiecībā uz taviem pirkumiem un preču skatījumi interneta veikalos, tiek apkopota un analizēta. Pamatojoties uz izdarītajiem secinājumiem, tev tiks piedāvātas analoģiskas preces reklāmu vienību veidā.
Vēl vairāk, nesen Google paziņoja informācijas integrēšanu attiecībā par to, kādu reklāmu lietotājs skatījies Tīmeklī un kādus pirkumus veicis reālā veikalā. Sanāk, ka bankas nodod informāciju par to, ko mēs pērkam!

2. Mobilie pielikumi, tāda tipa kā Facebook, Instagram, kā arī tūkstošiem mobilo spēļu no Google Play klausās informāciju caur mikrofonu mobilā ierīcē. Tajos ir ieprogrammēts kods telereklāmas un skaņu atpazīšanai. Pat ja spēle nav palaista, skaņas ierakstās, bet statistika reklāmdevējiem savācās.
Ja saruna satur daudz noteiktas tēmas vārdus (piemēram: remonts, apģērbs), pielikums aizsūta uz Tīmekli datus par visbiežākajiem skaņas pieprasījumiem. Bet pēc tam tev piedāvā vajadzīgo lietu reklāmu, bet tu priecīgs pērc, brīnoties, no kurienes tā radusies, šī brašā reklāma.

3. Visi tavi laiki, komentāri, reposti un klikšķi uz saitēm nepazūd bez pēdām. Par tām vari aizmirst tikai tu pats, bet ne sociālie tīkli. Šī informācija tiek rūpīgi analizēta un vienmēr tiek piestiprināta lietotājam. Lai vēl vairāk zinātu par tevi, lai vēl vairāk piedāvātu un pārdotu. No tevis tiek prasīts visumā nekas – vienu reizīti noklikšķināt uz saites…
Mums uzspiež svešu viedokli un liek nopirkt to, kas īstenībā ne sevišķi bija nepieciešams. Reklāmdevēji gavilē, 2017. gadā spontāno pirkumu skaits gada laikā pieauga par 30%. Šis skaitlis turpina augt.

4. Pastāv teorija, ka Facebook izseko savu lietotāju atrašanās vietu. Atceries, cik bieži tu ieslēdzi ģeolokāciju vai atzīmēji kafejnīcu, kurā pusdienoji, atzīmēji draugus… Bet pēc tam tev piedāvā apmeklēt interesantu vietu, pasākumu netālu no mājām, darba.
Pazīstami? Un daudzi iet, pat es gāju uz koncertiem, kurus man piedāvāja Facebook! Bet varētu ieekonomēt laiku un naudu, kā minimums. Bet tagad Tīmeklī zina, kāda mūzika un kāds ēdiens man interesē.

5. Līdz 2017. gadam Googlei bija īpašs projekts Tango. Tas paredzēja mobilās platformas (viedtālruņa) veidošanu, kura precīzi norādītu ēkas un istabas plānu. Kā arī itin viegli noteiktu kas atrodas istabā, kas un kā darbojas un kā pietrūkst.
Oficiāli Tango slēdza vajadzības trūkuma dēļ, tā arī nepalaižot. Tās vietā radās jauns pielikums ARCore, kurš, principā dara to pašu – ļauj apvienot digitālo pasauli ar fizisko pasauli.

Nebūšu pārsteigta, ja, kārtējo reizi atjauninot vecās programmas, ievērošu iespējas rašanos pārsūtīt jau redzētus datus nevis tikai dzirdētus.

6. Nebūs par lieku pieminēt, mobilā tālruņa numurs, kuru tu norādīji konta atjaunošanai, būs zināms ne tikai tev. Nekādas slepenas informācijas nav, tā mums tikai šķiet.
Lietotāja profila aizsardzība un drošība nepieciešama pirmām kārtām pašiem soctīkla īpašniekiem. Lai nezaudētu vērtīgo, gadiem uzkrāto informāciju par tevi.

Ja iedziļināties totālās izsekošanas tēmā, nedomāju, ka ar to grēko tikai soctīkli. Kas gan traucē valdībai iekārtoties tādā nozīmīgā vietā un zināt visu par saviem pilsoņiem: ko domā un runā, ko lasa un raksta, kur, kad un ar ko satiekās…
Lai pasargātu sevi Tīmeklī, vienkārši turēt mēli aiz zobiem nesanāks. Ideāls variants – nomainīt daudzfunkcionālo palīgu pret veco, pogaino draugu no 2000-ajiem gadiem. Taču nepieciešamo minimumu tomēr vajag ievērot.
Drošība tīklā

1. Telefonu izmanto tikai sarunām un nevajag lejuplādēt apšaubāmus pielikumus.
2. Nekomentē, neliec laikus un never vaļā reklāmu un aizdomīgas saites.
3. Izslēdz datu pārraidi, ģeolokāciju un Internetu, kad esi pabeidzis nepieciešamās informācijas meklēšanu.
4. Nekāda sarakstes noslēpuma nav. Nepārraidi svarīgu un vispār jebkuru informāciju caur tūlītējo ziņapmaiņu un tērzēšanas sarunām.
5. Personīgai dzīvei, bankas kartēm un sociāliem tīkliem iegādājies atsevišķas telefona kartes.
6. Atceries, sociālie tīkli – tā ir izdomāta pasaule, kurā mūs cenšas ievilkt. Tajā taču ir tik viegli valdīt pār lietotājiem pēc saviem, skaidri noteiktiem algoritmiem. Vairāk sazinies ar reāliem cilvēkiem reālā laikā.
Мan nav svarīgi, kurš mani izseko tagad, es vēlos, lai viņi nekavējoties to izbeigtu! Atzīstos godīgi, esmu tehniskā progresa ķīlniece, sociālo tīklu, ziņu un jaunu bilžu no draugiem ķīlniece. Tas taču ir tik interesanti…

Nevēlos to atzīt par atkarību, bet es nevaru bez sava viedtālruņa. Tomēr kopš šodienas centīšos skatīties autobusa logā vai runāties ar līdzbraucēju nevis šķirstīt ziņu joslu. Un lūdzu tevi, dārgo lasītāj, pasargāt sevi un obligāti pastāsti bērniem par drošību Internetā. Piesardzība nekad nav kaitējusi.
Uzraksti mums komentāros, vai tu esi ievērojis, ka tevi izseko Intenetā vai to uzskati par izdomu?

Sargi sevi un padalies ar svarīgo informāciju ar draugiem!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024