-
- 8538 x
-
https://torno.lv/RqkkZnb
Olbaltumvielas – dzīvības pamats. Tie dāvā enerģiju, palīdz ķermenim atjaunoties pēc ievainojumiem, dod sāta sajūtu dienas ritumā. Tie kalpo arī kā celtniecības materiāls muskuļiem.
Olbaltumvielas nepieciešamas matu, nagu un ādas veselībai, nerunājot jau par vispārējo veselības stāvokli! Olbaltumvielu trūkums – nav tik reta parādība kā šķiet, īpaši ziemas mēnešos. Kā saprast, ka tavam organismam trūkst tieši olbaltumvielas?
Raksta turpinājums
Olbaltumvielu trūkums
Diemžēl, olbaltumvielu trūkuma noteikšanai neeksistē speciālas asins analīzes, bet par to trūkumu var spriest pēc vairākām netiešām pazīmēm.
1. Sāpes locītavās un muskuļu vājums
Nesaņemot pietiekoši olbaltumvielas no pārtikas, ķermenis pāriet uz badošanās režīmu un sāk pārstrādāt muskuļus, lai kompensētu kaloriju trūkumu. Kad muskuļiem pietrūkst degvielas, tās trūkst arī tev.
Papildus olbaltumvielu trūkumam, tas var norādīt uz kalcija, kālija un magnija deficītu. Ieteicams ēst lazdu riekstus, banānus, mandeles, ķirbjus, ābolus, ķiršus, brokoļus un visus zaļos lapu dārzeņus.
2. Bezmiegs
Kad organismam trūkst olbaltumvielas, mēs ļoti stipri vēlamies noēst kaut ko saldu vai miltu izstrādājumu. Pārmērīga šo produktu lietošana ar laiku izraisa noturīgu bezmiegu.
Tāpēc ir ieteicams savā uzturā iekļaut olbaltumvielām bagātus produktus. Kad organisms uzņem pietiekošu daudzumu olbaltumvielu, parasti tieksme pēc saldumiem pāriet un miegs normalizējas.
3. Sirds – asinsvadu problēmas
Ja tu visu laiku organismu turi olbaltumvielu deficīta stāvoklī, tad ņem vērā: tev draud pastāvīgas sāpes sirdī, elpošanas sistēmas un urīnizvades sistēmas darbības traucējumi.
4. Izsitumi un matu izkrišana
Kad uz ādas parādās izsitumi un mati sāk stipri izkrist, tas var norādīt uz olbaltumvielu un B grupas vitamīnu trūkumu.
Lai atbrīvotos no šīs problēmas, ieteicams ēst sēnes, riekstus, lasi, skumbriju, siļķi, avokado, ziedkāpostus, banānus un avenes.
5. Balti vai sarkani plankumi uz vaigiem, rokām un gurniem
Тā var izpausties olbaltumvielu trūkums organismā. Tas norāda arī uz neaizvietojamo taukskābju un vitamīnu A un D deficītu. Problēmas atrisinājums ir tāds, ka jāatsakās no transtaukiem un jāpalielina to veselīgo analogu lietošana.
Produkti, tādi kā lasis, skumbrija, siļķe, mandeles, sezams, grieķu rieksti, čia sēklas un linsēklas ir ļoti labs līdzeklis cīņā pret plankumiem. Mēs iesakām lietot arī zaļos lapu dārzeņus, bietes, burkānus, seleriju.
6. Blāvi mati, āda un nagi
Mati un nagi sastāv no pārragojušos olbaltumvielām ar nosaukumu keratīns. Ja mati lūzt un kļūst tievi, bet nagi slāņojas un uz tiem parādās vagas, iespējams, organismam nepietiek olbaltumvielas.
Viena no pazīmēm par olbaltumvielu, vitamīnu un svarīgu mikroelementu trūkumu organismā ir baltu plankumu parādīšanās uz nagiem. Pats par sevi baltie plankumi uz nagiem veselību neapdraud. Tomēr to parādīšanās daudzos gadījumos var liecināt par nopietnām slimībām.
7. Tūskas
Tūskas, kad ķermenī uzkrājas šķidrums (visbiežāk pēdās un potītēs), daļēji rodas no olbaltumvielu trūkuma.
8. Garīgās enerģijas trūkums
Теv bieži liekas, ka tu esi it kā miglā, darba ražīgums pazeminās? Īsi enerģijas uzplaiksnījumi, pēc kuriem seko sajūta, ka tu atrodies it kā miglā, var būt izraisītas no cukura līmeņa un insulīna svārstībām asinīs olbaltumvielu trūkuma dēļ.
9. Biežas saaukstēšanās
Ja tu bieži slimo, iespējams, tev ir zema imunitāte, bet tā iemesls ir olbaltumvielu trūkums. Atceries, tās ir pamats, no kura veidojas visas šūnas, tajā skaitā arī imūnās!
Olbaltumvielu diennakts deva sievietes organismam jāizskaitļo ar aprēķinu 1 g uz kilogramu svara. Vīriešiem šis koeficients palielinās līdz 1,5. Pie intensīvām fiziskām slodzēm olbaltumvielu patēriņš jāpalielina līdz 2,5 g uz kilogramu.
Svarīgi atcerēties, ka pusfabrikāti (kotletes, pelmeņi), vadoties pēc pētījumiem, praktiski nesatur olbaltumvielas, gluži tā pat kā gaļas kombinātu izstrādājumos, tādos kā cīsiņos, sardelēs un desās.
Taču, gaļa un dzīvnieku valsts produkti nav vienīgais olbaltumvielu avots. Tās lielā vairumā atrodas riekstos, zirņos un pupās, kas ir bagātīgas ar aminoskābēm.
Kombinē šos veselīgos produktus savā uzturā un uzturi savu organismu veselu!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts