Sievietes, visa atbildība no jums! Pēdējo 20 gadu laikā anomālu grūtniecību skaits…

Advertisement
Advertisement

Mūsdienu pasaulē ļoti sarežģīti iznēsāt un piedzemdēt veselīgu bērnu. Katrā etapā sievieti vajā daudzas bailes, riski un negaidītais. Īpaši smagi, kad grūtniecei tiek diagnosticētas komplikācijas un viņa nonāk mūsdienu medicīnas rokās, jo visus lēmumus viņai nākas pieņemt pašai.

Raksta turpinājums
Grūtniecības norise

Teorētiski grūtniecībai jānoris nez komplikācijām. Bet slikts uzturs, stresi un problēmas ar veselību ievieš savas korekcijas. Pat, ja kārtīgi plāno, rodas absolūti neparedzēti gadījumi.

Mēs apkopojām priekš tevis situāciju sarakstu, kas izmaina normālu grūtniecības norisi. Vienas šokē, bet citas beidzas ļoti slikti. Tie nav ārstnieciski ieteikumi, bet papildu informācija pārdomām.
1. Superfetācija

Ļoti reta situācija, bet pilnībā iespējama, pasaulē zināmi ap 10 līdzīgu gadījumu. Tas ir citas olšūnas atlikta apaugļošana, kas izveidojās ovulācijas laikā. Citiem vārdiem, otrs embrijs izveidojās dažas dienas vēlāk nekā pirmais.

Speciālisti skeptiski izturās pret šo fenomenu, bet, ja tāda grūtniecība iestājās un divi embriji attīstās normāli – nekādu sarežģījumu nav, norise ir kā pie parastas daudzaugļu grūtniecības.
2. Litopedions

Tā sauc pārakmeņojušos embriju, kurš miris dzemdē vai vēdera dobumā un vēlāk dabiski pārkaļķojies. Litopediona atklāšanas gadījumi ir ārkārtīgi reti, visbiežāk ārpusdzemdes grūtniecības rezultātā.

Kad auglis iet bojā, tas var uzsūkties bez pēdām vai var būt atgrūsts, asiņojot dzemdei. Ja skelets ir izveidojies, notiek vai nu macerācija un iekaisums, vai mumificēšanās ar sekojošu kaļķu sāļu nogulsnēšanos. Ārstēšana - tikai ķirurģiska iejaukšanās.

3. Superfekundācija

Šis termins nozīmē olšūnas apaugļošanu ar dažādu vīriešu spermatozoīdiem. Tā kā spermatozoīdi saglabā dzīvotspēju dzemdē līdz 4-5 dienām, palikt grūtai no diviem dažādiem vīriešiem ir pilnīgi reāli! Ja ņem vērā, ka pēc ovulācijas olšūna spēj apaugļoties līdz 48 stundām, tad iespējas palielinās.
4. Ārpusdzemdes grūtniecība

Pat ieplānota grūtniecība var izrādīties ārpus dzemdes. Pie ārpusdzemdes attiecina olnīcu grūtniecību, dzemdes kakla, olvadu vai grūtniecību, kas attīstās vēdera dobumā. Šajos gadījumos ieteicama mākslīga grūtniecības pārtraukšana. Skumji, bet alternatīvu variantu nav.

Grūtniecības pozitīva testa gadījumā vai vājas otras svītras izpausmes gadījumā testējot, obligāti jāveic USG, vislabāk ieteicamajā laikā 4 nedēļas un vairāk.

Ārstēšana jāveic tikai ķirurģiskā ceļā. Ja grūtniecības laiks ir ļoti mazs (līdz 42 dienām no pēdējo menstruāciju sākuma), lai apstādinātu embrija attīstību, izmanto hormonālos preparātus.

5. Apstājusies grūtniecība

Nav smagāka pārbaudījuma sievietei kā vēl nedzimuša bērna zaudēšana. Augļa neiznēsāšana sastopama ļoti bieži un ir liela problēma turpmākām grūtniecībām. Parasti pēc 2-3 spontāniem abortiem sievietei nosaka diagnozi – `ierasta neiznēsāšana`. Iemesli daudzi: ģenētiskie traucējumi, hormonālie traucējumi, infekcijas, nepareizs uzturs, stress…

Viskritiskākā skaitās grūtniecības 8. nedēļa. Simptomu var nebūt nemaz vai izpausties kā dzemdes asiņošana. Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz apskati, USG (sirdspukstu trūkums) un HCG asinsanalīzi.

Ja auglis neatdalās pats, tad izmanto aborta preparātus vai iejaucas ķirurģiski.
6. Medikamentozais aborts

Tiek izmantots pie apstājušās grūtniecības, dažos gadījumos pie ārpusdzemdes, dzemdību sagatavošanai un veicināšanai augļa bojāejas gadījumā vai slimību gadījumos, kad pastāv reālas briesmas mātes dzīvībai. Daudzās valstīs šī metode ir atļauta kā viens no grūtniecības pārtraukšanas veidiem.

Kā izmantojamo preparātu izvēlas `Mizoprostol` – prostaglandīnu dzemdes muskuļu kontrakcijām un `Mifepristol` – hormonu, kurš bloķē progesterona ražošanu. Šie preparāti neatrodas brīvā pārdošanā, tikai pēc receptes. Pārtraukšana tiek veikta ārsta uzraudzībā.

Medikamentozais aborts samazina neauglības risku un reproduktīvo funkciju traucējumus salīdzinājumā ar ķirurģisku iejaukšanos. Un tomēr tas nav nekaitīgi! Tā nav panaceja, lai par to nedomātu grūtniecības agrīnā stadijā, svarīgi ir zināt pašai un mācīt saviem bērniem seksuālās uzvedības pamatus. Visiem ir jāzina par iespējamām aborta sekām, lai pareizi izveidotu savu viedokli par notiekošo.
Medikamentozo abortu veic laikā līdz 6 nedēļām un kontrindicēts sievietēm ar alerģiju pret preparātu, dzemdes kakla infekcijām un sievietēm ar iekšdzemdes spirāli. Izsauc smagu asiņošanu ar iespējamiem asiņu sabiezējumiem dzemdē. Procedūru neveic, ja ir ārpusdzemdes grūtniecība.

Zāles var lietot mājās, procedūra aizņem 3-4 dienas. Ja asiņošana nesamazinās, ir intensīvas sāpes vēderā, slikta dūša, vai diareja vairāk par 12 stundām, nekavējoties jāvēršas stacionārā! Ja diskomforts saglabājas ilgāk par 4 dienām, paaugstinājusies temperatūra augstāk par 38 grādiem vai parādījusies nepatīkams aromāts no vagīnas, jāvēršas pie ārsta, lai novērstu infekciju.

Pēc procedūras jāveic USG, lai pārliecinātos par apaugļotās olšūnas neesamību un izslēgtu sarežģījumus. Ja tabletes nav palīdzējušas, tiek veikta ķirurģiska operācija.
Grūtniecības norises īpatnības ir tādas, ka reizēm to pavada sarežģījumi. Tas ir milzīgs psiholoģisks trieciens sievietei, kura jau tāpat atrodas stresa stāvoklī. Attiecies pret plānošanas jautājumu ļoti apdomāti un izvairies no gadījuma dzimumsakariem.

Ja raksts tev bija noderīgs, parādi to draugiem soctīklos, jo vienmēr ir problēmas, par kurām labāk zināt teorētiski nekā praktiski.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024