-
- 11394 x
-
https://torno.lv/R0XSSUS
Nopietnā vecumā lielākā daļa cilvēku sastopas ar dažādām kāju slimībām: artrīts, varikoze, osteohondroze…Taču ir viena nepatīkama lieta, kura var patraucēt kā 20, tā 40 gados. Tas ir papēža piesis jeb, kā saka ārsti, plantārais fasciīts – viens no biežākajiem iemesliem sāpēm pēdās pieaugušiem cilvēkiem.
Raksta turpinājums
Ar sāpēm papēdī joki mazi, tādēļ jāvēršās pie ārsta, lai viņš noteiktu diagnozi. Sāpju iemesls – plantārās fascijas iekaisums. Tā saucas cietu, fibrozu audu slānis, kurš stiepjas gar pēdas apakšu. Tā ir viena no pašām garākajām un spēcīgākajām saitēm mūsu organismā. Par to, kā cīnīties ar šo slimību, mēs tev pastāstīsim.
Plantārais fasciīts
Ir vairāki faktori, kuri var izraisīt plantāro fasciītu. Pats izplatītākais – plakanās pēdas attīstība. Kad pēdas velve sabiezē, pēdas apakšas fascija pārmērīgi nostiepjas un uz tās rodas mikroplīsumi. Īpaši izteikti bojājumi mēdz būt tajā vietā, kur fascija piestiprinās pie papēža kaula, tādēļ šeit rodas iekaisums.
Cits riska faktors – liekais svars cilvēkam, kura dēļ palielinās slodze pēdas fascijai. Fasciīta rašanos var izprovocēt arī pierastās fiziskās aktivitātes izmaiņas, piemēram, pārāk intensīvas fitnesa nodarbības vai smags darbs, kā arī neērtu apavu valkāšana ar ļoti cietu, plakanu zoli.
Ja neko neuzsākt, tad sāpes papēdī var saglabāties no 6 līdz 18 mēnešiem. Pēc tam tās var atkāpties, bet drīzumā atkal atgriežas. Tāpēc pēdas fasciītu nepieciešams obligāti ārstēt – jāsamazina iekaisums un jānovērš slimības iemesls.
Papēžu pieša ārstēsanas metodes
1. Stretčings
Tie ir vingrojumi pēdas muskuļu stiepšanai. Obligāti izvingrinās arī apakšstilbu muskuļi, jo spriedze tajos padziļina pēdu fasciīta norisi. Metode ir efektīva tikai regulāri vingrojot.
2. Preparātu lietošana
Nesteroīdie pretsāpju līdzekļi atvieglo sāpes, bet tos nevar lietot ilgstoši. Tiem ir daudzas blaknes.
3. Ortēžu valkāšana
Tās izgatavo pēc nospieduma speciāli katram pacientam. Svarīgi, lai apavu ieliktņi būtu pilna izmēra, tas ir, piekļautos pēdai pa visu tās virsmu. Tikai tādā gadījumā tie atjaunos normālu pēdas velves izliekumu, kam pateicoties samazināsies pēdas fascijas nostiepums.
4. Nakts šinas
Tās ir speciālās ortopēdiskās ierīces līdzīgas plastikāta zābaciņiem. Šinas var samazināt pirmā soļa sāpes. Bet tās ir diezgan apjomīgas un ne visai ērtas lietošanā.
5. Triecienviļņa terapija
Šī ir moderna metode daudzu slimību ārstēšanā. Tomēr pētījumi parādīja, ka TVT ne vienmēr pilnībā noņem sāpes un efekts nesaglabājas ilgi. Turklāt, pati par sevi procedūra ir sāpīga, bet ārstēšanās kursa maksa samērā augsta.
6. Operācija
Tā ir ārkārtēja darbība, ja pārējās metodes nedeva pozitīvu efektu.Daļu no pēdas fascijas nogriež un tās nostiepums samazinās. Tas samazina sāpes, bet var izraisīt paātrinātu plakanās pēdas veidošanos, un sekojoši, jaunu problēmu rašanos.
Mums iepatikās arī viena ārsta metode. Sākumā viņš virtuozi noņēma visu pārragojušos ādu no papēža un apakšstilba ar speciālu instrumentu, līdz ar to nodrošināja asinsrites uzlabošanos šajā zonā. Tālāk izmantoja elastīgas uzlīmes, kuras samazinās slodzi uz pēdu. Viņš apgalvo, ka tā var darīt arī mājas apstākļos. Paskaties video, kā viņš to dara.
Mēs novēlam tev veselību! Padalies ar noderīgo informāciju ar draugiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts