-
- 10483 x
-
https://torno.lv/RT6NHmj
Ja ņemt vērā kaitīgumu pašam cilvēkam un apkārtējiem, tad alkohols ir pati kaitīgākā narkotika pasaulē. Kaitīgāka par heroīnu, kokaīnu, marihuānu un metamfetamīnu. Alkohols ir populārāks par jebkuru citu narkotisko vielu.
Daudzi cilvēki, kuri saslimuši alkohola dēļ, nesaprot kāds ir viņu smagās slimības iemesls. Un tikai autopsija parāda, ka galvenais iemesls, kas sagrāvis organismu, bija alkohols, bet saaukstēšanās vai infekcija kļuva par pēdējo pilienu, kas noslēdza šo traģēdiju.
Raksta turpinājums
Alkohola ietekme uz cilvēka organismu
Un tomēr, kāds ir alkohola kaitīgums veselībai? Atbilde uz šo jautājumu nav tik vienkārša un prasa zinātnisku pamatojumu. Alkohola bīstamība ietver divus galvenos momentus.
Pirmkārt, alkohols – tā ir narkotiska inde, otrkārt, alkohols – tā ir tāda inde, kas iekļūstot cilvēka organismā, nemanāmi, pakāpeniski, bet noteikti un nenovēršami izraisa tā sabrukumu.
“Alkohols – tā ir inde un, ja mēs runājam par kvalitatīvu alkoholu, mēs runājam par kvalitatīvu indi.”
Vispirms no šīs indes cieš kuņģis, jo tas pirmais saņem triecienu. Un, jo stiprāki dzērieni, jo ātrāk cilvēks saslimst, jo smagāk noris viņa ārstēšana.
Alkohols un gremošanas sistēmas slimības
Alkohola ietekmē notiek dziļas izmaiņas visā gremošanas sistēmā. Kuņģis izstrādā mucīnu - vielu, kas aizsargā tā sieniņas. Alkohols šo funkciju bloķē un padara kuņģi praktiski neaizsargātu pret visu, ko lieto cilvēks.
Ēdiena pārstrāde kuņģī kļūst nepilnvērtīga, pārtika aizkavējas vai nepārstrādāta nonāk zarnu traktā. Rodas gastrīts, kurš, ja nenovērst tā iemeslu un nopietni neārstēt, var kļūt par kuņģa vēzi.
Aknas filtrē visas mūsu asinis 400 reizes diennaktī, izlaižot sev cauri visas indīgās vielas, tajā skaitā arī alkoholu. Etilspirts, izejot caur aknām, postoši ietekmē aknu šūnas, kuras tā ietekmē iet bojā. To vietā veidojas saistaudi vai vienkārši – rētas.
Aknas pakāpeniski samazinās apjomā, it kā sakrokojas, aknu asinsvadi tiek saspiesti, asinis tajās sastājās, spiediens paaugstinās 3 – 4 reizes. Un, ja notiek šo asinsvadu plīsums, sākās stipra asiņošana, no kuras slimnieki bieži iet bojā.
Aprakstītās izmaiņas saucas “aknu ciroze”. Alkoholiskā aknu ciroze – viena no smagākām un bezcerīgākām cilvēka slimībām izārstēšanas nozīmē. Tas, kurš kaut reizi ir vērojis asiņošanu cirozes gadījumā, uz visiem laikiem saglabās vissmagākos iespaidus.
Alkohols un smadzenes
Etilspirts lieliski šķīst ūdenī, bet organismā sasniedz maksimālo koncentrāciju tajos orgānos un audos, kurus visintensīvāk apskalo asinis. Viens no tādiem orgāniem ir galvas smadzenes, kuras tiek piesātinātas ar asinīm vairāk nekā citi.
Profesors Fjodors Grigorjevičs Uglovs: “Galvas smadzeņu bojājumus, ko izraisa alkohols, var salīdzināt ar galvaskausa traumām.”
Etanols viegli pārvar hematoencefalītisko barjeru, kas ir aizsargmehānisms, kas kavē smadzeņu intoksikāciju ar svešām, kaitīgām vielām. Ja alkohola koncentrāciju asinīs apzīmēt ar 1, tad organismā tā sadalīsies šādi: aknas – 1,45; muguras smadzeņu šķidrums – 1,5; galvas smadzenes – 1.75.
Alkohola ietekmē sākas smadzeņu neironu masveida bojāeja. Pie tam jāņem vērā, ka spirts ietekmē arī asins sastāvu. Rezultātā smadzeņu daļas pārstāj saņemt nepieciešamo skābekli, kas izraisa hipoksiju.
Šūnu kapsēta papildinās pēc katras, pat mērenas iedzeršanas reizes, bet cilvēka smadzenes, kurš regulāri lieto alkoholu, pakļautas ievērojamākām izmaiņām nekā jebkurš cits orgāns.
Savienības “Cīņa par tautas atturību” priekšsēdētājs profesors Ždanovs atzīmē: “Cilvēks, kurš iedzēris, nākošajā rītā urinē ar savām smadzenēm.”
Ja salīdzināt alkoholiķa smadzenes un vesela cilvēka smadzenes, var atzīmēt redzamas atšķirības. Šī iemesla pēc dzerošiem cilvēkiem rodas psihes traucējumi un attīstās daudzas novirzes.
Alkohols un sirds
Daudzi dzeroši cilvēki kļūdaini uzskata, ka alkohols spēj uzlabot sirds – asinsvadu sistēmas darbību. Īstenībā viss notiek pavisam savādāk.
Nokļūstot organismā, etilspirts ātri nokļūst asinīs, kur cirkulē 6 – 7 stundas. Iedzērušam cilvēkam praktiski uzreiz paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība.
Alkohols un tā toksiskie metabolīti izraisa asins sabiezēšanu, tādēļ tā sliktāk nokļūst sirds mazajos asinsvados. Miokarda audi sāk izjust hipoksiju (skābekļa trūkumu), kas izraisa to bojāeju.
Cilvēka sirds, kurš katru dienu lieto spirtotos dzērienus, kļūst vāja un atoniska. Sirds vairs nespēj pilvērtīgi pumpēt asinis, tādēļ sāk pulsēt biežāk un ar lielu piepūli.
Pēc alkohola lietošanas sirds pārcieš neatgriezeniskas izmaiņas, kas nav izārstējamas. Tā kā atjaunot normālu miokarda struktūru nav iespējams, atliek veikt simptomātisko terapiju, tas ir, ārstēt radušos sarežģījumus.
Alkohols un vēzis
Vispasaules Veselības Aizsardzības organizācija paziņo, ka alkohols izprovocē, mazākais, 60 dažādas slimības, tajā skaitā zarnu (resnās un taisnās zarnas), piena dziedzeru, barības vada, rīkles, aknu, mutes dobuma un kakla vēzi.
Organizācijas eksperti ir pārliecināti, ka sieviete, kura izdzer četras glāzes vīna katru dienu, palielina piena dziedzeru vēža attīstības risku par 50%.
“Nekaitīga alkohola deva neeksistē, pat neliels lietošanas apjoms rada risku veselībai.”
1975.gadā Vispasaules Veselības Aizsardzības Organizācija alkoholu atzina par narkotisku līdzekli. Pietiekoši aicināt cilvēkus dzert mēreni un pateikt, ka tas ir nekaitīgi un viņi labprāt sekos šim padomam. Daudzi no viņiem nākotnē kļūs par alkoholiķiem.
Kā paglābties no tik bēdīgām beigām? Vienīgais pareizais variants ir pilnīga atteikšanās no spirtotot dzērienu lietošanas.
Padomā par to, ka tev ir bērni, ģimene, vecāki, kuru dēļ ir vērts ievērot skaidru un veselīgu dzīvesveidu. Vai ir vērts lietot alkoholu maldīgas baudas dēļ, turklāt bendējot savu organismu? Viennozīmīgi nē!
Mēs vēlam tev veselību! Padalies ar šo vērtīgo informāciju ar saviem draugiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts