Pirmā palīdzība samaņas zuduma gadījumā

Advertisement
Advertisement

Katrs no mums vismaz reizi dzīvē ir kļuvis par nelaimes gadījuma liecinieku: kāds pieņem zibenīgu lēmumu un, pa galvu, pa kaklu metas palīdzēt, bet kāds apjukumā nolaiž rokas, jo vienkārši nezin, ko darīt kritiskā situācijā.

 

Īslaicīgs un pēkšņs samaņas zudums vai ģībonis ir ārkārtas situācija, no kuras neviens nav pasargāts. Bailes, nervu šoks, fiziska izsīkšana vai nepietiekams svaiga gaisa daudzums telpā - daudzi iemesli, bet viens risinājums: šajā situācijā jāprot sniegt pirmo palīdzību!

Raksta turpinājums
Pirmās palīdzības sniegšana ģīboņa gadījumā ir vienkārša prasme, kuru var apgūt ikviens. Šodien pastāstīsim, kā sniegt pirmo palīdzību un pēc iespējas ātrāk cilvēku dabūt pie samaņas.
Pirmā palīdzība samaņas zuduma gadījumā

ĢĪBOŅA SIMPTOMI

1. Galvas reibonis, pēkšņs vājums, slikta dūša, miglaina redze, troksnis ausīs un ekstremitāšu nejutīgums ir simptomi, kas visbiežāk liecina par ģīboņa tuvošanos.
2. Pulss ir vājš, virspusējs, asinsspiediens ir strauji samazinās.
3. Elpceļi parasti ir brīvi, bet elpošana ir sekla un reta.
4. Acu zīlīšu reakcija uz gaismu ir vāja, refleksi bieži ir apspiesti.
5. Āda ir bāla, auksta, pārklāta ar sviedriem.
6. Apziņas zuduma laikā cietušais nokrīt. Šis simptoms ir saistīts ar ķermeņa aizsargmehānismu: izrādās, ka asins piegāde smadzenēm normalizējas horizontālā stāvoklī, tāpēc pēc kāda laika pacients atgūst samaņu arī bez citu palīdzības.
Samaņas zuduma iemesli

Dažreiz ir viegli noteikt samaņas zuduma cēloni: jūtīga meitene var noģībt, ieraugot asinis, vai, , pārmērīgi centīgs sportists no fiziska spēka izsīkuma. Dažos gadījumos ģībonis slēpj daudz vairāk briesmu, un, lai saprastu, kas izraisīja šo samaņas zudumu, mēs jums pastāstīsim, kā samaņas zudumi tiek iedalīti.
1. Vasovagālais ģībonis

Nevienam nav imunitātes pret šādu samaņas zaudēšanu, it īpaši pārāk jūtīgiem cilvēkiem. Bailes, trauksme, spriedze, klepus, asiņu vērošana un pat smiekli var izraisīt īslaicīgu apziņas zudumu. Un pat tad, ja tas ir drošākais ģīboņa veids, ikvienam vajadzētu prast sniegt pirmo palīdzību šādā situācijā.

2. Sirds vājums

Sirds mazspēja, aritmija un sirdslēkme var būt saistīta ar samaņas zudumu. Šī ir situācija, kad nepieciešams nekavējoties identificēt ģīboņa cēloni, veikt atbilstošus pasākumus un izsaukt ātro palīdzību.
3. Posturāls ģībonis

Samaņas zaudēšanu var izraisīt ilgstoša atrašanās vertikālā stāvoklī, asa pāreja no horizontāla uz vertikālo stāvokli, ievērojams asins zudums, anēmija vai dehidratācija.

4. Neiroloģiskais ģībonis

Insults, migrēna, pārmērīga fiziskā piepūle un pārkaršana ir vēl viens bezsamaņas iemesls, ko nevar ignorēt.
PIRMĀ PALĪDZĪBA

1. Pirmā lieta, ko darīt tūlīt, ir novietot upuri horizontālā stāvoklī uz muguras, savukārt apakšējās ekstremitātes paceltas par 45 ° (Trendelenburgas pozīcija), lai viņa galva un pleci būtu zem iegurņa. Pietiek, ja paceltu kājas uz soliņa, ja problēmas radušās uz ielas.

2. Tālāk ir jānodrošina pietiekoša skābekļa plūsma, proti: atslābiniet apģērba spiedošās daļas (apkakles, aproces, jostas, noņemiet šalli) un atveriet logus telpā. Lai izvairītos no vemšanas aspirācijas, jāpagriež cietušā galva uz sāniem.
3. Ja iespējams, samitriniet vates tamponu, ar kādu kairinošu vielu (ožamo spirtu, etiķi, stipru aromātu ēterisko eļļu), un pietuviniet degunam, lai stimulētu elpošanas un asinsvadu centrus. Amonjaka izgarojumu ieelpošana parasti palīdz atgriezt upuri pie apziņas īsā laikā.

4. Vēl viens efektīvs veids, kā palīdzēt, ir uzlikt mitru un aukstu dvieli uz cietušā pieres vai noslaucīt seju ar aukstu ūdeni, papliķēt pa vaigiem un paberzēt ausis.
5. Ilgstoša apziņas zuduma gadījumā ir nepieciešams pamasēt upura augšējās un apakšējās ekstremitātes, sildīt viņu ar sildītājiem vai apsegt ar pledu, un pēc apziņas atgriešanās pacienāt ar karstu tēju un nomierināt.

6. Nekādā gadījumā uzreiz neceliet pacientu stāvus! Ļaujiet viņam atgūties un sazinieties ar ātro palīdzību. Ģībonis var būt nopietnu veselības problēmu pazīme, tāpēc cietušajam jebkurā gadījumā ir nepieciešama profesionāla pārbaude.
Mēs esam vairākkārt teikuši un rādījuši pirmās palīdzības sniegšanu kritiskās situācijās, bet mēs esam gatavi atkārtot to atkal un atkal - jūs diez vai varēsiet piedot sev, ja draugs vai tuvs cilvēks būs nepatikšanās un jūs nevarēsiet palīdzēt.

Samaņas zaudēšana nav reta parādība, un spēja izdarīt pareizo izvēli bez trīcošiem ceļiem un pirmās palīdzības sniegšana būs noderīga ikvienam.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024