Pirmā palīdzība sadzīves apdegumu gadījumos

Advertisement
Advertisement

Katrs no mums vismaz reizi dzīvē ir kļuvis par nejauku apdegumu upuri: mājās, aplejoties ar verdošu ūdeni vai karstu eļļu, darbā, ignorējot drošības noteikumus, vai vienkārši citu neuzmanības pēc. Iemeslu ir daudz, bet efekts ir viens: nepanesamas sāpes, apsārtums, čūlas un dažos gadījumos šoks un reāls drauds dzīvībai.


Savlaicīgi sniegta palīdzība apdedzināšanās laikā – tās ir vērtīgas sekundes, no kurām lielā mērā atkarīgs turpmākais cietušā liktenis!


Mēs pateiksim, kā nodrošināt pirmās palīdzības sniegšanu apdegumu gadījumā pareizi un ātri, lai novērstu iespējamās negadījuma sekas. Nezaudē savu galvu un rīkojies saskaņā ar instrukcijām, lai palīdzētu sev (pat ja tas ir ļoti sāpīgi) vai lai izglābtu draugu!

Raksta turpinājums
Pirmās palīdzības sniegšana apdegumu gadījumos

Apdedzināšanās smagums ir atkarīgs ne tikai no tā izraisītās vielas, bet arī no ādas un audu ietekmētās teritorijas. Apdegums - tas vienmēr ir stipra sāpes un smagos gadījumos - sāpju šoks. Apdegumu var pastiprināt infekcijas pievienošanās, toksīnu iekļūšana asinsritē, vielmaiņas traucējumi un nāves risks. Neatkarīgi no tā, cik viegls vai, gluži pretēji, smags apdegums var būt, jārīkojas nekavējoties!
Apdegums ar karstu ūdeni vai tvaikiem

Steigas vai neuzmanības dēļ šāda mājsaimniecības trauma kā apdedzināšanās ar verdošu ūdeni vai tvaiku, notiek gandrīz ar visiem. Un jo karstāks šķidrums bija un jo ilgāks bija kontakts ar ādu, jo sliktākas sekas sanāca. Visbiežāk šādam apdegumam tiek pakļauti rokas un apakšdelmi, retāk - gurni, kājas, krūtis un vēders.

Pirmā palīdzība

1. Uzreiz jānovērš kaitīgais faktors – ūdens vai tvaiks. Galvenais – nepadoties panikai un rīkoties ātri.
2. Ja skartā vieta nenozīmīga, bet apdeguma teritorija neliela, apdeguma vietu var atdzesēt ar tekošu ūdeni. Procedūrai jāilgst ne mazāk par 15 – 20 minūtēm, bet ūdens nedrīkst būt ledains.
3. Atļauts skarto vietu pārklāt ar sausu, sterilu marles pārsēju un nodrošināt mieru.
4. Ja trauma izraisa sāpes, palīdzēs jebkāds pretsāpju līdzeklis (iekšķīgi) vai nesteroīds pretiekaisuma līdzeklis.

Ko nedarīt

1. Stipru apdegumu gadījumos kategoriski aizliegts atraut no rētas apģērbu, ja tas ir pielipis.
2. Nekādā gadījumā neaiztiec rētu ar rokām!
3. Traumēto vietu neiezied ar ziedēm, krēmiem, krējumu, sviestu un citiem ‘vecmāmiņas’ līdzekļiem. Tā tu pasliktini situāciju un veicini infekcijas iekļūšanu.
4. Rētai neliec virsū sniegu, ledu un neskalo ar ledaini aukstu ūdeni.
5. Neapstrādā traumēto vietu ar kairinošiem antiseptiķiem – jodu, ūdeņraža pārskābi, spirtu utt..
6. Nedrīkst caurdurt izveidojušās čūlas!
Apdegums ar eļļu

Apdegums ar karstu saulespuķu eļļu vai sviestu – nav retums katrā virtuvē. Un, ja daži pilieni ļaunumu nenodara, tad no iespaidīga apdeguma nav tik vienkārši atbrīvoties. Apdegums ar eļļu atšķirās ar īpaši bīstamu pakāpi, jo eļļainas vielas ļoti ātri un dziļi iekļūst ādā un bojā to no iekšienes.

Nokļūstot uz ādas, karstā eļļa uz virsmas rada savdabīgu plēvi, kas neļauj ādai dabiski atdzist. Eļļu siltumizolācijas īpašību dēļ nevienu no termiskajiem apdegumiem nevar ar to apstrādāt!

Pirmā palīdzība

1. Nekavējoties eļļas slāni noņem ar papīra salveti.
2. Rētu skalo ar vēsu, tekošu ūdeni 15 – 20 minūtes. Tas atdzesēs apdedzinātos audus, noņems kairinājumu un stimulēs audu reģenerēšanos.
3. Ja apdedzināto vietu noskalot neizdodas, uzmanīgi to atbrīvo no apģērba un atdzesē ar speciālu spreju vai gēlu.
4. Ja uz ādas izveidojušās čūlas, kas pildītas ar šķidrumu, nekādā gadījumā tās nedrīkst caurdurt.
5. Stipru sāpju gadījumā var pielietot pretsāpju preparātu.

Ko nedarīt

1. Apdegumu nesāc skalot ar ūdeni uzreiz – vispirms noņem eļļas paliekas ar sausu salveti.
2. Neizmanto pretapdeguma līdzekļus (pantenolu, piemēram), neveicot pirmo palīdzību.
3. Nekādā gadījumā nedrīkst urinēt uz apdedzinātās vietas, ieziest to ar krēmu, olu baltumu, ziepēm vai citiem tautas līdzekļiem.
Ķīmiskie apdegumi

Ķīmiskie apdegumi rodas ne tikai ražošanā, bet arī ikdienas dzīvē. Kodīgie sārmi un skābes, smago metālu sāļi, mājsaimniecības tīrīšanas līdzekļi - tas viss var sabojāt ādu drošības noteikumu pārkāpšanas gadījumā, strādājot ar tiem.

Pirmā palīdzība

1. Pirmkārt un vissvarīgāk – atbrīvoties no kairinātāja un atdzesēt apdedzināto vietu. Traumētā vieta jāskalo ar tekošu aukstu ūdeni 15 – 20 minūtes. Turklāt, apdegums jāskalo tā, lai netiktu skarta veselā āda ap apdegumu (novērst ķīmiskās vielas izplatīšanos).
2. Ķīmiskajai vielai jābūt neitralizētai: skābei ar sārmu un sārmam ar skābi. Ja kaitējums noticis ikdienas dzīvē, apdegumu ar skābi var ārstēt ar sodu vai nomazgāt ar ziepjūdeni, un apdedzinoties ar sārmu skarto vietu vislabāk mazgāt ar atšķaidītu etiķskābi.
3. Pēc ķīmiskās vielas neitralizācijas var uzlikt sterilu, sausu pārsēju.

Ko nedarīt

1. Neliec kompreses, neapstrādā traumēto vietu ar eļļu vai jebkuriem citiem līdzekļiem, izņemot ūdeni (vai pretvielu), neliec mitrus apsējus.
2. Ķīmiskām vielām ir raksturīgi iekļūt ādas dziļākajos slāņos, tāpēc tās var turpināt iedarboties arī pēc redzamā noņemšanas. Lai apdegums neizplatītos, nav ieteicams to aiztikt ar rokām.
3. Augstas pakāpes apdeguma gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ārsta!
Acu apdegumi

Apdegums – viens no bīstamākiem acu traumu veidiem, bet tādu traumu sekas var būt nelabojamas. Sadzīvē bīstamākās vielas ir etiķis un sārms, karsts piens, eļļa, tvaiki. Katra veida apdegumi var izraisīt redzes pasliktināšanos vai pat tās zudumu, tādēļ jārīkojas nekavējoties!

Pirmā palīdzība

1. Ja acī nonāk indīgs šķidrums, pēc iespējas ātrāk un rūpīgi noskalojiet to ar aukstu ūdeni. Svarīgi, ka tas jādara ne 10 un ne 15 minūtes, bet 30-40 minūšu laikā. Tas atbrīvos no ķimikālijas, kas nokļuvis konjunktīvas dobumā.
2. Pēc tam acis var mazgāt ar tējas uzlējumu istabas temperatūrā. Tēja ir bagāta ar dezinfekcijas līdzekļiem un tanīniem, tāpēc tas palīdzēs mazināt asas sāpes.
3. Efektīva būs arī vēsa tējas komprese.
4. Atceries, ka jebkāds acu apdeguma veids prasa nekavējošu vēršanos pie oftalmologa!
Saules apdegums

Nu, kurš no mums nav apdedzis saulē? Jebkurā gadījumā, saules apdegumi var būt ļoti bīstami un ādas atjaunošanās pēc traumas ir ļoti ilgstoša. No viegla apsārtuma līdz čūlām un samaņas zuduma - saules apdegums prasa tūlītēju terapiju!

Pirmā palīdzība

1. Pirmais, kas jādara – nekavējoties aiziet no saules vēsākā vietā, piemēram, noslēpties ēnā.
2. Apdeguma vietai var pielikt mitru, aukstu pārsēju, tas atdzesēs skarto vietu un noņems sāpes.
3. Var ieiet aukstā dušā vai pagulēt vēsā vannā.
4. Ja tu izjūti stipras galvassāpes, reiboni, nelabumu, nekavējoties vērsies pie ārsta. Šie simptomi var liecināt par karstuma dūriena sākšanos.
5. Paracetamola tablete vai cits nesteroīds pretiekaisuma līdzeklis noņems sāpju simptomus un atbrīvos no temperatūras.

Ko nedarīt

1. Nekādā gadījumā uz apdegušās ādas nedrīkst likt ledus gabaliņus. Skarto ādu nedrīkst mazgāt ar ziepēm, berzt ar sūkli un attīrīt ar skrubiem – tas tikai pastiprinās iekaisuma reakciju.
2. Bojāto ādu nedrīkst apstrādāt ar vazelīnu vai citiem taukainiem līdzekļiem. Tie aizsprosto poras un rada dabiskās termoregulācijas traucējumus.
3. Ja neveiksmīgais iedegums kļuvis ne tikai apsarkuma, bet arī čūlu rašanās iemesls, pēdējos nekādā gadījumā nedrīkst caurdurt vai noplēst.
4. Atveseļošanās periodā nedrīkst atrasties tiešos saules staros (var tikai slēgtā apģērbā) un sauļoties.
5. Nedrīkst lietot arī alkoholu, kafiju un dzert stipru tēju – tas var veicināt organisma atūdeņošanos.
Neaizmirsti, ka apdegumi, pat mazākie, samazina cirkulējošo asiņu daudzumu, tāpēc ir jādzer pēc iespējas vairāk! Turklāt, ne tikai ūdeni, bet kaut ko saldu un siltu, piemēram, vāju tēju vai kompotu.

Un svarīgi ir atteikties no vecmāmiņu līdzekļiem. Olas, sviests, krējums un padoms urinēt uz apdedzināto vietu ne tikai nepalīdzēs, bet arī kavēs sadzīšanu un traucēs mediķiem, kuri sniegs pirmo medicīnisko palīdzību. Pat ja šīs metodes bija iedarbīgas tavai vecmammai, vecvecmammai, kaimiņienei vai kolēģim, nedari tā.

Pieraksti, saglabā, iegaumē un neaizmirsti padalīties ar saviem draugiem – no nelaimes gadījumiem nav pasargāts neviens!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024