-
- 64969 x
-
https://torno.lv/xvz4t00
Diemžēl, dzīve iekārtota tā, ka mums visiem nākas zaudēt savus tuvos. Tas ir ļoti grūti un smagi un tas neizbēgami ir saistīts ar veselu virkni paražām. Tās visas vajag izpildīt, lai parādītu mirušajam pēdējo godu. Turklāt, svarīgi visu izdarīt pareizi, neko neizlaist, lai nepiesauktu nelaimi sev un visai ģimenei.
Raksta turpinājums
Mēs tev pastāstīsim par visām niansēm bērēs, kuras vajag obligāti ievērot. Pat vissmagākajā brīdī par to vajag atcerēties.
Apbedīšanas ceremonija
Bēres – tas ir ļoti traģisks un sāpīgs notikums, kas piepildīts arī ar mistiku. Tas taču ir moments, kad robežas starp pasaulēm kļūst pavisam plānas, apgalvo ekstrasensi. Visam šim procesam ir savi likumi, ticējumi, tradīcijas, kurus vajag zināt un atcerēties.
1. Aizklāt visus spoguļus mājās
Vispazīstamākais ticējums. Tas jau vairs nav ticējums, bet strikts noteikums. Uzreiz pēc nāves mirušā mājās jāaizklāj visas atspoguļojošas virsmas ar blīvu audumu. Tas nepieciešams, lai nelaiķa dvēsele neiekristu spoguļu pasaulē un nepaliktu tajā pasaulē uz visiem laikiem. 40 dienu garumā spoguļus neatsedz, jo tiek uzskatīts, ka dvēseles visu šo laiku atrodas mūsu pasaulē.
2. Radinieki nedrīkst nest zārku
Pēc tradīcijas mirušā zārks jānes uz rokām, bet radi to nedrīkst darīt nekādā gadījumā, lai nelaiķis nedomātu, ka par viņa nāvi priecājas. Kaut gan daži nedaudz citādāk traktē šo rituālu: radiniekiem nedrīkst nest zārku, lai nesekotu nelaiķa pēdās. Asinis tiecas pie asinīm.
3. Nelaiķa mēru liek kopā ar viņu
Tas attiecās uz visām lietām, kas kontaktēja ar jau mirušu cilvēku. Tāpēc mēru, ar ko mērīja zārka izgatavošanai, saites, ar ko bija pārsietas mirušā rokas un kājas, obligāti tiek ielikti zārkā. Visas šīs lietas bieži izmanto maģiskos rituālos, tāpēc tās atstāt ir ļoti bīstami.
4. Egļu zari pie sliekšņa
Šī tradīcija tika ievērota vienmēr. Uzskatīja, ka pie sliekšņa vienmēr jānoliek egļu zari, lai radinieki un draugi, kuri atnākuši atvadīties no mirušā, neaiznestu nāvi uz savu māju.
5. Nedrīkst atstāt nelaiķi vienu mājās
Un ne tikai mājās, bet pat istabā. Ar mirušo visu laiku kādam jābūt. Uzskata, ka mirušā dvēselei nepieciešams atbalsts, tāpēc pie zārka jālasa psalmi un lūgsnas.
6. Pēc tam, kad zārku iznesa no mājām
Тas, kurš pēdējais iziet no mājām, izslauka un izmazgā grīdas aiz mirušā. Slauka un mazgā tikai no sliekšņa nevis otrādi. Pēc tam, kad tas ir izdarīts, slaukāmo birsti un grīdas lupatu izmet. Kamēr zārks atrodas mājās, nedrīkst uzkopt un slaucīt.
7. Mirušā matu ķemme
Ķemmi, ar kuru sakārtoja matus mirušajam, vai nu liek zārkā kopā ar viņu, vai pēc tam izmet upē. Šī lieta skaitās nešķīsta, to nevar ne atmazgāt, ne attīrīt. Labākais to iemest upē. Svarīgi, lai ar šo ķemmi vairs neviens neķemmētos.
8. Atgriežoties no bērēm
Atgriezies mājās, noteikti pieskaries pie krāsns. Šī tradīcija radusies ļoti sen un saistīta ar to, ka krāsns identificē uguns stihiju. Vecāki ļaudis saka, ka pieskaroties pie krāns var sadedzināt visas sliktās zīmes. Ja nav krāsns vai kas tamlīdzīgs, jāiededz svece, tā arī palīdz sadedzināt visu slikto.
9. Bērniem un grūtniecēm uz bērēm iet nedrīkst
Patiešām, tāda tradīcija pastāv un tā ir saglabājusies no sendienām. Pat ja bija nomiris ļoti tuvs cilvēks, mazuļiem un grūtām sievietēm uz kapsētu iet nebija ieteicams. Taču tas nav stingrs aizliegums, vismaz šajos laikos.
10. Izejot no kapsētas, nedrīkst atskatīties
Uzskata, ka pēc bērēm, kad visi jau iet projām no kapsētas, nedrīkst apgriezties atpakaļ, pat ja tevi pasauca.
11. Apgriezt otrādi mēbeles
Mēbeles priekšmetu (soliņu, krēslus, galdu), uz kura stāvēja zārks, jāapgriež ar kājām uz augšu, kad viņu vedīs uz kapsētu. Mēbeles nolikt atpakaļ var tikai pēc diennakts. Ir vēl tradīcija, kas paredz nolikt cirvi tajā vietā, kur stāvēja zārks. Tas vajadzīgs tāpēc, lai mājās nerastos vēl viens nelaiķis.
12. Apbedīšanas precesija
Kā saka ticējumi, ja garām tavai mājai iet bēru procesija, nedrīkst, lai mājās kāds gulētu. Runā, ka nelaiķis var gulošo paņemt sev līdzi. Nedrīkst skatīties pa logu uz procesiju, labāk aizvilkt aizkarus un pabūt klusumā.
Nedrīkst skriet pār celiņu bēru procesijai. Tiek uzskatīts, ka, ja nelaiķis slimoja, tad celiņu pārskrējušais var viņa slimību paņemt sev.
Bēru diena ir ļoti sarežģīta un sāpīga, bet to pavadīt vajag pareizi, lai kā tur nebūtu. Svarīgi ievērot visus noteikumus, sarīkot piemiņas mielastu un veltīt pienācīgu cieņu mirušajam. Daži svēti tic šīm paražām, bet citi tās uzskata par māņticību. Priekš sevis tu vari izlemt pats.
Bet vai tu tici šiem aizspriedumiem? Dalies komentāros!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts