-
- 7374 x
-
https://torno.lv/SMnIvbV
Tā, kas darās mazu bērnu galvās, izpēte ir līdzīga lielai puzlei. Līdz šim brīdim mazuļa smadzenes ir viena no lielākām mīklām. Pēdējo dažu desmitu gadu laikā zinātnieki sākuši pētīt jaundzimušos detalizētāk, lai saprastu viņu attīstību un palīdzētu vecākiem audzināt savus bērnus. Lūk dažas pārsteidzošas lietas, ko jūs, iespējams, nezinājāt par mazuļiem.
Avots: infoniac.ru
Raksta turpinājums
1.Mazuļi lasa domas
Patiesībā, nevar apgalvot, ka jaundzimušajiem piemīt telepātija. Bet pēdējais pētījums, ko veica Misuri universitātes zinātnieki, konstatēja, ka mazuļi 10 mēnešu vecumā uzsāk sekot citu cilvēku domāšanas procesam. Juaņa Luo, jaunākā psiholoģijas attīstības profesore, kas veica pētījumu, paskaidroja: “Bērni, tāpat kā vecāki, ilgi skatās, ja redz kaut ko pirmo reizi. Tas viņiem parāda, ka kaut kādas lietas nesaskan.”
Tāda parādība saucas “gaidīšanas traucējums”. Kad mazuļi par kaut ko brīnās vai atzīmē, ka notiek kaut kas neparasts, viņi sāk ilgi skatīties. Pētījumā, bērni vēroja, kā aktieris izvēlējās objektu A nevis B. Kad aktieris pārslēdzās uz objektu B, mazuļi skatījās par 5-6 sekundēm ilgāk, kas nozīmēja, ka viņi apzinājās prioritāšu maiņu.
2. Jauks izskats bērnībā nenozīmē pievilcību pieaugušajā dzīvē
Pētījumā, kas tika publicēts žurnālā Infant Behavior & Development, tika noskaidrots, ka frāze: “Jūs laikam bērnībā bijāt skaists bērns?” neatbilst īstenībai. Kad 253 koledžas studentiem palūdza novērtēt fotogrāfijas vieniem un tiem pašiem cilvēkiem bērnībā un jau esot pieaugušiem, tad izrādījās, ka neeksistē saikne starp to, cik pievilcīgs bija cilvēks bērnībā un brieduma gadu izskatu.
3. Mazuļi māk dalīties
Nav svarīgi, cik bieži jūs dzirdējāt no bērna: “Tas ir mans!”, pētījums parādīja, ka bērni jūt taisnīgumu jau 15 mēnešu vecumā. Pētījuma laikā, ko veica Vašingtonas universitātes zinātnieki, 47 mazuļus novēroja videoierakstā, kā eksperimentators sadalīja pienu un krekerus diviem cilvēkiem. Kad viens no dalībniekiem saņēma vairāk ēdiena, bērni pievērsa tam palielinātu uzmanību, kas nozīmēja, ka viņi gaidīja taisnīgu sadalījumu.
Pētnieki, tāpat, konstatēja, ka bērni, kuri neievēroja netaisnību, biežāk dalījās ar savām rotaļlietām.
4. Mazuļos ir kaut kas no rasisma
Ne viss ir zelts, kas spīd. Attiecieties pret visiem cilvēkiem vienādi. Mēs esam visi vienlīdzīgi. Vecāki bieži vien māca šādu attieksmi saviem bērniem, un mēs bieži vien šādu izturēšanos gaidām no bērna no mazotnes. Tomēr, pētnieki no Šefilda universitātes Lielbritānijā, konstatēja, ka bērni 3 mēnešu vecumā dod priekšroku savas rases cilvēkiem. Bet nevajag izdarīt pārsteidzošus secinājumus. Tas pats pētījums parādīja, ka bērniem, kuriem blakus atrodas dažādu rasu cilvēkus, no agras bērnības nerodas šādi uzskati.
5.Mazuļi saprot mūziku
Brigemas Jangas universitātes pētnieki noskaidroja, ka 5 mēnešu mazuļi var atšķirt ritmisku mūziku no skumjas, lēnas melodijas. Pētījumā eksperimentators demonstrēja seju, kurai nebija emociju, tajā pašā laikā skanēja mūzika. Kad skanēja skumīga melodija, bērni aizgriezās. Kad mūzika palika dzīvāka, bērni skatījās par 3-4 sekundēm ilgāk.
6. Mazuļi atšķir sliktus cilvēkus no labiem
Jēlas universitātes zinātnieku veiktā pētījuma laikā mazuļi skatījās leļļu izrādi, kur koka figūra mēģināja vairākas reizes uzkāpt kalnā. Atsevišķos gadījumos otra figūriņa pirmajai pacelties kalnā, bet citos gadījumos - trešā figūra nometa pirmo lejā no kalna.
Paskatoties izrādi vairākas reizes, bērniem parādīja abas figūriņas. Kā izrādījās, bērni deva acīmredzamu priekšrocību pozitīvajam personāžam, nevis negatīvajam.
7. Bērni var lasīt no lūpām
Britu Kolumbijas universitātes doktore Džaneta Verkere, kura pētīja, kā mazuļi saprot valodu, konstatēja, ka, ja māte grūtniecības laikā runāja divās valodās, tad mazulis saprata atšķirību starp divām valodām.
Pie tam, nav nepieciešams vārdus izrunāt skaļi. Pētījums parādīja, ka ka mazuļi 4-6 mēnešu vecumā var vizuāli atšķirt divas dažādas valodas, skatoties uz videoierakstiem bez skaņas, kuros cilvēks runā divās dažādās valodās.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts