Paramediķis salika pa plauktiņiem: “Tu iemācīsies sniegt pirmo palīdzību ne sliktāk, kā es! “

Advertisement
Advertisement

Kļūstot par nelaimes gadījuma lieciniekiem, daudzi no mums var apjukt, nolaist rokas, bet pēc tam lies rūgtas asaras, ka neko nevar izdarīt. Mēs esam pārliecināti, ka katram apzinīgam cilvēkam ir jāzina, kā uzvesties, ja ir notikusi nelaime.


Kvalitatīvā pirmā palīdzība neatliekamos gadījumos, bet galvenais- māka prasmīgi un bez roku drebēšanas to sniegt, ir spējīga glābt dzīvi gan tuvam cilvēkam, gan nejaušam garāmgājējam.

 

 

 

Raksta turpinājums
Viss ir tavās rokās.

Pirmo palīdzību var sniegt jebkurš cilvēks, kurš kritiskā momentā atrodas blakus cietušajam. Tā ir svarīga prasme - elementāras, bet svarīgas zināšanas katram cilvēkam.
Palīdzība neatliekamos gadījumos

ĢĪBONIS

Ģībonis- nepatīkams stāvoklis, kas ir pazīstams daudziem. Īslaicīga un pēkšņa samaņas zaudēšana iestājas tad, kad ir traucēta asinsdarbība smadzenēs. Iemesli var būt dažādi: bailes, nervu stress, fizisko spēku izsīkums vai telpās nepietiekams svaiga gaisa daudzums. Kā lai atpazīst nepatikšanas un cietušajam sniegt nepieciešamo pirmo palīdzību?

SIMPTOMI

1. Pirms samaņas zuduma var bū šādi simptomu rādītāji: galvas reibonis, slikta dūša, pēkšņs vājums, miglains skatiens, trokšņi ausīs, jušanas sajūtas zudums ekstremitātēs.

2. Kad iestājas samaņas zudums, cietušais krīt. Tas, starp citu, nav vienkārši tāpat. Horizontālā stāvoklī uzlabojas asinsrite smadzenēs un pēc kāda laika slimnieks veiksmīgi atgūst samaņu bez citu cilvēku palīdzības.

3. Cietušā elpceļi, kā parasti, ir brīvi, bet elpošana virspusēja un reta.

4. Sataustāms vājš un rets pulss.

5. Āda bāla, var būt auksti sviedri.
PIRMĀ PALĪDZĪBA.

1. Cietušo vajag noguldīt uz muguras tā saucamajā Trendelenbūra stāvoklī, kad kājas ir paceltas 45 ° leņķī, bet galva un pleci atrodas zemāk par iegurni. Ja nav iespēju slimnieku noguldīt uz kušetes, ir pietiekami pacelt kājas virs zemes līmeņa.

2. Nepieciešams atpogāt ciešas drēbes: apkakli, siksnu, kaklasaiti.

3. Ja nepatīkamā situācija ir notikusi telpā, nepieciešams atvērt logus un ielaist svaigu gaisu.

4. Uz cietušā pieres var uzlikt mitru un vēsu dvieli vai samitrināt seju ar aukstu ūdeni, papliķēt pa vaigiem un paberzēt ausis.
5. Ja rodas nelaba dūša, cietušā galvu noliec uz sāna. Tas palīdzēs novērst izvemtām masām nonākt elpceļos.

6. Vislabākais un pats iedarbīgākais cīņas veids ar ģīboni – amonjaka spirts. Amonjaka spirta izgarojumi parasti palīdz atgriezt cietušo pie samaņas.

7. Nekādā gadījumā necel cietušo pēc tam, kā viņš atguva samaņu! Izsauc ātro palīdzību, jo ģībonis var būt kādas slimības sekas, bet cietušajam, jebkurā gadījumā ir nepieciešama profesionāla apskate.
INFARKTS

Miokarda infarkts – viena no sirds išēmiskām slimībām, kas rodas sakarā ar sirds muskuļa nekrozi, ar asins piegādes traucējumiem sirdij. Infarkts attīstās tromba sirds koronārās artērijas tromba gadījumā.

Slimības iemesli ir dažādi: ateroskleroze, hipertonija, koronāro artēriju spazma, cukura diabēts, aptaukošanās, alkoholisms. Ja gadījies infarkts, kvalitatīvi sniegtā pirmā palīdzība pirmajās sirds lēkmes minūtēs var glābt cietušajam dzīvi.


SIMPTOMI

1. Pirmais un galvenais infarkta simptoms - spēcīgas spiedošas sāpes krūšu kurvī, kas izstarojas uz kreiso plecu, lāpstiņu, roku. Sāpju simptoms var turpināties vairāk nekā 15 minūtes, dažreiz ilgst stundas un pat diennaktis.

2. Cietušais ir nemierīgs, rodas baiļu no nāves sajūta.

3. Iespējama slikta dūša, sejai un lūpām var būt zilgana nokrāsa, parādās lipīgi sviedri.

4. Var būt aizdusa, klepus, apgrūtināta elpošana, gaisa trūkuma sajūta. Elpceļi, kā ierasts, ir brīvi. Elpošana bieža un virspusēja.

5. Vājš, ātrs pulss, dažreiz izzūd. Iespējama sirds apstāšanās.
PIRMĀ PALĪDZĪBA

1. Pirmais, kas ir jāizdara, jāizsauc ātrā palīdzība.

2. Ja cilvēks ir pie samaņas, nepieciešams viņu nosēdināt uz krēsla ar muguras atbalstu, vai arī , novietot pussēdus, saliecot kājas ceļgalos, un ļaut nomierināties.

3. Nepieciešams atpogāt ciešo apģērbu, atbrīvot no kaklasaites vai apkakles ciešā spiediena.

Iespējams, ja problēmas ar sirds asinsvadu slimību cietušajam nav pirmā reize, tad, viņam var būt medikamenti: nitroglicerīns, validols u.t.t. Nitroglicerīns- preparāts, kas palīdz novērst sāpēs stenokardijas lēkmes gadījumā.

Ja 3 minūtes pēc nitroglicerīna lietošanas sāpes nenorimst, tas nozīmē, ka cietušajam ir visīstākā sirds lēkme, kuru nevar lokalizēt ar medikamentu palīdzību. Šis rādītājs palīdzēs atšķirt nopietnu problēmu stenokardijas lēkmes gadījumā.
4. Ja pa rokai gadījās aspirīns, un slimniekam no tā nav alerģija, ir nepieciešams viņam iedot sakošļāt 300 mg šī preparāta. Sirds apstāšanās gadījumā nekavējoties ir jāuzsāk reanimācijas pasākumi, To veikšana līdz ātrās palīdzības atbraukšanai palielina cietušā iespējas palīkt dzīvam.

Pirmajās ventrekulārās fibrilācijas laikā efektīvs var būt perikardiālais sitiens. Divi strauji intensīvi sitieni ar dūri no 30-40 cm augstuma pa krūšu kurvi pa tās vidējo un apakšējo trešdaļu. Ja miega artērijā nav sataustāms pulss pēc diviem sitieniem, nepieciešams pāriet uz netiešo sirds masāžu un mākslīgo elpināšanu.
INSULTS

Insults - smadzeņu audu bojājums un to funkciju traucējums, ko izraisa smadzeņu apasiņošanas traucējumi. Asinsvadu katastrofas iemesli var būt dažādi: nepietiekama apasiņošana kādā no smadzeņu daļām, asinsizplūdums smadzenēs, tromboze vai embolija, kas saistīti ar asins, sirds vai asinsvadu saslimšanu.

Kā konstatēt pirmās insulta pazīmes, ir nepieciešams zināt katram, lai savlaicīgi palīdzētu, jo dārga ir katra minūte.

SIMPTOMI

1. Pēkšņas galvas sāpes bez iemesla.

2. Muskuļu slābums, ķermeņa puses vai atsevišķu daļu nejutība (roka, kāja, seja).

3. Var novērot pēkšņu līdzsvara un koordinācijas zudumu, var rasties nelaba dūša un samaņas zudums.

4. Bieži parādās valodas traucējums vai tā kļūst lēna, cietušajam var noslīdēt mutes kaktiņš vai arī paplašināta acu zīlīte bojātajā pusē.

5. Ja tu esi novērojis augstākminētos simptomus- nekavējoties rīkojieties!
PIRMĀ PALĪDZĪBA

1. Bez vilcināšanās ir jāizsauc ātrā palīdzība - cietušajam no insulta ir nepieciešama neatliekama speciālistu palīdzība.

2. Ja slimnieks ir bezsamaņā, nepieciešams pārbaudīt, vai viņš var elpot. Ja tu konstatēji elpošanas traucējumus- atbrīvo slimnieka elpceļus, novietojot viņu uz sāna un attīrot mutes dobumu.

3. Pārvieto slimnieku ērtā stāvoklī. Daudzi apgalvo, ka insulta slimnieku kategoriski nedrīkst aiztikt un pārvietot, bet tās ir aplamības!

4. Slimniekam nedrīkst dot ūdeni vai ēdienu.

5. Ja ir iespēja, ir nepieciešams izmērīt arteriālo spiedienu un pierakstīt rādītājus.

6. Ja slimnieks ir pie samaņas, ir nepieciešams uzzināt, cik ilgu laiku atpakaļ ir noticis insults. Pirmajās 3 stundās slimniekam var tikt izdarīta nekavējoša terapija – trombolīze.

Šī procedūra sevī iekļauj preparāta ievadīšanu vēnā, kas šķidrina asins trombu, kurš bloķēja miega artēriju. Tādā veidā var novērst vai ievērojami mazināt smadzeņu traucējumus.

7. Nekādā gadījumā slimniekam nedrīkst dot medikamentus. Pazemināt asinsspiedienu arī nav ieteicams. Hipertensija asinsvadu katastrofas pirmajās stundās – norma, saistīta ar galvas smadzeņu adaptāciju.
EPILEPSIJAS LĒKME

Epilepsijas lēkme var būt biedējoša, bet patiesībā, tā prasa nekavējošu medicīnisko iejaukšanos. Tomēr, zināt epilepsijas lēkmes simptomus un vienkāršu apiešanos ar slimnieku ir jāzina katram.

SIMPTOMI

1. Visbiežāk lēkme sākas ar auru, Pirmsepileptiskā aura var būt tad, kad slimnieks jūt neierastas smakas skaņas vai redz sarežģītus tēlus. Dažreiz auras laikā epilepsijas slimnieks var brīdināt apkārtējos par lēkmes tuvošanos, tādā veidā, sevi pasargājot.

2. Dažreiz, no malas liekas, ka lēkme sākās pēkšņi- slimnieks iekliedzas un nokrīt bez samaņas.

3. Elpošana apgrūtinās, lūpām ir zila nokrāsa.

4. Parādās krampji. Ekstremitātes saspringst un atslābst, haotiski raustoties.

5. Dažreiz slimnieki var sakost mēli vai vaigus.

6. Acu zīlītes nereaģē uz gaismu.

7. Var būt vēdera nekontrolēta izeja, vemšana, siekalošanās. No mutes var izdalīties putas.
PIRMĀ PALĪDZĪBA

1. Pirmais, kas ir jāizdara- jānomierinās pašam. Ja slimnieks darīja zināmu par iespējamo lēkmi, pārliecinies, ka krītot, viņam nekas nedraud (asi stūri, cieti priekšmeti u.t.t.)

2. Ja slimniekam lēkmes laikā nekas nedraud – neaiztiec viņu un nepārvieto. Esi blakus lēkmes laikā.

3. Necenties apturēt cietušo, mēģinot apstādināt krampjus. Tas viņam nepalīdzēs, bet tas var radīt nevēlamas traumas.

4. Noteikti fiksē lēkmes sākuma laiku. Ja lēkme ilgst vairāk nekā 5 minūtes, nepieciešams izsaukt ātro palīdzību. Ilgstoša lēkme var radīt neatgriezeniskus smadzeņu bojājumus.

5. Svarīgi! Neliec slimniekam mutē priekšmetus. Daudzi uzskata, ka epilepsijas laikā cilvēkam var aizkrist mēle. Diemžēl, tie ir nopietni maldi. Visi muskuļi, arī mēle tajā skaitā, lēkmes laikā atrodas hipertonusā.

Nekādā gadījumā necenties atspiest cilvēkam žokļus un ievietot starp tiem cietu priekšmetu. Pastāv iespēja, ka kārtējā sasprindzinājuma laikā slimnieks iekodīs sev, iegūs zobu traumu, vai arī, aizrīsies ar priekšmeta fragmentiem.

6. Kad lēkme beigsies, noliec slimnieku ērtā stāvoklī. Pārliecinies, ka elpošana atgriezusies normālā stāvoklī: pārbaudi, vai ir brīvi elpceļi (tos var bloķēt ēdiena atliekas vai zobu protēzes)

7. Ja lēkmes laikā slimnieks guva traumu, ir nepieciešams apstrādāt rētas vai zilumus.

8. Kamēr cilvēks pilnībā neatgūsies, nedrīkst atstāt viņu bez uzraudzības. Ja vienai lēkmei seko otra vai arī, epilepsijas lēkme ir notikusi pirmo reizi, slimniekam ir nepieciešama hospitalizācija.
Tikai savlaicīga un pareiza pirmās palīdzības sniegšana, un pēc tam, kvalificēta medicīniskā palīdzība palīdzēs saglabāt dzīvību. Un, ja nedod dievs, draugam, kolēģim vai nejaušam garāmgājējam notiks nelaime, katram no mums ir jāzina, kas jādara.
Pirmās neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana - prasme, kuru jāapgūst katram.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024