-
- 2521 x
-
https://torno.lv/x8MIqej
Mēdz būt tā, ka dusmu uzplūdā vai nepadomājot, mēs bērniem pasakām ko tādu, ko viņiem nevajadzētu zināt. Ja mīlošie tētis un mamma nemeklē vārdus kabatā, daži izteicieni, kurus viņi nekaunoties izgāž pār saviem bērniem, var kļūt ne tikai aizvainojoši, bet arī ļoti kaitīgi mazajam cilvēciņam. Pat, kā šķiet, visnenozīmīgākajā rīcība vai neapdomātas frāzes var kaitēt bērna psihei, bet atsevišķas – kļūt mazulim liktenīgas.
Raksta turpinājums
Mēs sagatavojām sarakstu par 8 lietām, kuras nekad un nekādos apstākļos nedrīkst stāstīt saviem bērniem. Ne par kādu naudu!
Bērnu audzināšanas psiholoģija
1. Strīdi starp vecākiem
Konflikti gadās pat visdraudzīgākajās ģimenēs un starp mīlošākajiem tētiem un mammām, bet labāk, lai tie notiktu bez kliegšanas un lamāšanās, vēl jo vairāk, izbiedētā bērna acu priekšā. Ja bērns ir regulāru vecāku nesaskaņu liecinieks, viņš neko labu neiemācīsies un cieņu pret ģimeni - ne tik.
Lai nākotnē bērns varētu nodibināt labas attiecības un izveidot laimīgu ģimeni, viņa vecākiem jābūt par ģimenes labklājības un cieņas vienam pret otru paraugu.
2. Citu bērnu noslēpumi
Ja kaimiņu meitenes mamma par šo pašu meiteni izstāstīja pavisam ne bērnišķīgu noslēpumu, nevajag tajā dalīties ar savu pļāpīgo acuraugu. Ja mazie draudzējas un sazinās savā starpā, viņi tik un tā izpļāpās visu, ko drīkst un ko nedrīkst.
Bet, ja to izdarīsi tu, tad tu riskē nostādīt neveiklā situācijā sevi un kaimiņu meiteni, kad visi bērni pagalmā par viņu dzīs jokus.
3. Sūdzības aiz muguras
Nekad un nekādā gadījumā nesūdzies par savu bērnu vecmāmiņām, vectēviem, draudzenēm vai nejaušiem garāmgājējiem. Bērni nav tik glupi, kā škiet. Bērns, kurš aug ar domu, ka viņu neviens nemīl, vecāki viņu neatbalsta un stāsta visiem apkārt, kāds viņš ir netalantīgs un nepraša, tieši tāds arī izaugs.
Diezin vai tu vēli savam mīlulim ko tādu! Nemētājies ar vārdiem pa labi un pa kreisi, pretējā gadījumā, lai bērnā atgrieztu ticību sev, tev būs vajadzīgs ne mazums laika.
4. Neuzticēšanās skolai
Lai kā gribētos, bērna klātbūtnē nekritizē viņa mācību iestādi, muļķīgus uzdevumus un nejēgas skolotājus. Mazais vienkārši pārņems tavu nostāju, bet tas var ļoti negatīvi ietekmēt viņa panākumus skolā un attiecības ar skolotājiem.
5. Vecāku nepatika pret veselīgu pārtiku
Ja tu ēdināsi bērnu ar kāpostiem, kas pagatavoti tvaicējot, tajā pašā laikā ar gardu muti notiesājot sviestmaizi ar desu, viņš nekad neiemācīsies pareizi ēst. Lai bērnam kaut ko iemācītu, ir jāsāk ar sevi tāpēc, ka tu – galvenais atdarināšanas paraugs.
Tādā situācijā bērnam vienkārši nesaprast, kāpēc tev pēkšņi var, bet viņam nē. Un vispār, vienmēr nogaršo to, ko tu savam bērnam dod kā veselīgu “supervaroņu” ēdienu – ja nu pēkšņi tas patiešām ir šausmīgi negaršīgs! Ja tas tā ir, tad meklē veselīgu alternatīvu, kuras garšas īpašības bērns novērtēs.
6. Finansiālas grūtības
Lai finansiālas problēmas mazulim nekļūtu par nemiera un satraukuma simbolu, nekad nesūdzies par naudas trūkumu bērna klātbūtnē. Jā, iespējams komunālie pakalpojumi kļuvuši dārgāki, algu iekavēja vai nepietiek līdzekļu, lai atmaksātu kredītu, bet tas nedrīkst nekādā veidā skart bērnu. Tavs uzdevums – radīt labvēlīgus apstākļus un stabilu normālas dzīves sajūtu tāpat kā visiem, bet bez pārmērībām un lutināšanas, protams.
7. Sava ķermeņa kritika
Ja tētis apgalvo, ka viņš ir resns, vecs un nederīgs muļķis, kā viņu var uztvert kā ģimenes galvu un apgādātāju? Bet māte, kura nedaudz kļuvusi pilnīgāka un kritizē savu figūru bērna klātbūtnē, bērnam ievieš kompleksus un nepārliecinātību par sevi.
Vai tad mazais noticēs, ka tāda mamma viņu mīlēs, ja pēkšņi viņš arī kļūs resns? Ja tu sevi kopsi, mīlēsi sevi un savu ķermeni, bērns noteikti pārņems tādu uzvedības stilu un kļūs par veselīgu, atklātu un labsirdīgu cilvēku.
8. Biedējoši gadījumi
Attiecībās ar bērnu vajag būt godīgam, bet pat tādā gadījumā ir izņēmumi. Neapšaubāmi, bērnam jāiemāca drošības noteikumi (neņemt saldumus no svešiniekiem, nesarunāties ar nepazīstamiem cilvēkiem uz ielas, vienmēr būt telefoniski pieejamam un prast sevi aizstāvēt), tikai tas jādara sava bērna valodā.
Pārāk biedējoši stāsti bērnu neiemācīs būt piesardzīgākam, bet tikai iebiedēs un viņu traumēs.
Ļoti bieži vecāki, sarunājoties ar bērniem, neaizdomājas par sacīto vārdu nozīmes slodzi un to postošo ietekmi uz mazā cilvēka maigo psihi. Bet mammai un tētim bērns tic bez ierunām, visu sacīto ņemot tuvu pie sirds. Lai nevajadzētu uzdot jautājumu “Kā izaudzināt laimīgu bērnu?” turpmāk nekad nesaki mīļajam bērnam lietas, kas minētas augstāk. Ja tu jau esi nošāvis greizi un ne reizi vien, tad tādas kļūdas turpmāk vairs nepieļauj.
Ja tu uzskati par noderīgiem mūsu padomus par to, ko nedrīkst teikt bērnam, neaizmirsti ar tiem padalīties ar citiem vecākiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts