-
- 21153 x
-
https://torno.lv/RJU96b0
Visi jau sen ir apzinājušies, ka tā saucamajam pases vecumam nav nekā kopīga ar bioloģisko. Sievietēm tas tiek manīts vislabāk. Tu iespējams esi manījusi, ka dažas sievietes, kurām ir 30 izskatās uz 50, bet 60 gadīgās var iet sacensties pievilcībā ar 25 gadus vecām meitenēm. Kāpēc tā notiek?
Raksta turpinājums
Pētnieki saka, ka galveno ilggadības lomu nespēlē ģenētika un līdzekļi, kas palīdz uzturēt jaunību. Tieši smadzenes atbild par mūsu novecošanos. Sīkāk par to pastāstīsim rakstā.
Sociāli - psiholoģiskais vecums
Tieši cilvēka psiholoģiskais vecums nosaka uzvedību un izskatu, tas pilnībā ir atkarīgs no galvas smadzeņu procesiem. XIX gadsimta sākumā vīrietis vai sieviete 35-40 gadu vecumā tika uzskatīti par vecīšiem. Dēļ informācijas pārpilnības un lielākas aizņemtības, cilvēce kopumā sāka dzīvot ilgāk, ir pienācis laiks atzīt vecuma klasifikācijas izmaiņas.
Pasaules veselības organizācija noteica jaunas vecuma robežas: šodien jaunība ilgst no 25 līdz 44 gadiem. Tā kā 40 gadīgas sievietes vēl ir meitenes, nevis otrā šķira, kā daudzi vīrieši dievina jokot. Tālāk no 44 līdz 60 gadu vecumam mūsdienu cilvēks ir vidējā vecumā, no 60 līdz 75 gadiem - pensiju vecumā un tikai no 75 līdz 90 gadiem iestājas vecums. Tos, kuriem ir vairāk par 90, sauc par ilgdzīvotājiem.
Tomēr, ne visiem izdodas saglabāt ķermeņa un sejas jaunību tajos 40 gados, kur nu vēl 50 un 60. Palikt jauniem ar dvēseli un ķermeni vecumā mums traucē mūsu psiholoģija, iekšējie ”uzstādījumi” un attieksme pret dzīvi. No tā ir atkarīgs arī ārējais izskats. Galvenā hipotēze, kuras pētījumiem tika iztērēti miljardiem dolāru, liecina: mūsu novecošanas ātrums ir atkarīga tieši no smadzenēm.
Tas ir viegli pierādāms. Sākumā mūsu smadzenes ir ļoti aizņemtas ar pasaules, sevis iepazīšanu, ar zināšanu papildināšanu un dažādiem secinājumiem. Viss mūsu organisms ir iesaistīts šajos procesos un strādā pēc iespējas. Tikko kā pasaule kļūst neinteresanta, kā tu pārstāj to iepazīt, paplašināt savu kompetenci, mācīties, uzreiz sākas novecošanās. Tavas smadzenes un organisms vairāk nestrādā aktīvi. Starp citu, no šī arī rodas dažādas Alcheimera slimības.
Psiholoģisko novecošanu ir svarīgi laicīgi pamanīt. Ir 3 tā rādītāji:
1. Attieksme pret laiku
Kā tev parādās sajūta, ka visi labākie notikumi tavā dzīvē jau ir bijuši, bet kaut kam jau ir pagājis laiks, tu esi sācis novecot. Psiholoģiski vecs cilvēks dzīvo atmiņās, jauns - nākotnes plānos. Pesimisms, bezcerības sajūta, plānu trūkums, mūžīgā domāšana par atmiņām - tas viss ir psiholoģiskā vecuma rādītāji un bioloģiskie katalizatori.
Ne velti, Amerikā cilvēki pēc 60 iestājas institūtos, apmeklē dažādus kursus. Viss jaunais palīdz smadzeņu darbībai un optimistiskam garastāvoklim.
2. Ierobežojumi
Psiholoģiskais vecums ir saistīts ar sevis žēlošanu: ”Savos 50 es jau vairāk nevaru darīt to, ko darīju 20 gadu vecumā. Es jau vairāk nevarēšu uztaisīt salto un neizlēkšu ar izpletni”. Ar vecumu, ir saprotams, ka mēs vairāk nostādām sev ierobežojumus, kas ir saistīti ar fiziskajām dotībām un atbildību.
Ar katru dzīves periodu atveras jaunas iespējas. Ja ir grūti izdarīt kaut ko fiziski, var sākt attīstīt mākslinieciskās spējas.
Mācies jaunas valodas, nodarbojies ar tūrismu, apmeklē jaunas valstis, organizē dažādus pasākumus. Un daudzi 20 gadīgie nespēs tevi konkurēt. Neierobežo sevi, bet meklē iespējas.
3. Emocionālā stabilitāte
Mūsdienu zinātne un tūkstošgadu gudrības ir pierādījušas, ka pateicīgākie un laimīgākie cilvēki dzīvo ilgāk un izskatās skaistāk. Stabila psihe garantē jaunību. Cilvēks, kurš prot mierīgi adaptēties izmaiņām un pārcieš grūtības, neņemot visu tuvu pie sirds, neieciklējas problēmā, vienmēr izskatīsies jaunāks.
Dzīvespriecīgiem cilvēkiem savādāk izveidojas seja, viņiem ir mazāk novecošanās grumbas un viņi ir daudz pievilcīgāki.
Redzēt labu, būt humora izjūtai un pateikties dzīvei par katru nodzīvotu dienu - tas ir garants psiholoģiskai jaunībai. Tas ir saistīts ar lielu daudzumu hormonālajiem un neiroķīmiskajiem procesiem, kuri notiek smadzenēs.
Attīsties, priecājies neskatoties ne uz ko, galvenais nepieķeries dzimšanas gadam, kas ierakstīts pasē! Daudzi cilvēki pārstāj strādāt ar sevi tikai tāpēc, ka 50 gadu vecumā tas nav paredzēts, jau esot par vēlu. Tā ir tava dzīve, tavas emocijas un tavs ķermenis galu galā. Nevienam nav tiesību tev pārmest par kaut ko.
Tieši tavs psiholoģiskais stāvoklis rada ātrumu bioloģiskajai novecošanai. Pastāsti mums komentāros, vai tu piekrīti šim viedoklim. Kā arī padalies ar šo rakstu, lai tavi draugi arī ir lietas kursā par šo!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts