Padomi kā kļūt par laimīgu cilvēku

Advertisement
Advertisement

Mūsdienu dzīves ritmā grūti iztikt bez pārdzīvojumiem un stresa, ne vienmēr var patstāvīgi no tiem atbrīvoties. Emocionālai izdegšanai pakļauti visi, neatkarīgi no vecuma, nodarbinātības veida un sociālā statusa. Šo sajūtu var raksturot ar frāzi: “Tikko nodomāji – jau noguri”. Izrādās, ļoti daudzi izjūt tādas sajūtas. Tas acumirklī iztukšo un ir par iemeslu daudziem nepadarītiem darbiem, bet vēl vairāk – pat neiesāktiem.


Stress - tā ir organisma atbilde apstākļiem. Vairākums tajā neredz problēmas: tāds laiks, visi dzīvo pēc ārprātīga grafika, bet atpūtai ir brīvdienas. Tādi cilvēki parasti neuztver nopietni kaut kādas emocionālas problēmas, uzskatot, ka žēlošanās raksturīga tikai vārguļiem.

Raksta turpinājums
Mūsdienu dzīvesveids ietekmē mūsu iespēju būt laimīgiem un veiksmīgiem. Katrs mirklis, katra diena, gadu pēc gada mēs saskaramies ar pārbaudījumiem, kuri pārbauda mūsu izturības, ticības un pacietības stiprumu. Bieži vien mēs pasīvi pieņemam to, kā mūs padara par vergiem priekšniecība, ģimene, draugi un apstākļi.
Laime cilvēka dzīvē

Аustrijas zinātnieks Alfrīds Lengle emocionālo izdegšanu nosauca par mūsdienu simptomu. Šis izsīkuma stāvoklis, kas izraisa mūsu spēku un jūtu paralīzi un to pavada dzīvesprieka zudums.

Slavenais Amerikas neiroendokrinologs, bioloģijas, neiroloģijas, neirozinātņu un neiroķirurģijas profesors Roberts Sapoļski šo stāvokli aprakstīja tā: “Katras organisma šūnas funkcija tiek veicināta ar domām, emocijām un atmiņām. Piemēram, zebras fizioloģija, kas glābjas no uzbrūkošas lauvas, pārsteidzoši līdzīga mūsu pārdomu laikā par nāvi, sastrēgumiem uz ceļa, šķiršanās vai aizejot pensijā.

Lūk, kāpēc cilvēkiem rodas slimības, kuras izraisa stress: mēs izmantojam zīdītājiem raksturīgu klasisku reakciju uz stresu nevis lai bēgot glābtos no briesmām, bet kad ņemam kredītu uz 30 gadiem.”
Budisma skolotājs Cokņji Rinpoče vairāk kā 20 gadus ceļo pa dažādām valstīm, mācot prāta dabas izpratni Tibetas budisma tradīciju garā. Meistars izskaidro mūsdienu cilvēka saprāta darbību caur neirozinātnes, psiholoģijas un budisma dialoga prizmu.

“Mūsdienu materiālā domāšana izkropļo personīgā “es” sajūtu, radot blokus cilvēka smalkajā ķermenī. Tas noved pie tā, ka, neskatoties uz iepriekšējo spēju skaidri domāt, jūs ciešat savas būtības pašos dziļumos.”
“Galu galā šie bloki smalkajā ķermenī iznīcina spriešanas spējas un cilvēks jūtās izklaidīgs vai iztukšots. Es redzu daudz nelaimes un disharmonijas kā personības līmenī, tā arī ģimenēs, sabiedrībā, darba vietās – tās ir sekas tam, ka pamata emocionālā veselība ir traucēta.”
Pēc Rinpočes teiktā, emocionālā izdegšana nav saistīta ar domāšanas ātrumu, tā ir saistīta ar mūsu smalkā ķermeņa ātrumu. Tibetas budisma tradīcijās smalkais ķermenis – tā ir visu mūsu emociju sava veida novietne. Tā sastāv no kanāliem, pa kuriem cirkulē dzīves enerģija ci. Ja nervu sistēma ir saspiesta un saspringta, tad enerģētiskais potenciāls sadeg un cilvēkam zūd prieka avots.

Saskaņā ar Cokņji Rinpoče novērojumiem, lielākā daļa mūsdienu pilsētnieku izjūt “augstas klases emocionālas ciešanas.” Viņu dzīves ātrums izraisa pārmērīgu viņu smalkā ķermeņa “paātrinājumu”, kā dēļ cilvēki izjūt nemieru un emocionālu pārslodzi. Prāts nespēj atpūsties no pastāvīgi svārstīgā un pārslogotā smalkā ķermeņa.
Mūsdienu kultūra orientēta uz darbu, tiekšanos iegūt finansiālu drošību. Realitāte mūs spiež strādāt vairāk, ātrāk, ilgāk un tas vienkārši sadedzina mūsu enerģiju. Rezultātā mēs visi izjūtam nepārtrauktu spiedienu un iekšēju neaizsargātības sajūtu. Nepārtraukts uztraukums cerību un baiļu dēļ noved pie tā, ka, sasniedzot karjeras augstienes, mēs nevaram izbaudīt panākumus un priecāties par darba rezultātu.
Bieži vien par emocionālās izdegšanas iemesliem kļūst attiecības ar vecākiem bērnībā, tās nostādnes un tradīcijas, kuras bija pieņemtas ģimenē. Ja bērnu radināja nedomāt par sevi, bet tikai par panākumu gūšanu, tad, esot pieaugušam, viņam būs grūti novērsties no pienākumiem, lai iegūtu laimi un dzīves jēgu.

Lai nekļūtu par emocionālās izdegšanas upuri, Cokņji Rinpoče iesaka sākumā apzināt problēmu, bet pēc tam to izmainīt. Atrodot nepieciešamo līdzsvaru, var dzīvot intensīvi, izjūtot saskaņu un mieru. Pirmām kārtām jābūt pielaidīgākam, labākam pret sevi un pret radušos situāciju. Pateikt sev, ka pārmērīga centība noved pie slimībām.

Labākā bloku ārtstēšana smalkajā ķermenī – tā ir harmonija starp jūtām un racionālu domāšanu. Ir regulāri sev jāprasa: “Kāda tur jēga un vai tas, ko daru, nes man prieku, panākumus un laimi dzīvē? Vai tā ir vērtība?” Kad esi patiess pret sevi, tad rodas savu visdziļāko jūtu un vēlmju izpratne smalkā ķermeņa līmenī.
Emocionālās izdegšanas profilakse

1. Aizsūti sevi atvaļinājumā, vēlams tālāk no ierastās vides. Darbi pagaidīs, veselība dārgāka.

2. Deleģē uzdevumus, samazini laika trūkumu, sadali atbildību. Vienmēr atradīsies tas, kurš varēs izpildīt darbu tavā vietā pienācīgā līmenī.

3. Vairāk laika pavadi kopā ar ģimeni un bērniem. Izklaidējieties un atpūtieties kopā, neskatoties pulkstenī.
4. Uzticēšanās pilnas attiecības ģimenē – tā ir pilnvērtīgas un veselas nervu sistēmas ķīla. Vientulība un izolācija grauj.
5. Neatsaki sev sportā un hobijos. Paši veiksmīgākie cilvēki pasaulē atļāvās sev aizraušanos, kas nav saistīti ar darbu.
6. Nodarbojies ar meditāciju – tas ir spēcīgs instruments emocionālās izdegšanas sindroma novēršanai. Tā aktivizē nervu sistēmas parasimpātisko daļu un atjauno atslābināšanās un atpūtas mehānismus.

7. Centies diennaktī gulēt ne mazāk par 7 – 8 stundām pēc kārtas. Miega laikā notiek organisma psihoemocionālā stāvokļa atjaunošanās. Miega trūkuma gadījumā rodās sirds – asinsvadu slimības, aptaukošanās un nervu sistēmas traucējumi.

Pavēro savu dzīvi: kā tu sevi pasniedz un kā nosaki savas spējas panākumiem? Pārskati savus mērķus. Vai nav spiediens no apkārtējo cilvēku puses un kultūras, kurā tevi audzināja? Pārskati savu dzīves pieredzi, kamēr sapratīsi, ka tu esi kas vairāk nekā par sevi domā.

Pacenties atbildēt arī uz vairāk globālu jautājumu: “Vai es vēlos dēļ tā dzīvot? Vai man būs ko atcerēties pirms aiziešanas no dzīves? “

Bet kādas ir tavas metodes cīņā ar emocionālo izsīkumu? Vai tu esi gatavs mainīt savu dzīvi, lai izietu no stresa posta līkločiem? Padalies komentāros ar savām domām par to, kā sevi nepazaudēt šajā sarežģītajā pasaulē.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
2 0 12:26 12.02Valentīna
Kādēļ lauvām tiek piedāvāts tāds milzīgs gredzens,man tādu pat par velti nevajag un punkts!!!!
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024