Orhideja ilgstošu periodu neziedēja… Uzzinot iemeslu, es biju šausmās!

Advertisement
Advertisement

Daudzas orhideju īpašnieces bieži uzdod jautājumu: kādēļ augs nezied? Tam par iemeslu visbiežāk kļūst nepareiza orhidejas uzturēšana un, kā sekas, kaitēkļu rašanās. Lai nepieļautu zieda bojāeju, ienaidnieks ir jāiepazīst. Iepazīsimies tuvāk ar izplatītākajiem orhideju kaitēkļiem!

Raksta turpinājums
Orhideju kaitēkļi

1. Parastā bruņuts

Ievērot šos kaitēkļus ir ļoti vienkārši: uz auga parādās pamanāmi pauguriņi, zem kuriem slēpjas viltīgās bruņutis. Barojoties ar orhideju sulu, viņas palēlina auga augšanu. Bieži bruņutu parādīšanās saistīta ar augstu temperatūru telpā, kurā tiek turēts ziediņš.

Lai atbrīvotos no bruņutīm, pirmām kārtām vajag slimo orhideju izolēt no citām. Pēc tam jāapbruņojas ar zobu birsti un zem tekoša ūdens attīrīt orhidejas lapas no kaitēkļiem. Noslēdzošais etaps – auga apstrāde ar insekticīdu preparātu: ‘Aktellik’ vai ‘Fitoverm’.
2. Laputs

Laputs – sīks kukainis, kuru arī var ieraudzīt ar neapbruņotu aci. Šis kaitēklis visbiežāk mīt uz orhideju jauno lapu apakšpuses, ziediem un ziednešiem. Par laputu klātbūtni liecina lipīgas pēdas uz auga.

Tāpat kā tripši, laputis izsūc no orhidejas visu sulu un bojā auga šūnas, iesmidzinot tajā indīgu vielu. Visbiežāk šis kaitēklis parādās uz tām orhidejām, kuras netika pietiekoši laistītas vai netika apsmidzinātas.

Atbrīvoties no laputīm palīdzēs ziepju šķīdums. Vienā litrā ūdens jāievieto saimniecības ziepju gabals uz 5 minūtēm. Saputojot biezas putas, kārtīgi jāapstrādā orhidejas lapas un ziedneši. Procedūras beigās nepieciešams pielietot insekcīdo preparātu: vislabāk derēs hlorofosa 3%-gais šķīdums.
3. Pūkainās bruņutis

Šis kaitēklis arī nepaliks nepamanīts! To viegli var atpazīt pēc baltā aplikuma uz substrāta, saknēm un poda iekšējās sienas. Visbiežāk pūkainās bruņutis parādās uz novājinātām, pārmēslotām ar slāpekļa mēslojumu orhidejām.

Atbrīvoties no pūkainās bruņuts palīdzēs vates kociņš un ziepju šķīdums. Pēc kaitēkļu noņemšanas ar vates kociņu, augs jāapstrādā ar ziepju šķīdumu. Procedūras beigās substrāts un orhidejas lapas jāapsmidzina ar preparātu ‘Fitoverm’. Pēc 2 nedēļām visas darbības jāatkārto.
4. Tīklērce

Ja tu ievēroji uz orhidejas lapām vai ziednešiem smalku tīmekli, tātad, augu bojā tīklērce. Pirmais, ko vajag darīt šajā gadījumā – nomazgāt orhidejas augšdaļu ar ziepju šķīdumu. Tāpat kārtīgi jānomazgā arī vieta, kur stāvēja orhideja, podu, dekoratīvo puķu podu vai auga paliktni.

Pēc tam orhideja pamatīgi jāaplaista un jāiztaisa neliela siltumnīca, uzvelkot uz auga celofāna maisiņu (šis pasākums nepieciešams tikai uz 3 dienām). Paaugstināts gaisa mitrums veicina tīklērces bojāeju. Šajā laikā orhideja vērīgi jāuzmana, lai tā neietu bojā no augstās temperatūras siltumnīcā.
5. Tripši

Atbrīvoties no šiem kaitēkļiem ārkārtīgi grūti, jo kukaiņiem ir spārni un tie var bez grūtībām pārvietoties no viena auga uz citu. Par viņu klātbūtni var uzzināt pēc lapu krāsas izmaiņām, sīku punktiņu un svītru parādīšanās uz lapu apakšējās daļas.

Šo kaitēkļu parādīšanās bieži saistīta ar zemu gaisa mitrumu vai ar augu kaimiņos, kurš invadējies ar tripšiem. Pirmais, ko vajag izdarīt slimā auga īpašniekam – to labi noskalot zem siltas dušas.

Tad ar šķērēm jānogriež visas bojātās lapu daļas. Noslēdzošais etaps – orhidejas apstrāde ar preparātu ‘Aktellik’ saskaņā ar instrukciju.
Ceram, ka tev izdosies atbrīvoties no šiem nejaukajiem kaitēkļiem! Padalies ar draudzenēm ar lietišķajiem padomiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024