-
- 5305 x
-
https://torno.lv/RAMM5tx
Ko nozīmē teiciens “turēt sveci”? Un no kurienes tas radies? Ņemsim un noskaidrosim. Visbiežāk to izprot kā iespēju uzzināt sīkāk par citu cilvēku intīmo dzīvi.
It kā sveci turējis, rituālu redzējis, zini noslēpumus, ar ko arī vari palielīties.
Pirmā kāzu nakts
Laulības gulta nebija kā parasta gulta, bet vesels rituāla aprīkojums. Zem tā tika likti priekšmeti, kuriem bija jākalpo kā talismaniem pret ļaunu aci, pievilkt pārticību, dāvāt veselību pēcnācējiem: krāsns kruķis, kadiķa zariņš, pagale, rudzu kūlis, miltu maiss. Un tam visam virsū lika vairākus dūnu pēļus.
Raksta turpinājums
Jaunlaulātos uz guļamistabu pavadīja kāzu viesi. Līgavaiņa draugs sita pa pēļiem ar pātagu, simboliski izdzenot no tiem nešķīsto. Līgavaiņa vīriešu dzimtes vecākie radinieki palika ar jaunlaulātajiem vienā istabā uz visu nakti un turēja rokās sveces.
Kāpēc viņi skatījās?
Viņi uzskatīja par savu pienākumu pārliecināties par to, ka laulātie der dzimtas turpināšanai, tas nozīmē, ka apprecējušies ne velti. Kā arī ar savu klātbūtni apliecināt jaunā pāra intīmās dzīves uzsākšanu, lai laulība tiktu uzskatīta par spēkā esošu.
Ja līgavainim neizdevās atraisīt līgavu, vecākais radinieks labprāt šajā lietā viņam palīdzēja.
Kad teiciens ienāca kristietība, pareizticīgo mācītāji šo tradīciju nosauca par pagānisma atbalsi. Tieši tāpat Eiropā sāka nosodīt feodāļus, kuri izmantoja pirmās nakts tiesības.
Kungs un kalps
Ir vēl viena versija par frāzes “turēt sveci” rašanos. Senos laikos muižnieki lika saviem kalpiem iet aiz viņiem ar sveci, lai apgaismotu ceļu. Un bieži arī stāvēt pie gultas ar to.
Pie aizdegtas sveces aizmigt bija bīstami. Drošāk bija, kad ir cilvēks, kurš gan aizdegs, gan izgaismos, gan nodzēsīs sveci. Saprotams, ka tādam kalpam bija zināmas daudzas detaļas par kunga vai kundzes personīgo dzīvi.
Francijas versija
Luvrā atrodas XVI gadsimta itāļu gleznotāja Agostino Karrači glezna “Mesalina Liciskas kambarī”. Tajā ir attēlota scēna no Senās Romas dzīves. Kamēr vīrietis un sieviete izbauda miesas priekus, mājas saimniece stāv viņiem blakus ar sveci.
Franču tauta gleznai deva savu, papildus nosaukumu – “Sveci turošā”.
Kad radās elektrība, pagānu paradumi palika pagātnē, cilvēkus pārstāja izmantot kā bezmaksas pakalpiņus, paradums turēt sveci izzuda. Taču frāze palika sarunu un literatūras valodā, kļūstot par aforismu.
Varbūt, tu zini vēl kādu tās rašanās versiju? Uzraksti komentāros.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts