-
- 13054 x
-
https://torno.lv/RJN92p1
Kādam Padomju Savienības audzināšana izsauc nostaļģiju un maigumu. Kāds cits, gluži pretēji, atceras nesenos notikumus ar klusām šausmām. Lai kā arī nebūtu, specifiskais padomju iekārtojums daudziem ir atstājis neizdzēšamu ēnu uz dzīves stilu un viedokli par dzīvi.
Raksta turpinājums
Jau gandrīz trīsdesmit gadu ir pagājuši pēc Padomju Savienības izjukšanas, mūsu redakcija nolēma atgādināt, kā tas bija, un uzrakstīja rakstu par to, kā nevajag turēties pie senām lietām.
SLIKTIE IERADUMI
Dzīves stils tad veidojās no totāla deficīta un nepieciešamības izlocīties, tas bija patiesais audzināšanas moments. Daži no tad iegūtiem ieradumiem var tikt uzskatīti par noderīgiem arī mūsdienās. Bet no vairums tomēr ir jāatbrīvojas - mūsdienās tas izskatās nevietā un nenormāli.
1. Labāk atstāt uz ”pēc tam”.
Iesprēgājusi nemazgāta tasīte - ikdienai, bet servīze skumst un gaida īpašos viesus.
Svētku drānas un apavi atlikti īpašam notikumam: uz darbu var arī vecās drēbēs aiziet. Bet ielāpi uz elkoņiem - pazīme, ka esi nopelnījis.
Šādu cilvēku dzīvēs nav vietas svētkiem. Viņi eksistē garlaicīgi un pelēki, glabājot labākām dienām to, kam vajadzēja kalpot jau vakardien. Bet īpašās dienas nez kādēļ nekādi nepienāk.
2. Savākt visu, kas nav piesiets
Piesavināties lietas, kuras tev nepieder - skopuļu un nabagu cienīgi. Ja pat ļoti gribas, un tu esi pilnīgi pārliecināts, ka tai papīru pakai pie tevis būs labāk, atgriez to, kur paņēmi.
Ieradums, kas bija lepnumu un prieku izsaucošs deficīta laikā (lieliska saimniece!), pašlaik var tikai tracināt un šokēt cilvēkus. Tu tak negribi sev tādu nepatīkamu popularitāti.
Atzīsties, tev mājās ir tukšu burciņu noliktava? Maisiņš ar maisiņiem? Mantas ar caurumiem, kurš ir atstāts - ja nu būs vajadzīgs? Šādu sarakstu var turpināt. Tajā ieies slēpe bez pāra, desmit gadu vecas slidas, apgaismotas foto filmiņas, neizmantota kosmētika, nesalabojamas rotaļlietas, žurnāli kaudzes...
Notici, šie atkritumi tev nav vajadzīgi! Jā, atkritumi. Jā, ir jāatbrīvojas. Pasaule ir gājusi uz priekšu, arī tev ir laiks aizmirst sen seno pagātni.
4. Apēst visu, pat tad, ja ir sācis bojāties
Vēl divas dienas, un sažuvušais persiks no augļu trauka pastieps tev pretī rokas. Tas nekas, var nogriezt puvumu, ielikt persiku ledusskapī un pagarināt viņa uzglabāšanu vēl uz pāris dienām - ja nu tu no rīta izlemsi apēst auzu pārslas ar augļiem.
Nē un vēlreiz nē! Jā, mēs esam audzināti valstī, kurā spēlēties ar ēdienu nebija pieļaujami, bet izmest maizi vispār grēks - aizmugures palikušas blokādes un sliktās ražas gadi. Bet pašlaik ir citi laiki un produktu pietiek, tādēļ nav jēgas apdraudēt savu kuņģa darbību. Vakardienas nepaliks svaigāks pat tad, ja ieliks saldētavā.
5. Dzīvot, atskatoties uz citiem
Pilnīgas šausmas. Liela daļa pieaugušo ir nelaimīgi un kompleksiem ierobežoti tikai tādēļ, ka baidās citu nosodījuma. Cilvēki baidās, ka uz viņiem šķībi paskatīsies, nesapratīs. Ieradums pievērst uzmanību uz apkārtējiem cilvēkiem un ieklausīties viņu viedoklī, kuru viņi paši ir izdomājuši, tiek mums mācīts jau kopš pašas bērnības!
Vecāki nokaunina savu atvasi. Tur neej - onkulis būs dusmīgs, to neaiztiec - tante sarās. Un ejam mēs ar nolaistu galvu, pastāvīgi rūpējoties par citu cilvēku viedokli. Citu! Svešu cilvēku! Vairums no tiem tu redzi pirmo un pēdējo reizi savā dzīvē.
Šis ir pats smagākais paradums. Pieaudzis cilvēks tik vienkārši vienas dienas laikā neizmainīsies. Bet strādāt un censties apklusināt šo pagātnes rēgu var un pat vajag. Un pēc kāda laika dzīvot kļūs daudz vienkāršāk.
Ir skaidrs, ka dzīve bez atskatīšanos uz sabiedrību nav iespējama. Bet ir jāsaprot, jājūt tā robeža, aiz kuras tu jau vairs nepieturies pie pieklājības normām, bet gan labprātīgi ierobežo savu brīvību.
6. Neprot pieņemt komplimentus
Tā ir vairāk sieviešu puses problēma. Uzslavēja - sakautrējās, pateica komplimentu - atrunājās. Skaista somiņa? Viņa jau man sen. Simpātiska frizūra? Skaties, te atkal nav kā vajag.
Nepārliecināta par sevi, savu skaistumu un saviem plusiem sieviete dzīvo garlaicīgu un skumju dzīvi. Viņa nemāk sevi pasniegt skaisti, sapošas tikai uz svētkiem, un pats galvenais, neprot izteikt komplimentus.
Mācies atbildēt cienīgi. Tu tak esi pieaudzis cilvēks! Pateicies, tā ir vispareizākā atbilde. Pasaki patiesu atbildes komplimentu. Atzīmē kaut ko jaunu, kaut ko skaistu, paslavē patīkamu smaidu un labu raksturu.
Nekas tik augsti netiek novērtēts kā pieklājība!
Mainies lēnām un pakāpeniski. Sāc ar sīkumiem, tie palīdzēs izvairīties no negaidīta liela stresa. Atceries: tu esi vienīgā, kuras dzīve pa īstam ir tev svarīga.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts