Nezināmi fakti par pašu noslēpumaināko Leonardo Da Vinči gleznu „Svētais vakarēdiens”.

Advertisement
Advertisement

Jau pats slavenā darba nosaukums „Svētais vakarēdiens” satur slēptu nozīmi. Patiesi, daudzi Leonarda darbi ir noslēpumā tīti. Šajā un daudzos citos viņa darbos var atrast simbolus un slēptas zīmes.


Nesen veica šī darba restaurācija. Pateicoties tam, atklājās daudz interesanti fakti, saistīti ar gleznas vēsturi. To jēga līdz šim vēl līdz galam nav atklāta. Par slēptām zīmēm un ziņojumiem, ko slēpj šī glezna vēl joprojām, rodas jaunas un jaunas leģendas.


Leonardo Da Vinči – viena no noslēpumainākām personībām mākslas vēsturē. Vieni viņu praktiski pieskaita pie svētajiem un sacer viņam slavas odas, citi, gluži pretēji, uzskata, ka viņš ir bezdievis, un ir pārdevis savu dvēseli nelabajam. Tajā pašā laikā, neviens nešaubās par mākslinieka ģenialitāti.


Mākslas darba tapšanas vēsture


Grūti noticēt, bet sienas gleznojums „Svētais vakarēdiens” tika veikts 1495. gadā, to pasūtīja Milānas hercogs Ludvico Sforza. Neskatoties uz to, ka viņš bija slavens ar savām izvirtībām, viņam bija ļoti kautrīga un dievbijīga sieva Beatriče, kuru viņš ļoti cienīja un respektēja.


Bet, diemžēl, patiesais mīlestības spēks parādījās tikai tad, kad viņa sieva pāragri nomira. Hercoga skumjas bija tik lielas, ka viņš 15 dienas neizgāja no saviem apartamentiem, bet, kad izgāja, tad pirmais, ko izdarīja – pasūtīja Davinči fresku, par kuru iepriekš lūdza viņa mirusī sieva un uz visiem laikiem pielika punktu viņa izvirtīgām izklaidēm.


Savu unikālo darbu mākslinieks pabeidza 1498. gadā. Tā izmērs bija 880 uz 460 cm. Vislabāk novērtēt šo darbu var, ja atiet no darba 9 metrus un pacelties 3,5 metru augstumā. Radot darbu, Leonardo izmantoja olu temperas, kas vēlāk izspēlēja ļaunu joku ar fresku. Audekls sāka sadalīties 20 gadus pēc tā radīšanas.


Slavenā freska atrodas uz vienas no Santa Marijas dele Grācijas, Milānā, ēdamistabas sienām. Ja ticēt vēsturniekiem, mākslinieks speciāli attēloja to pašu galdu un ēdienus uz galda, kādus izmantoja tajā laikā baznīcas. Ar to viņš gribēja uzsvērt, ka Jēzus un Jūda (labais un ļaunais) atrodas daudz tuvāk, nekā mēs domājam.

 

Raksta turpinājums
Interesanti fakti

1. Apustuļi ir kļuvuši par strīdu iemeslu ne vienu vien reizi. Spriežot pēc audekla reprodukcijas uzrakstiem, kurš tiek, glabāts Lugano, tad (no kreisās puses) Bartolomejs, Jēkabs – jaunākais, Andrejs, Jūda, Pēteris, Jānis, Foma, Jēkabs – vecākais, Filips, Matvejs, Fadejs un Sīmanis.
2. Daudzi uzskata, ka te ir attēlota sakraments, jo Jēzus ar abām rokām rāda uz galdu ar vīnu un maizi. Bet ir arī alternatīva versija, par to turpinājumā...
3. Daudzi jo no skolas gadiem zina nostāstus par to, ka visgrūtāk Da Vinči gāja ar Jēzu un Jūdu tēliem. Sākumā mākslinieks plānoja tos izveidot, kā labā un ļaunā iemiesojumus, un ilgi nevarēja atrast cilvēkus, kuri būtu modeļi, lai izveidotu šo šedevru.

Reiz itālietis, dievkalpojuma laikā, ieraudzīja baznīcā jaunekli, tik ļoti garīgi tīru, ka nebija šaubu: lūk, tas ir – Jēzus viņa „Svētam vakarēdienam”.

Pēdējais personāžs, ko mākslinieks nevarēja nekādi atrast, bija Jūda. Leonardo stundām ilgi klīda pa mazām itāļu ieliņām, meklējot piemērotu modeli. Tikai pēc 3 gadiem viņš atrada to, ko meklēja. Grāvī gulēja dzērājs, kurš jau sen bija uz bezdibeņa malas. Mākslinieks lika atvest dzērāju uz viņa darbnīcu. Vīrietis praktiski neturējās uz kājām un praktiski neko nesaprata, kas notiek apkārt.

Pēc tam, kad Jūdas tēls bija pabeigts, dzērājs piegāja pie attēla, un atzinās, ka agrāk jau kaut kur esot to redzējis. Pārsteigtam autoram viņš atbildēja, ka pirms 3 gadiem bija pavisam cits cilvēks – dziedāja baznīcas korī un piekopa dievbijīgu dzīvesveidu. Tieši tad viņam pienāca viens mākslinieks un piedāvāja būt par Jēzus modeli kādai gleznai.

Tā, pēc vēsturnieku teorijas, Jēzu un Jūdu attēloja viens un tas pats cilvēks, tikai dažādos dzīves laika posmos. Šis fakts ir kā metafora, kas parāda, ka labais un ļaunais iet blakus un starp tiem ir ļoti šaura robeža.
4. Pats lielākais strīdu iemesls ir tas, ka pie Jēzus kreisās rokas sēž nevis vīrietis, bet Marija Magdalēna. Viņas atrašanās vieta norāda uz to, ka viņa bija oficiāla Jēzus sieva. No Marijas un Jēzus siluetiem rodas burts „M”. It kā tas apzīmējot vārdu matrimonio, kas tulkojumā nozīmē „laulība”.
5. Daži zinātnieki uzskata, ka neparastā apustuļu atrašanās vietas nav nejauša sagadīšanās. It kā Leonardo izvietoja cilvēkus pēc zodiaka zīmēm. Saskaņā ar šo leģendu, Jēzus bija Mežāzis un viņa mīļotā Magdalēna – Jaunava.
6. Nedrīkst palaist garām faktu, ka Otrā pasaules kara laikā, kad baznīca tika apšaudīta un, praktiski iznīcināta, vienīgā siena, kura palika neskarta, bija tā, uz kuras ir attēlota freska.

Līdz tam 1566. gadā vietējie monarhi izveidoja sienā, uz kuras bija freska, izveidoja durvis, kas „nogrieza” tās personāžiem kājas. Nedaudz vēlāk, virs Jēzus galvas pakāra Milānas ģerboni. Bet XVII gadsimta beigās no ēdamistabas vispār izveidoja zirgu stalli.
7. Arī par ēdienu, kurš attēlots uz galda, ir daudz diskusiju un viedokļu. Piemēram, blakus Jūdam, mākslinieks uzzīmēju apgāztu sālstrauku (kas tajā laikā bija slikta pazīme), kā arī tukšu šķīvi.
8. Pastāv uzskats, ka pret Jēzu ar muguru sēdošais apustulis Fadejs – tas ir paša Da Vinči pašportrets. Un, ņemot vērā mākslinieka dabu un ateistiskos uzskatus, šī hipotēze var būt patiesība.

Domāju, ka, ja tu sevi nepieskaiti pie senās mākslas cienītājiem, tev tik un tā bija interesanti lasīt šo rakstu, ja tas ir tā, dalies ar to ar saviem draugiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024